Washington’un Yaptırımları Kripto Paraları Durdurabilir Mi?

Washington’un Yaptırımları Kripto Paraları Durdurabilir Mi?
Washington’un Yaptırımları Kripto Paraları Durdurabilir Mi?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Washington D.C yönetimi küresel ekonominin ve savunmayı kontrolü altında tutan dünyanın tek ülkesi olarak tanınıyor. Ekonomik gücü ve savunma alanındaki gücü dünyada kendi etrafında müttefikler toplayabilen ve bunu sürdürülebilir, gerçek ortaklıklar olarak kurabilen son 50 yılın tek ülkesi olmasının hakkını veriyor. Kripto paraları hiçbir ülkenin engelleme gücü bulunmazken Washington D.C yönetiminin talimatı veya yasal kararı olmamasına rağmen bugüne kadar dünyanın farklı farklı ülkelerine uygulanan yaptırımlar ve operasyonlar yapılması, kripto para borsalarının ABD’nin talimatları ve uyarılarına uymak zorunda kalıyor olması kripto paraların gizliliği ve güvenliği ile engellenebilirliği konusunda ”şüphe” uyandırıyor.

Açık kaynaklarda hiçbir zaman, hiçbir ülkenin kripto paraları engelleyemeyecek olduğu yazıyor ve kripto paraları engelleme gücüne sahip bir ülke olmadığı, kripto paraları izleyebilecek ve yapılan işlemleri takip edebilecek bir ülke de olmadığı iddia ediliyor/edilebilir. ABD’nin dışında İngiltere ve Çin kısıtlı olarak kripto paraları izleyebildiğine inanılan ülkelerden birisi iken, siber saldırı alanında gücü çok fazla olan Rusya’nın henüz kripto paraları kendi ülke sınırları içerisinde bile izleme gücüne sahip yazılım teknolojilerine sahip olmadığını gösteriyor.

ABD’nin ise dünya çapında kripto paraları izleyebilen tek ülke olduğuna inanılıyor. Elbette ABD çıkıp ”biz kripto paraları izleyebilen, engelleyebilecek güce sahip ülkeyiz” demiyor, demek istemiyor. Neden olarak ise kendi gücünü farklı ülkelere ifşa etmemek ve ”Acaba ABD kripto paraları izleyebiliyor mu?” endişesinin son bulmasını engelleyerek, kendi ve müttefiklerine yönelik diğer rakip devletleri izleyebilmek, terörizm, kara para aklama ve benzeri olayların kripto paraların takip edilerek bulunması için bunu açıklamıyor.

Resmi Olarak İzleyip İzlemediği Bilinmiyor

ABD’nin kripto paraları resmi olarak izleyip izlemediği bilinmiyor. Biraz beyin fırtınası yapacak olursak, bugün tüm dünyada küresel sistemi yöneten, küresel finansal sistemin kontrolcüsü olarak tanınan, istihbarat ekiplerinin gücü ve kapsam alanı ile tanınan ABD’nin kripto paraları izleyememesi mümkün mü? Bir yatırımcının kendi düşüncesi bu konuda ne kadar yeterli olabilir? Bilinmez ancak kripto paraların ABD hükümeti tarafından bile üretilmiş olduğuna dair iddiaların olduğu bir ortamda bu sorulara yanıt bulabilmek çok zor.

Nakamoto’nun kim olduğunu sadece ABD istihbaratı tarafından biliniyor olduğu ve kripto paraların nasıl takip edilecek olduğu, nasıl engellenebilecek ve nasıl çalıştığı gibi bilgilerin tamamını ABD istihbaratına verdiğini iddia eden kaynak ve kişiler yok değil. Hal böyle olunca, ABD’nin kripto paralar konusunda çok ciddi bir gücü olduğu düşünülüyor ve ülkenin yasal olarak kripto paraları izleyip izlemediğinden ayrı olarak kripto paralar hakkında kara para aklama olaylarını buluyor olması, Rus siber saldırganların işlemlerini görmüş ve yakalamış olması, bazı kripto para dolandırıcılıklarının çözülmesine imzasını atmış olması ve daha birçok olayda sadece ABD’nin adının geçip, diğer istihbaratı güçlü olan ülkelerin adının geçmemesi bariz dağlar kadar büyük bir bilgi ve birikim farkı olduğunu gösteren bir detay olarak gösteriliyor.

İran Engellendi

Washington D.C’nin İran’a yönelik olarak ”tüm dünyadaki kripto para borsaları İran vatandaşlarının kripto para işlemlerinin log kayıtlarını tutup bizimle paylaşmak ve İranlı kripto para yatırımcılarının hesaplarını engellemek ve işlem yapmasının önüne geçmek” anlamına gelen açıklamalarını 5 Kasım tarihinden hemen önce açıklamış ve bu karara uymayan kripto paraların ABD’nin ”ağır” yaptırımları altında kalacak olduğunu ve yaptırımların tüm dünyadaki kripto para borsaları için uygulanmasının gündemde olduğunu açıklamıştı. Bu açıklamadan saatler sonra tüm dünyadaki kripto para borsaları İranlı kullanıcı (borsa yatırımcı hesabı) incelemelerini ve bunların kayıtlarının nasıl tutulacak olduğuna yönelik adımlar atmış Binance ve diğer bazı kripto para borsaları İran merkezli işlemleri engellemişti.

İranlı yatırımcıların VPN kullansalar bile kripto para borsalarına erişemedikleri bazı borsaların olması kripto para borsalarının ne denli ABD’nin yaptırımlarından endişe ettiklerini ve kendilerine uygulanacak yaptırımlardan korktuklarını gösteren gelişmelerden olmuştu.

İran yönetimi kripto paraların devlet tarafından kullanılacak ve ABD yaptırımlarının bu sayede büyük kısmının delinecek olduğunu düşünerek hareket etmiş ancak bu düşüncesi işe yaramamıştı. İranlı vatandaşların bilgilerini kullanarak kripto para borsalarını aracı olarak kullanıp milyonlarca dolarlık bireysel hesaplar ile ticaret yapabilceğini düşünen İran yönetiminin önüne Washington D.C tarafından ”izleme ve yaptırım” engelinin çekilmesi, kripto para borsalarının İran vatandaşlarının hesaplarında işlem yapılmasını tek tek yasaklaması ülkenin kripto paralar ile kendisini kurtaramayacak olduğunu yavaşta olsa anlamasına olanak sunmuştu.

Beyaz Rusya’ya Yaptırım

Rusya ve Beyaz Rusya vatandaşlarına kripto para borsaları tarafından uygulanan bazı yasaklar bulunuyor. Bazı kripto para borsaları ABD’nin yaptırımları dolayısı ile Rus vatandaşlarının sözleşmeleri ihlal eden ”yaptırım uygulanan ülke vatandaşları kripto para borsasını kullanamaz, işlem yapamaz” kararını ihlal ettiğinden dolayı izin verilmeyecek olduğunu açıklıyordu.

Bugün ise Binance borsasının son aldığı karara istinaden Beyaz Rusya’ya uygulanan ABD yaptırımlarından sonra sözleşme gerekliliklerini yerine getiremeyecek olan Beyaz Rusya merkezli yaşayan Binance borsası yatırımcı hesabına sahip kullanıcıların yakın zamanda borsayı kullanmasının engellenecek olduğu, yasal önlemler kapsamında Beyaz Rusya merkezli olarak kripto para borsasını kullanmalarına izin verilmeyecek olduğunu açıklamıştı.

İlgili haber: Binance: Beyaz Rusya Kullanıcılarına Hizmet Vermeyeceğiz

Ülkeleri Ve Vatandaşlarını Engelleyebiliyor

Washington D.C’nin yaptırımları son Binance kararı ile daha iyi anlaşıldı. Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında ilk sırada olan Binance, aldığı karar sonucunda Beyaz Rusya merkezli yatırımcılara hizmet vermeyecek olduğunu açıklaması ve erişim engeli uygulayacak olması ABD’nin aldığı kararların tek başına etkisinin çok fazla olduğunu ve kripto paralara güvenerek ”başıboş” olarak hareket edebilecek olduğunu düşünen ülke/vatandaşlarının kripto paralar ile kendilerini gizli, özgür ve başıboş istedikleri eylemleri yapamayacak olduklarını gösterdi.

Yaptırımlardan sonra borsalar tarafından en ağır yaptırım İran’a uygulandı ve İran hükümetinin bu yasakları beklemediği, kripto paralar ile kendisini kurtarabilecek olduğunu düşündüğü, bu konuda Rusya ile arası açıldığı bile iddia edildi.

Borsalar ABD’nin Yaptırımlarından Korkuyor

Borsalar ve kripto para borsaları ABD tarafından kendilerine yaptırım uygulanması durumunda kendi ülkelerindeki vatandaşlar tarafından bile kullanılmayacak olduklarını biliyor. Bu nedenle kendilerine yönelik asla yaptırım uygulanmasını istemeyen kripto para borsaları, dikkatli olarak hareket etmek, kendi ülke hükümetleri tarafından yapılan kararlar kadar ABD hükümeti ve Washington D.C yönetimi kararlarının uygulanmasına yönelik kararları iyi dinliyor, uyguluyor ve gelecekte uygulayacak olduklarına dair bağlılıklarını gösteriyor.

ABD tek başına uyguladığı yasaklarda Birleşmiş Milletler’den bile daha fazla kapsamlı yasaklar uygulayabiliyor. Bu yasaklar bir ülkenin tamamını kapsayabilirken, bazen de sadece belirli grupları ve sadece hükümetler veya ülke vatandaşları arasından birkaç kişiyi kapsayabiliyor. Bu yasaklar sayesinde kara para aklama, dolandırıcılık, antidemokratik ülkelerin atacak oldukları kararlarda daha fazla düşünmesi ve daha doğru kararlar almaya yönelik adımlar atmak zorunda kalabildikleri iddia ediliyor. Yatırımcılar ise yaptırımlardan eğer ülkelerine yönelik bir yasak uygulanıyor ise ancak bu yasak kararları kapsamında etkileniyorlar. Aksi durumda ise sadece hükümetlere uygulanan yasaklar yatırımcıları etkilemiyor.

ABD’nin bu kararlarını desteklemek bazılarına göre doğru, bazılarına göre yanlış olsa da İran vatandaşlarının %40’lık kısmı ülke yönetimine karşı uygulanan bu yasak kararlarını kendileri kötü etkilenmelerine rağmen destekliyor ve İran hükümetinin tek başına hareket etmemesi gerektiğini yerel Telegram kanallarında belirtiyorlar.

*İçerik kapsamında 2 farklı Telegram kanalı, 1 Amerikan merkezli kaynak, 1 İran merkezli kripto para haber yayınının İngilizce versiyonu kullanılmıştır. ABD Hazine Bakanlığı verileri kısmi olarak kullanılmış olup FBI/NSA/CIA halka açık verileri kullanılmamıştır.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.