Ünlü CSO’dan Büyük İddia: FTX Hacker’ını Buldum!

Ünlü CSO’dan Büyük İddia: FTX Hacker’ını Buldum!
Ünlü CSO’dan Büyük İddia: FTX Hacker’ını Buldum!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX çöküşünden sonra şimdi de FTX hack’i gündemde. Kraken’in CSO’su 600 milyon dolarlık FTX’in hack’inde saldırganın kimliğini tespit ettiğini iddia ediyor. İddialara göre bu kişi/kişiler içeriden birileri.

Kraken’in tanımlaması ne kadar kolaydı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere dramatik FTX’in çöküşünün ardından borsa hack’lendi. Bu saldırıda hacker/hacker’lar 600 milyon dolarlık token çaldı. Kripto borsası Kraken’in CSO’su Nick Percoco, ekibinin FTX korsanının kimliğini tespit ettiğini açıkladı. Kraken CSO’su Nick Percoco, Mario Nawfal’a yanıt olarak, Kraken ekibinin artık FTX’i hackleyen kullanıcının adını bildiğini paylaştı.

Saldırganın kimliğinin tespitinde Kraken’in KYC (Müşterinizi Tanıyın) mekanizması önemli rol oynadı. Hacker, saldırıdan sonra çalınan fonları boşaltmak için Kraken’i kullandı. İşte yaptığı bu hata Kraken ekibinin bilgisayar korsanını tanımlayabilmesi için yeterli oldu. IBCgroup.io’nun kurucusu ve CEO’su Mario Nawfal, Twitter’da bilgisayar korsanının büyük olasılıkla yetersiz bir ‘insider’ olduğunu yazdı.

Kullanıcının kimliğini biliyoruz.

We know the identity of the user.

— Nick Percoco (@c7five) November 12, 2022

Saldırganın tespitinde topluluk ortak çalıştı

Satoshi Stacker, ünlü bir YouTuber ve kripto para ve Non Fungible Token (NFT) savunucusu. Stacker, FTX’in hacker’ının TRX cüzdanını Kraken’den finanse ettiğine dikkat çekerek konuyla ilgili yorum yaptı. Bu bağlamda Stacker, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

FTX Hackerı, TRX cüzdanını Kraken’den finanse etti. Çalınan fonları tutan cüzdanla aynı. Bu, Kraken’in bu bireyi/bireyleri kanunla birlikte takip etmek için yeterli bilgiye sahip olması gerektiği anlamına gelir. Eğer Sam ise, bu temelde onun umurunda değil.

BREAKING:

The FTX ”Hacker” just funded his TRX wallet from Kraken.

The same wallet that holds the stolen funds.
This means Kraken should have enough information to track down this individual/Individuals together with law.

If it’s Sam this is basically him not caring.

— Satoshi Stacker (@StackerSatoshi) November 12, 2022

Hacken.io’nun CEO’su ve kurucu ortağı Dyma Budorin, just.money’in yaratıcısı Tobias Silver’ı FTX Tron hesaplarının kapsamlı analizinden dolayı övdü.

FTX Official ‘rug pull’ ve ‘exit scam’ arkasında içeriden biri var. Bana FTX hack’in içeriden bir iş olduğunu kanıtlayan harika bir konu: Çok yavaş; aptalca hatalar, kraken hesabı dahil, hacker daha önce hareket ederdi.

TLDR: insider is behind @FTX_Official rug pull / exit scam

Great thread that proves to me that #ftx #hack is an insider job:
– too slow
– stupid mistakes
– kraken account involved
– hacker would have acted earlier

Great job @TobiasSilverJM to spot this https://t.co/h0PT8fBD9I

— Dyma Budorin 🇺🇦 (@buda_kyiv) November 12, 2022

Bilgisayar korsanının yetersizliği nedeniyle, Budorin, içeriden bir kişinin (FTX) dolandırıcılığının arkasında olduğu sonucuna vardı. Kraken ve kolluk kuvvetleri, büyük olasılıkla şimdi tanımlanan kişiyi izlemek ve yakalamak için işbirliği yapacak.

FTX fiyaskosundan, hack fiyaskosuna

Çöken kripto para borsası gönüllü 11. bölüm iflas başvurusunda bulunma kararını açıkladı. Bu açıklamadan saatler sonra, 600 milyon dolarlık bir hack haberi geldi. Sam Bankman-Fried, saldırıdan önce FTX CEO’su olarak görevinden de istifa etti. Dosyaya göre, yaklaşık 130 ek borsa bağlantılı kuruluş da yargılamanın tarafı konumunda olacak.

Raporlara göre, iflas eden kripto para borsası FTX’ten yaklaşık 1 milyar dolarlık müşteri mevduatı kayboldu. Ayrıca, Sam Bankman-Fried’in FTX’in defter tutma sisteminde özel olarak parayı sifonlamak için bir ‘arka kapı’ kullandığı iddia ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.