‘Piyasaya Boşaltılabilirler’ İşte FTX Hacker’ının Elindeki Altcoinler

‘Piyasaya Boşaltılabilirler’ İşte FTX Hacker’ının Elindeki Altcoinler
‘Piyasaya Boşaltılabilirler’ İşte FTX Hacker’ının Elindeki Altcoinler
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İflas eden kripto para borsası FTX, Cuma günü 400 milyon dolardan fazla fonun çalındığını bildirdi. Hacklenen altcoinler, FTX Token’in (FTT) dışında Ethereum ve BNB Coin’i de içeriyor.

İşte FTX’ten çalınan altcoinler

Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert, bugün Twitter’dan hacklenen altcoinlerin dökümünü paylaştı. Bulgulara göre hackerlar şu anda yaklaşık 340 milyon dolarlık kripto para tutuyor. PeckShieldAlert’e göre, adres şu anda toplam fonların yaklaşık %59’unu oluşturan 160.000 Ethereum’a (201 milyon dolar) sahip. Diğer tokenler arasında 85,9 milyon dolar değerinde stablecoin, 148.000 BNB (41,7 milyon dolar), 10.000 PAXG (17,8 milyon dolar), 145.000 Solana (2 milyon dolar) ve Tether tarafından kara listeye alınan yaklaşık 30,9 milyon USDT yer alıyor.

Altcoin’lerin taşındığı adres 140 milyon dolar değerinde kripto para tutuyor. Bunun 201 milyon doları Ethereum (ETH); 85,9 milyon doları stablecoin’ler; 41,7 milyon doları BNB Coin (BNB); 17,8 milyon doları PAX Gold (PAXG); 2 milyon doları Solana (SOL); 30,9 milyon doları Tether tarafından dondurulan USDT.

FTX Accounts Drainer’s address holds ~$340M worth of cryptos, including ~160k $ETH (~$201M), 85.9M stablecoins, 148k $BNB ($41.7M), 10k $PAXG ($17.8M), 145k $SOL ($2M)@Tether_to blacklisted 30.9M $USDT on #AVAX & #SOL, #PaxosGold blacklisted the address
Arbitrary loss: -$28.6M pic.twitter.com/jGiBxPhXLD

— PeckShieldAlert (@PeckShieldAlert) November 14, 2022

Hack saldırısı, FTX ve FTX.US geçen hafta sonu iflaslarını duyurduktan sadece birkaç saat sonra gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, kripto para bazında 600 milyon doların üzerinde her iki borsa cüzdanını da boşalttı. Sonuç olarak, resmi FTX Telegram kanalındaki bir yönetici, kullanıcıları FTX uygulamalarını silmeye ve web sitesinden uzak durmaya çağırdı. Birkaç kullanıcı, saldırı sırasında bakiyelerinin sıfıra düştüğünü bildirdi. Kriptokoin.com olarak hack saldırısının ayrıntılarını bu makalede ele aldık.

Kraken, hacker’ları tespit üzere FTX’e yardımcı olacak

FTX’in Yeniden Yapılanma Başkanı ve CEO’su John Ray’in Miller, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, saldırıya yanıt olarak kolluk kuvvetleriyle aktif olarak çalışırken kullanıcı fonlarını korumak için gerekli çabayı gösterdiklerini söyledi. Ayrıca bilgiler, platformun para çekme ve trade işlevlerini ortadan kaldırmak için çalıştığını ortaya koydu.

Bu arada, Kraken, hack ile bağlantılı Kraken adresinin sahibini tespit ettiğini bildirdi. Kraken Güvenlik Şefi Nick Percoco Cumartesi günü bir tweet’te “Kullanıcının kimliğini biliyoruz” dedi.

🚨BREAKING

The hacker is very likely an inexperienced insider

Kraken was also used throughout the hack to offload funds

– Co-founder & CEO of Hacken @buda_kyiv

— Mario Nawfal (@MarioNawfal) November 12, 2022

Daha sonra, borsadan bir sözcü faillerin yakalanması için FTX’e yardım edeceklerini söyledi:

Ekibimizin devam eden FTX saldırısıyla ilişkili hesabın kimliğinin farkında olduğunu onaylayabiliriz ve bu konuyu yeterince araştırmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmaya kararlıyız.

Hackerlar gizemini koruyor

Bu kişinin doğrudan sorumlu olup olmadığı veya hesaplarının ele geçirilip geçirilmediği henüz açıklanmadı. Bununla birlikte, saldırının, müşterilerin feshedilmiş kripto borsasından adil tazminat alma şansını önemli ölçüde etkilediği açıktır. Önceki rapora göre, kripto Twitter hack’in içeriden birinin işi olduğunu tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.