JPMorgan: FTX Felaketi Bitcoin’i Bu Diplere Götürebilir!

JPMorgan: FTX Felaketi Bitcoin’i Bu Diplere Götürebilir!
JPMorgan: FTX Felaketi Bitcoin’i Bu Diplere Götürebilir!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX ve Binance arasındaki bozulan anlaşmayı çevreleyen dramanın ortasında, bankacılık devi JP Morgan, Bitcoin’in mevcut durumu ve daha geniş kripto piyasası hakkında yorum yaptı. Kuruluşa göre FTX iflas başvurusunda bulunursa, etkileri çok büyük olma riski taşıyor. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin’ler çöküyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Binance’in kurtarma planından geri çekilmesinden kısa bir süre önce yatırımcılarıyla yaptığı telefon görüşmesinde bilançodaki boşluğun 8 milyar dolar olduğunu doğruladı. Anonim bir kaynak, borsanın kurtarma fonu aradığını sızdırdı. Bilindiği gibi TRON kurucusu Justin Sun ile şu anda en azından küçük umut kıvılcımı var.

Tam Liste: FTX'in Portföyündeki Bu 150 Altcoin Tehlike Altında!

FTX’in baş gösteren iflası, şu anda Bitcoin fiyatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Şu anda Bitcoin, yüzde 4.9’luk bir düşüş ile 16.724 dolardan el değiştiriyor. Coin, son 7 günde yüzde 17 değer kaybı yaşadı. Tam olarak bir yıl önce, 10 Kasım 2021’de BTC, rekor seviyesi olan 69.045,00 dolara ulaşmıştı. Bu sırada JPMorgan araştırmacıları, Bitcoin’in fiyatının FTX felaketi nedeniyle 13.000 dolara düşebileceğine inanmakta. Özellikle, Amerikan bankacılık devi, Bitcoin’in potansiyel olarak üretim maliyetinin altına düşeceğine inanmakta.

JPMorgan analistleri, FTX olaylarını yorumladı

JPMorgan’ın son raporuna göre, piyasa bir “marj tamamlama çağrısı” ile karşı karşıya kaldığı için daha da düşebilir. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistlerine bu durum, Bitcoin fiyatını 13.000 dolara kadar düşürme riski taşıyor. Ayrıca analistler raporda, piyasanın mevcut koşulları nedeniyle kaotik etkisinin artabileceği konusunda uyarıyorlar. Analistlere göre  Alameda Research ve FTX’in bariz çöküşünün neden olduğu bu düşüş aşamasını daha sorunlu yapan şey, düşük sermayeli ve yüksek kaldıraçlı olanları kurtarabilecek daha güçlü bilançolara sahip kuruluşların sayısının azalmasıdır.

İsabetli Tahminleri Olan 4 Analistten 'Felaket Gibi' Bitcoin Tahmini!

JP Morgan’a göre, yenilenen bir madenci kapitülasyonu büyük bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle, ABD bankacılık devi, Bitcoin’in şu anda ortalama 15.000 dolar civarında olan üretim maliyetinin altına düşebileceğine inanmakta.  Sonuç olarak, analiste göre, daha fazla madenci, son zamanlarda Bitcoin varlıklarını satmak zorunda kalıyor. Bu da piyasada ek satış baskısı oluşturma potansiyeline işaret ediyor.

Düşüşe işaret eden diğer uzmanlar neler diyor?

Bu sırada Fundstrat’ın teknik strateji başkanı Mark Newton, Bitcoin’in herhangi bir destekten önce 13.000 dolar seviyesini test edeceğini tahmin ediyor. Ancak Newton, anormal derecede yüksek volatilite olması durumunda ayıların en büyük kripto para birimini 10.000 dolar seviyesinin altına itmeyi başarabileceğini de düşünmekte.

Öte yandan, BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes de Bitcoin’de daha büyük bir düşüş göreceğimizi düşünenlerden. Hayes, piyasadaki mevcut hareketlerin yanı sıra bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerinin yüksek çıkması durumunda düşüşün derinleşme ihtimaline dikkat çekti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.