NFT

MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı: Bu Hesaplar Askıya Alındı!

MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı: Bu Hesaplar Askıya Alındı!
MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı: Bu Hesaplar Askıya Alındı!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, kripto para borsası FTX ve bağlı olduğu gerçek ve tüzel kişiler hakkında soruşturma başlattı.

MASAK’tan FTX açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu, FTX ile bağlantılı gerçek ve tüzel kişiler hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. MASAK Başkanlığından yapılan açıklama, iflas eden borsanın kullanıcılarına yönelik yükümlülüklerini doğru bir şekilde yerine getirmediğini belirtti. Mali Suçları Araştırma Kurulu, FTX ile ilgili gelişmeleri yakın takibe alıyor. 14 Kasım tarihli duyuruda şunlar

FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

Açıklamada, kripto para borsalarının 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olduğu geçiyor. Bu değişiklik Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 1 Mayıs 2021 tarihinde yapıldı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, kardeş şirketi Alamede’nın rezerv olarak borsa tokenini tutuğunun ifşasıyla krizin içinde kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.