Bitcoin Nasıl Harcanır ve Nerelerde Kullanılabilir?

Bitcoin Nasıl Harcanır ve Nerelerde Kullanılabilir?
Bitcoin Nasıl Harcanır ve Nerelerde Kullanılabilir?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ilk çıkış yıllarında yani 2009 yılında alışveriş yapmak neredeyse imkansız gibiydi. Ancak 2017 yılında Bitcoin’in inanılmaz yükselişi gözlerin Bitcoin’e çevrilmesine neden oldu. 2019’da, neyse ki, işler değişti. Bugün, Bitcoinlerinizi neredeyse herhangi bir yerde kolaylıkla harcayabilirsiniz.  Bitcoin, hiç olmadığı kadar çok perakendecide kabul edilir. Dubai’deki emlakçılar bitcoin kabul ederken,  otel rezervasyonu web siteleri, Steam gibi oyun platformları da Bitcoin kabul ediyor.

Bitcoin’i Nerede Harcayabilirsiniz?

Bitcoin inanılmaz bir kripto para birimidir. Bitcoin’lerinizi Visa veya Master Card’ı kabul eden birçok yerde harcayabilirsiniz, ayrıca kripto para birimlerini kabul eden perakendecilerin ve şirketlerin listesi de gün geçtikçe büyüyor. Artan sayıda perakendeci, kripto ödemelerini kabul eden satış noktası sistemleri kullanıyor. Mesela Square, dünyadaki perakendeciler tarafından kullanılan popüler bir satış sistemi. Square, 2018’de Cash App’ı aracılığıyla Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Diğer satış noktası sistemleri, perakendecilerin herhangi bir ödeme yöntemini kabul ettiği kadar kolay Bitcoin kabul etmelerini sağlar. Bazen, bu sistemlerin kurulması için özel donanım gerekir. Ancak çoğu durumda, perakendeciler Bitcoin ödemelerini mevcut POS sistemlerine entegre edebilirler. Bunların hepsi tek bir basit derse eklenir: perakendecilerin özel donanım kurmadan Bitcoin ödemelerini kabul etmeleri hiç olmadığı kadar kolaydır ve bu, yerel bölgenizde Bitcoin kabul eden perakendecileri bulmak için daha iyi bir zaman olmadığı anlamına gelir.

Bitcoin’lerinizi “Gerçek Dünyada” Nasıl Harcarsınız?

Sanal bir parayla gerçek dünyada alışveriş yapmak oldukça kolaydır. Tipik olarak, satıcı bir QR kodu gösteren bir POS sistemine sahip olacaktır. Telefonunuzdaki Bitcoin cüzdanını açtıktan sonra QR kodunu tarayın. Bu QR kodu mağazanın Bitcoin cüzdanını temsil eder. QR kodunu telefonunuzun kamerasıyla (cüzdan uygulamasından erişilir) tarar, sonra ödenecek toplam tutarı onaylarsınız. Bu işlemi çevrimiçi satıcılarla tekrarlayabilirsiniz. Bu durumda, çevrimiçi tüccarlar açık anahtar adreslerini gösterecek – ki bu, xioj340jxvuia323jxdfnadsfa gibi bir harf ve sayı dizisi gibi görünecektir. Genel anahtarı kopyalayıp cüzdanınızın “Gönder” alanına kopyalayıp yapıştırın, sonra aktarılacak tutarı onaylayın. Bu işlem nispeten kolaydır – ancak Bitcoin harcamak için daha kolay ve daha kabul edilebilir bir yol var.

Bitcoin’i Kredi Kartı veya Bankamatik Kartı İle Harcamak

Artan sayıda ödeme platformu artık bitcoin kredi kartları ve ön ödemeli Bitcoin banka kartları sunmaktadır. Bir Bitcoin kredi kartınız veya bankamatik kartınız olduğunda, mağazada bir QR kodu taramak için endişelenmenize gerek yoktur ve işlemin tamamlanması için 10 dakika beklemeniz gerekmez. Bunun yerine, tek yapmanız gereken Bitcoin bankamatik kartınızı veya kredi kartınızı VISA veya MasterCard kullanacağınız kadar kolay kullanmaktır. Bir bankamatik kartı veya kredi kartı ile Bitcoin harcarken, özel mağazalardan alışveriş yapmanıza bile gerek yok! Perakendecilerin özel bir donanıma sahip olmaları gerekmez. Hatta perakendeciye Bitcoin kullandığınızı söylemenize gerek yoktur. Bunun yerine, bitcoin kartınızı çıkarın ve herhangi bir banka kartı veya kredi kartıyla ödeyeceğiniz gibi ödersiniz. Birçok ödeme platformu temassız kartlar sunar. Kartınızla POS makinesine dokunursanız ödeme anında tamamlanır. Perakendeci Apple Pay, Samsung Pay ve benzeri seçenekleri kabul ederse, temassız kartınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu kartların arkasındaki “sır” basittir. Kartınızı gerçek dünyada kullanmadan önce, Bitcoin ile yükleyeceksiniz. Ödeme platformu, Bitcoin’inizi BTC’nin mevcut piyasa fiyatına bağlı olarak USD’ye (ya da başka bir geçerli para birimine) aktarır. Kartınıza şimdi fiat para birimi yüklenmiştir ve Bitcoin bakiyenizden düşülmüştür. Çoğu Bitcoin banka kartı ve kredi kartı kullanımı ücretsizdir. Çoğu kart, bankanız tarafından sunulan geleneksel VISA ve MasterCard kartlarından daha ucuz döviz ücretleri de sunar. Bitcoin’i gerçek dünyada harcamanın gerçekten daha iyi bir yolu yok.

Bitcoin’i Kabul Eden Büyük Perakendeciler

100.000’den fazla perakendeci Bitcoin kabul ediyor. Önemli isimlerden bazıları şunlardır:

* Microsoft

* Expedia

* Newegg

* REEDS Kuyumcular

* Las Vegas’taki Golden Gates Hotel & Casino

* Tesla

* Overstock.com

* eGifter (hediye kartları)

* Shopify

* KFC Kanada

* Playboy

* Metro

* Namecheap

* Vikipedi

* T-Mobile Polonya

VISA veya MasterCard kabul eden herhangi bir satıcı, Bitcoin ön ödemeli banka kartınızı kabul eder. Genel olarak, dünya çapında 100.000’den fazla satıcı, Bitcoin kabul ediyor. VISA veya MasterCard POS makineleri olan 50 milyondan fazla satıcı, ön ödemeli Bitcoin banka kartları sayesinde artık Bitcoin’i kabul etmekte…

Siz de iş yerinizde Bitcoin veya başka kripto paralar kabul ediyorsanız bunu yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.