Bu Altcoin Hacklendi: Milyonlar Çalındı, Fiyat Çöküyor!

Bu Altcoin Hacklendi: Milyonlar Çalındı, Fiyat Çöküyor!
Bu Altcoin Hacklendi: Milyonlar Çalındı, Fiyat Çöküyor!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olan DFX Finance (DFX), hack saldırısıyla gündeme geldi. Söz konusu saldırıda, 4.3 milyon dolar çalındı. Ayrıca, platformun altcoin projesi düşüş yaşadı. İşte detaylar…

DFX Finance saldırıya uğradı

Fiat paraya sabitli stablecoin’ler için merkeziyetsiz borsa hizmeti sunan protokol DFX Finance, saldırıya uğradığını bildirdi. Güvenlik araştırmacılarının tahminlerine göre, anonim bir saldırgan DFX’ten öncelikle 7,5 milyon dolar çaldı. DFX Finans ekibi, güvenlik açığını kabul etti. Sorunu kontrol altına almak için tüm akıllı sözleşmelerini duraklattığını söyledi. Saldırıdan 20-30 dakika içerisinde haberdar olduklarını açıkladı.

It seems @DFXFinance's DEX pool (named Curve) is hacked (w/ loss of 3000 ETH or $~4M) due to the lack of proper reentrancy protection. Here comes an example tx: https://t.co/tB6Q0SIBSA. The stolen funds are being deposited into @TornadoCash pic.twitter.com/6ft7HYpwpq

— PeckShield Inc. (@peckshield) November 10, 2022

Olay, bilgisayar korsanının DFX’ten para çekmesine izin veren flash loan (flaş kredi) saldırısı ile gerçekleşmiş gibi duruyor. Flaş kredi, büyük miktarda kripto para biriminin teminatsız olarak, ancak bu fonlar aynı işlemde iade edilirse ödünç alınabileceği bir özelliktir. Hacker, çalınan varlıklar arasından, 2.963 ETH (3,8 milyon dolar) ve yaklaşık 500.000 dolarlık stablecoin aktardı. Yani cüzdanına 4.3 milyon dolarlık varlığı aktardı.

Altcoin fiyatı çöküyor

Saldırgan, saldırı sırasında DFX Finance’ten stablecoin ödünç aldı. Ardından bunları, flash kredi kontrollerini atlayan bir “geri arama işlevi” ile DFX’in likidite havuzlarına geri yatırdı.  Saldırı ile DFX’in likidite havuzu tokenları birden fazla flash kredi yoluyla elden çıkarıldı.  Flash krediler, arbitraj ticareti ve sermaye verimliliğini artırma amaçlıdır. Ancak, bilgisayar korsanları belirli güvenlik açıklarından yararlanmak için bunları düzenli olarak kötüye kullandı.

Algorand ve 6 Coin Listede: İşte Ayı Piyasasının Mücevherleri!

Bu sırada DFX Finance’in DFX tokenı yüzde 32.4’lük bir düşüş ile 0.17 dolara geriledi. Kripto para, hack haberinden önce 0.29 dolardan el değiştiriyordu. Günlük bazda 0.155 dolara kadar düştü. Şimdi ise 0.173 dolardan işlem görüyor.

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, DFX Finance, Polychain Capital ve True Ventures tarafından yönetilen bir fonlama turunda 5 milyon dolar toplamıştı.  DFX Finance, bir kripto FX ticaret protokolüdür. Esasen FX ticareti için bir DeFi protokolüdür. Şirketin destekçileri Polychain Capital ve Hex Capital’i içeriyor.

DeFi saldırıları artıyor

2022’nin son ayına girerken DeFi saldırıları birikmeye devam ediyor. Bu yıl saldırılarda kaybedilen değer 3 milyar doları aştı. Saldırganlar arasında bu yılki “popüler seçim”, cross-chain köprüleri gibi duruyor. Bu yıl bu köprülere yönelik yapılan saldırılarda toplamda 2 milyar dolar kaybedildi. Blockchain analiz firması Chainalysis, kripto saldırılarında yüzde 60’lık bir artışa işaret etti. Bu artışın çoğunlukla DeFi’ı alanıyla alakalı olduğunu bildirdi. Firma ayrıca, kripto “mikserlerinin” faaliyetinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gözlemledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.