En Çok ve En Az ”Panik” Satış Yapan Milletler

En Çok ve En Az ”Panik” Satış Yapan Milletler
En Çok ve En Az ”Panik” Satış Yapan Milletler
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paraların en kötü ayı olarak bilinen Kasım ayında kripto para sahiplerinin yaşadıkları zararlar tarihin en büyük zararları olarak kayıtlara geçti ve kripto para piyasalarında yaşanan kayıpların oranı 720 milyar doları aşarak bu yıl içerisinde rekor kırdı. Bitcoin fiyatındaki değişimlerin yıl içerisinde tarihin en düşük seviyeleri ile en yüksek seviyelerini görmesi arasında 11 ay kadar fark oldu ve 11 ay önce kripto paraların tamamına yakını piyasa hacmi ve fiyat olarak tarihi rekorlar kırdı.

Bitcoin fiyatındaki değişimler yılın ilk ayı Ocak ayında tarihin en büyük zirvesini ve rekorunu görürken, diğer kripto paraların büyük bir kısmında da rekor sayıda artışlar olması ve fiyatlarının yükselmeye yönelik olarak istatistikler çizmesi yıl içerisinde yükselişler yaşanabilecek olduğuna dair beklentilerini arttırmıştı. Maalesef beklenen olmadı ve yıl içerisinde kripto para birimlerinde ciddi düşüşler yaşandı ve fiyatlar en düşük seviyelere kadar geriledi ve tarihin en düşük piyasa hacmi (yıllık) 2018 yılının Kasım ayında görüldü.

Amerikan Yatırımcılar Sakinliğini Korudu

Amerikan yatırımcılar fiyat düşüşlerinin zirve yaptığı Kasım ayında sakinliklerini korudu. Bunun temel olarak 2 nedeni vardı. Neden Amerikan yatırımcılar kendileri panik yapmaz ve endişe etmez iken diğerleri etti? Amerikan yatırımcıların kripto para yatırımları dünyanın en yüksek yatırımları olarak bilinse de ABD’li yatırımcıların kripto paralara yatırdıkları paraların büyük bir kısmı kayıp olsa bile kendilerini zarara sokmayacak kadar az oranlarda ve Amerikan yatırımcıların büyük bir kısmı kripto paraları sadece bir yatırım aracı olarak değil, ”her an geri alınamaz bir yatırım” olarak görmelerinden dolayı kendilerini kaybetseler bile etkilemeyecek oranlarda yatırım yapıyorlar.

ABD’li üniversite öğrencilerinin günlük olarak 17 dolar ila 20 dolar arasında harçlıklarından kalan paralarını kripto para alarak değerlendirdikleri ve yatırım aracı olarak altın veya ABD Dolarını daha fazla tercih ederken, kripto paralara 17 ve 20 dolar arasında para ayırmanın kendileri için kayıp yaşansa bile risk olmayacak olduğu yönünde.

Amerikan yatırımcıların büyük kısmı BTC alırken, bir kısmı ise farklı kripto paraları tercih ediyorlar. Yatırımcıların en az %70-78 kadarı kripto paraların gelecekte riskli bir yatırım olsa bile kendilerine kazanç olarak geri dönebilecek olduğunu ancak yatırdıkları parayı geri alamayacak oldukları ihtimalini değerlendirerek kripto para yatırımı yaparken geri alamayacak olsalar bile kendilerini etkilemeyecek oranda paraları ile kripto para yatırımı yaptıklarını ifade ediyorlar. Yasal olarak ABD hükümeti önlem almadan önce kripto paralara yüksek yatırımlar yapmak veya tüm servetlerini kripto para alarak değerlendirebilecek olduğunu belirtenlerin sayısı çok az iken, %10-14’lük oranda ise kripto paralara yatırım yaparken kayıp riskini göz önünde bulundurmadan yatırım yaptıklarını belirtenler bulunuyor.

ABD’li yatırımcıların fiyat düşüşlerinden en az oranda etkilenmesi ve panik satışları yapmamasının nedeni ise çok basit olarak bu önlemler sayesinde olabiliyor. Yatırımcılar, paranın kaybolması halinde kendilerinin zor duruma girmeyecek olduklarını ve bundan dolayı bekleme süreleri uzasa bile panik satışlar yapmayacaklarını ve satışlardan elde edecek oldukları zararı düşündüklerini belirtiyorlar.

Asyalı Yatırımcılar Yarı Risk Alıyor

Japonya, Güney Kore, Çin ve Hong Kong gibi ülkelerde ise (Özerk bölgeler*) kripto para yatırımlarında yarı risk yöntemini kullanıyorlar. Bu yöntem herkesin kendi parasını nasıl değerlendirebilecek olduklarını ve herkesin kripto para alma özgürlüğü kadar, parasının istediği kadarı ile istediği yatırımı yapabilecek olduğu anlamına geliyor. Asyalı yatırımcılar arasında en fazla Bitcoin sahibi kişi sayısı Çin’de bulunurken, 3.5 milyon kadar Çinlinin kripto para sahibi olduğu ve bu oranın hükümet tarafından yapılan uyarılara rağmen kripto para almaktan vazgeçmedikleri bilinmekte.

Yasal olarak Çin hükümetinin kripto paralar hakkında aldığı önlemler dolayısı ile ülkede bu yasak ve tehditkar söylemlerin kalkması, kripto para fiyatlarının dengelenmesi sonucunda en az 8 milyon ila 10 milyon arasında Çin vatandaşının kripto para sahibi olmaya istekli olduğu iddia ediliyor. Çinli kripto para yatırımcıları ülke ekonomisinin vatandaşlar açısından (çoğunluk saatler boyu fabrikalarda birkaç dolar için çalışıyor) en az risk alarak kayıp yaşanması göz önünde bulundurularak yatırım yapılıyor. Çin vatandaşlarının bir kısmı ise kripto paralar konusunda risk almaktan yana.

Japonya’da ise durum biraz daha farklı. Japon halkı kripto para yatırımları konusunda tüm yatırımları ile kripto para alabilecek kadar iddialı olabiliyor. Ülkede, kadınlar ve erkekler arasındaki kripto para tartışmaları ve kripto paralar ile gelecekte nasıl kazanç elde edebilecek olduklarına bağlı olarak yapılan açıklamalar ve tartışmalar ülkenin kripto para yatırımı konusunda kayıp durumunda etkisi büyük olabilecek miktarların Japon vatandaşlarının büyük bir kısmı tarafından kripto paraya yatırıldığı, ancak panik ortamının çok az olduğu yönünde. Japon kripto para yatırımcılarının fiyat düşüşleri süresince panik olmamasının nedeni ise gelecekte kazanabilecek olduklarına inanarak yatırım yapıyor olmaları ve gelecekte kayıplar yaşasalar bile bu kayıpları tüm yatırım aracı seçenekleri olarak tek yatırıma bağlamayarak, ABD Doları, Türk Lirası ve diğer benzer para yatırımlarına da ilgi gösteriyor olmalarından dolayı panik havasını daha az yaşadıkları ifade edilmekte.

Güney Kore’de ise durum farklı. Ülkedeki kripto para yatırımcılarının yarısı büyük riskler alıyor ve panik havası yaşayarak satış yapmak ve daha büyük zarar etmek zorunda kalıyorlar. Diğer yarısı ise kripto para yatırımlarının riskli olduğunu düşündüklerini ve çok fazla yatırım yapılmasının gelecekte kayıpları önlemek konusunda beraberinde problemler getirebilecek olduğunu düşünmekte. Ülkede, panik satışları önleyen ise yatırımcıların birbirlerine sürekli olarak destek olmaları ve yatırımları konusunda kendi yatırımları kadar diğer kişilerin yatırım araçlarını nasıl kullandıkların çok iyi takip etmelerinden geliyor.

Türkiye’de Panik Havası Fazla Değil

Türk yatırımcılar ise kripto paraların fiyat düşüşlerini bu sene ilk ağızdan ve elden yaşadılar. Bir sene öncesine oranla binlerce Türk kripto para yatırımcısı kendi yatırımlarını kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu anladılar ve panik havası yaşanmasının önüne geçtiler Yeni piyasaya giren veya geçtiğimiz sene Bitcoin sahibi olan Türkler ise panik havasını bu sene hataya düşerek ”satış” yapmaları sonrasında anladılar. Diğer ülkelere göre Türkiye’de panik havasını yaşayan kişiler ABD Doları kuru dolayısı ile yatırım yapanlar, Türk Lirası değer kaybını önlemek ve hem dolar, hem BTC yatırımından kazanmak isteyenler ve tüm parasını kripto paralara yatıranlar ile ev ve arabasını satıp, kredi, kredi kartı kullanarak kripto para alanlar oldu. Bunlar dışındakiler ise tıpkı Amerikan yatırımcıların yaptığı yöntemi kullandılar ve panik havası yaşamayarak yatırımlarını düşüşler sırasınca koruyabildiler.

Kripto para yatırımlarının çok fazla riskli yönü bulunmakta ve bu riskli yönler arasında fiyat düşüşleri hep olacak. Fiyat düşüşleri, piyasa hacmi oranında çoklu düşüşler ve daha onlarca farklı olay yaşanması mümkün. Tüm bunlar sırasında yatırımcı olarak panik havası yaşamamak için kredi veya kredi kartı ile yatırım yapmamak ve kripto para alırken asla borç para alarak kripto para almamak, tüm paranızı kripto paraya yatırmamak panik satışlarının önlenmesi konusunda etkili önlemlerden olacaktır. 

Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanan bu içerik izinsiz olarak kullanılamaz. Bu içerik yatırım önerisi veya yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp, sadece bilgi vermek amacı ile hazırlanmış içeriktir.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.