FTX Battı! Yatırımcıların Parasına Ne Olacak? Nasıl Kurtarılır?

FTX Battı! Yatırımcıların Parasına Ne Olacak? Nasıl Kurtarılır?
FTX Battı! Yatırımcıların Parasına Ne Olacak? Nasıl Kurtarılır?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündemdeki en önemli maddelerden olan FTX ve Binance anlaşması, piyasalardaki düşüşü engelleyemedi. Bitcoin beş aydır ilk kez 18.000 doların altına geriledi. Bu sırada FTX’te parası olan traderlar ve FTX’e yatırım yapan hissedarlar neler olacağını merak ediyor.

FTX yatırımcıları endişeli

Binance’in rakip FTX kripto para borsasını satın alma hamlesi, kripto dünyasındaki çoğu gelişme gibi çok hızlı gerçekleşti. Bu durum hem borsadaki yatırımcıları, hem de hissedarları etkiledi. The Information’a göre FTX’e yatırım yapanlara herhangi bir bilgi verilmedi. FTX’e yatırım yapanlar arasında BlackRock, VanEck, Sequoia Capital, Temasek gibi endüstri devleri yer alıyor. Rekor yatırımlar sayesinde FTX’in değeri 33 milyar dolara yakın olarak görülmekte.

FTX Olayı Sonrası Binance'e Tepkiler Büyüyor: Santranç Hamlesi!

Bunun dışında, FTX’in yatırım yaparak desteklediği bazı şirketler de gelecekleri için endişeli. Çünkü Binance borsası ile yapılması planlanan anlaşmanın şartları belirsiz. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX; Yuga Labs, Aptos, Helium, Circle, BlockFi gibi şirketlere yatırım yapmıştı.

Çekim işlemleri durdu

Bu sırada, FTX’in yaşadığı zorluklar nedeniyle bazı ağlarda çekim işlemleri belirli bir süreliğine durmuş gibi gözüküyor. Özellikle Ethereum, Avalanche, BNB Chain ve Polygon ağlarındaki cüzdanlarda para çıkışı durdu. Peki, yatırımcılar bundan nasıl kurtulabilir? Kripto alanındaki kullanıcılara göre USDT ile belirli bir paritede “FTX short, Binance long” şeklinde bir pozisyon açarak parayı Binance’e aktarma şansınız olabilir. Fakat bunun yalnızca bir teori olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca bu yöntem yüksek risk de barındırmakta.

Bu Altcoin Binance Sepetinde

Sonuç olarak yatırımcılar, FTX’ten gelecek resmi açıklamaları bekliyor.

Erkan Öz yorum yaptı

Bu sırada, ekonomist Erkan Öz, FTX ve Binance olayları hakkında paylaştığı bir Youtube videosunda yorumlar yaptı. Olayların Terra çöküşünü hatırlattığını belirtti. Konu hakkında “şok edici, çarpıcı haberler ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. “Dünyanın en büyük merkezi kripto para borsalarından olan FTX, anlaşılıyor ki, sonuçta battı” dedi. Ardından Binance’in kurtarmak için FTX’i satın alabileceğine yönelik anlaşmanın henüz tamamlanmadığına dikkat çekti. Bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini ima etti. Riskin tamamen ortadan kalmadığını söyledi.

Binance Büyük Anlaşma Sonrası FTT Duyurusu Yaptı!

Öz’e göre Changpeng Zhao, FTX’in bilançosunu tamamen görmeden nihai anlaşma yapmayacak. FTX’in bu hale düşmesinin ardında ise “daralma döneminin” olduğuna dikkat çekti. Küresel olarak, önümüzde büyük bir kriz olduğunu aktardı. Bu nedenle şirketlerin ellerinde büyük bir dolar rezervi olması gerektiğini söyledi. Ancak “görünüşe göre FTX’in ve kardeş şirketi Alameda Research’ün ellerinde yeterli dolar rezervi olmadığını” belirtti. Ayrıca, mevcut durumda piyasada dolar kıtlığı yaşadığı sonucuna vardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.