Kripto Para Borsasının Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?

Kripto Para Borsasının Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?
Kripto Para Borsasının Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

En güvenli kripto para borsasını seçmek için yapılması gereken nedir? Kripto para borsası seçerken önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yatırımcılar hangi kripto para borsasını tercih ederse daha güvenli olur? Bu soruların yanıtlarını bu makalemizde bulacaksınız…

31 kripto para borsası son 8 yıl içerisinde saldırıya uğradı ve bu saldırılar sonucunda 3 milyar dolardan daha büyük bir miktar para kaybı ile sonuçlandı.

Ticaret hacmine göre en büyük borsaların arasında bulunan Binance’in CoinMarketCap’in sıralamasına hakim olmasıyla kripto meraklıları arasındaki popülerliği göz önüne alındığında sektörün en sağlamları arasında olacağını düşünebilirsiniz . Bununla birlikte, ICORating’in raporunun 2018 yılının başında yayınlandığında bildirdiği gibi, Binance, kodlama sağlamlığı ve son kullanıcı koruması dahil olmak üzere gereksinimlere göre sıralandığında şaşırtıcı derecede düşük bir 63/100 puan aldı.

Bu kadar düşük ve beklenmedik bir puan almasına rağmen yasal olarak yapılan açıklamada kripto para birimi borsasının mevcut güvenliğinin çok iyi olduğu ve yeterince iyi güvenlik önlemleri aldıklarını açıklayan CEO Changpeng Zhao, kripto para borsasının güvenlik ile ilgili hiçbir problem yaşamadığını açıkladı. Güvenlik için ayırdıkları para ve gücün yeterli seviyede olduğunu iddia eden CEO, kripto para borsasının farklı konulara odaklanması için çalışmalar düzenlediğini ve bunu düzenlemeye devam edecek olduklarını bir süre önce açıklayarak tüm medyayı şok eden bir açıklamaya imza atmıştı.

Raporda, incelemesi yapılan 100 borsadan yüzde 41’inin şok edici olduğunu, sekiz karakterden daha kısa olan “basit” şifrelere izin verdiğini bu platformların daha az bilgili müşterilerin potansiyel olarak fonlarının kaybedileceği bir felaket ihlalinde bulunmalarına olanak sağladığını ortaya koydu. Bu 41 kripto para borsasının en basit güvenlik önlemini bile almamış olması ve tüm sorumluluğu kullanıcılarına bırakmış olması sonuçların gelecekte çok kötü olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, raporun yazarları şöyle yazmaktadır: “Hiç kimse kripto varlıklarının kaybından tam olarak korunmaz, bu nedenle güvenilir varlıklara yatırım yapmış olmazlar, portföyünüzü çeşitlendirebilir ve iyi kripto borsaları seçebilirsiniz, bu sayede diğer kripto para borsalarına oranla daha güvende kalabilirsiniz”

İyi bir kripto para borsası nasıl seçilir?

Hangi kripto para borsasını seçecek olduğunuza karar vermeden önce en dikkat edilmesi gereken konu, kripto para borsasının ne kadar güvenli olduğu ve kripto para borsasının kaç kişinin kullandığı ve günlük hacmi olmalı. Düşük işlem hacmine sahip kripto para borsaları hacklenmeleri durumunda para ödemesi yapamaz duruma gelebilir ve bunun sonucunda katlanılamayacak kadar kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Birincisi, kripto meraklılarının büyük geçmişe dayanan bazı hack vakalarını araştırması ve bunlardan kendilerine ders çıkarmaları gerekir.

Mt. Gox iki kez saldırıya uğradı, bir kez 2011’de ve yine 2014’te, ikinci saldırıda toplam 850.000 Bitcoin kaybedildi. O tarihte, dolaşımdaki toplam Bitcoin miktarının kabaca yüzde 7’sini temsil ediyordu, o zaman değeri yaklaşık 480 milyon dolardı. Bugün bu 5,4 milyar dolardan fazla eder. 2013 yılında, en büyük borsaların bile savunmasız kaldığını gösteren bu borsa Bitcoin işlemlerinin yüzde 80’ini gerçekleştiriyordu. Mt. Gox’un davası, hatalı bir bilgisayar sistemi, saldırıları kesemedi ve bilgisayar sistemi suçlandı. Borsanın yöneticileri inanılmaz bir şekilde kendilerini suçsuz olarak göstermeye çalıştılar ve borsanın CEO’su Karpeles hakkında geçtiğimiz 7 gün kadar önce ABD’li yargıç verdiği kararda ceza almasına karar verdi.

Ağustos ayındaki konuşan uzmanlar, yatırımcıların kendilerini zayıf güvenceye karşı korumanın en iyi yolunun, bir sistemde kusurlar aramak için zamanlarını harcayan güvenilir denetçilerin yardımını içeren bir kripto para borsası seçmek yönünde söylediler. Soğuk depo kullanan kripto para borsalarını tercih edenler daha fazla riskten kurtulmuş olurlar. %100 tüm risklerden kurtulmaya soğuk depolar yetmese de diğer kripto para borsalarına göre çok güvenlidir. Sıcak cüzdanlarda tutulan kripto para miktarının en aza indirilmesi, bir saldırı meydana gelirse etkisini de azaltabilir.

Hangi adımları atabilirim?

Parolanızı karmaşık hale getirin ve bir işlemin tamamlanmasından önce birden fazla adım olduğundan emin olun.

Bazı borsa işlemleri işlem yaparken bir zaman gecikmesi kullanır ve sahtekarlık faaliyeti için manuel olarak incelenmelerini sağlar. Fonların transfer onayını beklemek biraz sakıncalı olsa da, uzmanlar çoğu kullanıcının varlıklarını kaybetmek yerine bir ödemeyi beklemenin zorluğuna dayanmaya istekli olduğunu söylüyor;

Bir ödemenin yapılabilmesinin manuel işleme tabi tutulması bazı kayıplar yaratmakta risklidir ancak bu siber saldırılarda koruyucu bir ek önlemdir. Bu, iki faktörlü kimlik doğrulamasından, çoklu imza işlemlerinden en iyi şekilde yararlanmak ve bir şifrenin insanca mümkün olduğu kadar karmaşık olmasını sağlamak anlamına gelir.

Kripto borsaları güvenliği arttırmak için ne yapıyor?

Güvenlik konusunda en bilinçli olan platformlar, sizin tarafınızdan yapılması öngörülen tüm işlemlerin çoğunu yapmak için bazı düzenlemeler yapıyorlar.

Bu, işlemleri tamamlamak için kullanılan IP adresinin normalde kullandığınız ayrıntılarla eşleştiğini doğrulamak bunlardan birisidir. Hesabınıza yabancı IP adresli bir modem üzerinden erişilir ise bu durumda bazı kripto para borsaları ek önlemler uygulayabilir ve hesabın size ait olduğunu kanıtlamak için bilgi isteyebilir. Bir e-posta onayı ile ödemeleri doğrulamak ve aynı zamanda bir kripto banka kartı kullanmak da yaygındır. Bu özel araç avantajlıdır, çünkü normalde sizin şahsınıza sahip olan kripto paralarını başka kimse çekemez, böylece dünyanın her yerinden yarı yolda kalmaktan kurtulabilir ve kripto paralarınızın siber saldırganlarca ve hackerların saldırıları sonucunda çalınmasını zorlaştıracaksınız.

Uluslararası Dijital Döviz Piyasaları ( IDCM ) gibi bazı kripto borsaları, güvenlik çabalarına yardımcı olmak için yapay zekaya yöneliyor ve ağını şüpheli faaliyetler için sürekli izleyen teknolojiyi kullanıyor. Şirketin beyaz sayfa makalesinde, kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı korumak için “banka sınıfı güvenlik standartları” kullanıldığı belirtiliyor.

Güvenlik korkuları, kriptoyu ana akım haline getirmekten alıkoyuyor mu?

Durumun bu olduğu söylenebilir  ancak uzmanlar endüstrinin yüzleşmesi gereken başka engeller olduğuna inanıyor.

IDCM’nin yönetici ortağı Andrew Wong, kripto dünyasının hala başlangıç ​​aşamasında olduğunu o kadar ki, kripto para birimleri baskınlık kazanmaya başlamadan önce en az üç yıl sürecek ve halkın düzgün bir şekilde kripto paraları kullanmasının çok çok daha uzun yıllar alabilecek olduğunu düşünüyor.

Kısmen, bunun kriptoyu etkileyen ölçeklenebilirlik sorunlarından ve blok zincir teknolojisinin acemilerin kavrayıp kullanması zor olabileceğine neden olduğuna inanıyorlar.

JP Morgan’ın eski bir tüccarı olan Bay Wong, “müşterinizin (KYC) merkezileşmiş borsaları denetlediğini daha sıkı bildikleri ortada olan bir denetim mekanizmasıdır” dedi. Wong: “Kripto para birimi düzenlemesi kesinlikle gereklidir, bu nedenle yeniliği bozmadığı sürece olumlu bir şeydir. Kesinlik, düzenlemenin asıl yararlı olacağıdır.”

Kripto para borsasının güvenli olduğundan nasıl kesin emin olabilirim?

Eylemler sözcüklerden daha önemlidir  bu yüzden kendilerini saldırılara karşı korumak ve platformlarını güvende tutmak için neler yaptıklarına bir bakın.

Siber saldırılar durumunda kendisini siber saldırılara karşı koruyabilecek kripto para borsası sayısı çok sınırlıdır. Borsalar sistemlerinin sağlam olmasını sağlamaya çalışmak için daha fazla para harcadıklarında ve siber güvenlik ve güvenlik için ayırdıkları para ne kadar fazla olur ise, sizi korumaya yardımcı olur: Yatırımcıları.

Pek çok platform kendilerini düzenli olarak bağımsız taraflarca yapılan güvenlik denetimlerine sunar ve ardından bulgularını yayınlar ve bulduğu güvenlik açıklarını yayınlar ve bunları düzeltirler. Saygın kripto para borsaları, bu denetimlerin sonucunu tam olarak yayınlayacaktır güçlü ve zayıf yönlerini ve olayları çözmek için attığınız adımları kendiniz görmenize olanak sağlayacaktır.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.