Kripto Piyasasında Lehman Anı: FTX Krizi Neden Kritik?

Kripto Piyasasında Lehman Anı: FTX Krizi Neden Kritik?
Kripto Piyasasında Lehman Anı: FTX Krizi Neden Kritik?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX çöküşü, kripto endüstrisinin Lehman Brothers anı mı? FTX’in çöküşü birçokları için sürpriz oldu. Ancak, daha fazla bilgi aktıkça, FTX’in likidite krizi sanılandan daha erken başladı gibi görünüyor.

FTX krizi nasıl gelişti?

Dünyanın üçüncü en büyük kripto borsası FTX, 400 milyon dolarlık C Serisi fonlama turuyla başladı. Daha sonra değerlemesini 32 milyar doların üzerine çıkardı. On ay sonra, Binance’ın satın alınma teklifi başarısız olduktan sonra iflas etti.

Sam Bankman-Fried, FTX’i birden fazla ana marka ve sponsorluk ortaklığı ve milyarlarca para toplamayla kurdu. Bu yüzden, en büyük küresel kripto oyuncularından biri olarak görülüyordu. 2022’nin ikinci çeyreğinde kripto salgını sırasında birden fazla borç veren firmayı kurtardığı göz önüne alındığında, kripto borsasının finansmanı hiçbir zaman sorgulanmadı. Ancak, Kasım ayının ikinci haftasında işler vahşi bir hal aldı.

FTX

Alameda Research’ün likit olmayan FTX Token (FTT) varlıkları ve FTT’nin piyasa değerindeki tutarsızlık hakkında bir raporla başladı. FTT tokenlerini likit piyasa değeri yaklaşık 3,35 milyar dolar iken, Alameda teminat ve borç kaldıraçlarında yaklaşık 5,5 milyar dolar değerinde FTT’ye sahipti.

Raporun ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao, tüm FTT varlıklarını tasfiye açıkladı. Binance, Binance USD (BUSD) ve FTT’de kabaca 2,1 milyar dolarlık nakit eşdeğeri aldı. Ancak, tasfiyelerden çok, Zhao’nun tweet’inin dikkat çeken ifadesi oldu. “Diğer endüstri oyuncularına karşı arkalarından lobi yapan” kişileri desteklemediklerini söyledi. Bu bağlamda şu açıklamayı yaptı:

FTT’mizi tasfiye etmek, sadece çıkış sonrası risk yönetimidir. Bunu, LUNA’dan öğrendik. Daha önce destek verdik. Ancak, boşandıktan sonra sevişiyormuş gibi yapmayacağız. Biz kimseye karşı değiliz. Ancak diğer sektör oyuncularına karşı arkalarından lobi yapan insanları desteklemeyeceğiz.

Liquidating our FTT is just post-exit risk management, learning from LUNA. We gave support before, but we won't pretend to make love after divorce. We are not against anyone. But we won't support people who lobby against other industry players behind their backs. Onwards.

— CZ

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.