FTX CEO’su, O Tweetleri Siliyor! Şimdi Neler Olacak?

FTX CEO’su, O Tweetleri Siliyor! Şimdi Neler Olacak?
FTX CEO’su, O Tweetleri Siliyor! Şimdi Neler Olacak?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Binance’in Salı günü FTX’i satın alma planlarını ortaklaşa açıkladılar. Bu haberin kripto piyasası üzerindeki etkisi ciddi oldu. Bununla birlikte, bu yeterli olmadı ve FTX çöktü. Şimdi  FTX CEO’su, borsasının likidite sıkışıklığına yol açan birden fazla tweet’i sildi.

FTX CEO’su, son Twitter etkinliğini örtbas etmeye çalışıyor

Birkaç kripto topluluğu üyesi Salı günü, FTX CEO’sunun Binance’in borsayı satın almasının ardından profilinden birden fazla tweet’i sildiğini fark etti. 7 Kasım’da yayınlanan bir tweet fırtınasının bir parçası olarak Bankman-Fried, takipçilerine zor durumdaki borsasının finansal durumunun iyi olduğuna dair güvence verdi. Bu bağlamda Bankman-Fried, şu paylaşımı yaptı:

FTX, tüm müşteri varlıklarını kapsayacak kadar yeterli. Müşteri varlıklarına (hazinelere bile) yatırım yapmıyoruz. Tüm para çekme işlemlerini gerçekleştirdik ve işlemeye devam edeceğiz.

FTX

Ancak dün yaşanan olaylar, silinen tweet’lerin sorgulanmasına neden oldu. Birden fazla rapor, FTX’in Salı günü saat 14:00 UTC civarında para çekme işlemlerini durdurduğunu belirtti. Binance CEO’su CZ, daha sonra FTX’in ‘likidite sıkışıklığı’ yaşadığını söyledi. Yani borsanın müşterilere ödeme yapmak için elinde yeterli fonu yoktu. Bankman-Fried’in bahsi geçen tweetleri silme kararı, paylaşım yaptığında FTX’in müşterilerinin varlıklarını karşılayacak yeterli varlığa sahip olmadığı yönündeki spekülasyonları ateşledi.

Aynı tweet fırtınasında Bankman-Fried, FTX’in ‘ağır şekilde düzenlenmiş’ olduğunu kaydetti. Ayrıca, 1 milyar dolar fazla nakit tuttuğunu iddia etti. “Müşteri varlıklarını koruyan uzun bir geçmişimiz var ve bu bugün de geçerli” dedi. Bu ifadenin doğruluğu, Binance’in FTX’i satın almasının ardından da tartışma konusu oldu. Çünkü, FTX’in gerçekten de 1 milyar dolar fazla nakdi olsaydı, en büyük rakibinden bir kurtarmaya ihtiyacı olmazdı.

Silinen bir başka Bankman-Fried tweet’i, geçen ay FTX Digital Markets’in CEO’su Ryan Salame’e yanıtıydı. Salame 30 Ekim’de bir tweet’te “Binance’nin geçtiğimiz hafta Twitter’da kripto endüstrisinin mümkün olan en iyi şekilde ilerlemesini sağlamak için son derece zor ama dönüştürücü tartışmalar yaşamasını izlemek mutlak bir zevkti,” dedi. Ayrıca, “İleride DC’de endüstriyi temsil ettiğini görmekten heyecan duyuyorum! Uh, DC’ye gitmesine izin var, değil mi?” diye ekledi.

FTX

Bankman-Fried’in tweet silmesinin arka planında ne var?

Yayınlandığı sırada, Bankman-Fried’in yanıtı, geçen yıl kripto patlaması yaşarken borsası dünya çapında düzenleyicilerin öfkesini çeken Zhao’ya karşı hafif bir tepki olarak yorumlandı. Bazıları, paylaşımın Zhao’nun Binance’in FTT token’lerini satma motivasyonu olarak hizmet ettiğini söylüyor. Ayrıca, bunun da sonuçta FTX’in likidite sıkışıklığına yol açtığını kaydediyor. Böylece, Binance’in FTX’i satın alınmasına kapı araladığını öne sürüyor. Ne olursa olsun, Zhao’nun şirketi bir satın alma yoluyla FTX’i kurtarma niyetinin sinyallerini verdiğine göre, Bankman-Fried muhtemelen kendisi ve Binance CEO’su arasındaki herhangi bir kötü kanın kanıtlarını örtmeye çalışacak.

Zhao’nun FTX satın alımı tamamlanana kadar, borsada kapana kısılmış kripto varlıkları olan müşteriler fonlarının güvende olduğundan emin olamazlar. Hem Bankman-Fried hem de Zhao, her şeyden önce müşteri fonlarını koruma niyetlerini açıkça belirttiler. Bununla birlikte, FTX bilançosunda ne kadar büyük bir boşluk olduğuna bağlı olarak bu mümkün olmayabilir. Durum tespitinin ardından Binance’in anlaşmadan çekilmesi hala mümkün. Bu durumda, Bankman-Fried’in silinen tweetleri, aleyhine bir dava açılırsa, mahkûm edici delil olarak hizmet edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.