Binance CEO’su Bu Altcoin’i LUNA’ya Benzetti! Endişe Büyüyor

Binance CEO’su Bu Altcoin’i LUNA’ya Benzetti! Endişe Büyüyor
Binance CEO’su Bu Altcoin’i LUNA’ya Benzetti! Endişe Büyüyor
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gece saatlerinde, en büyük iki kripto para borsalarından olan Binance ve FTX’in arasında bir gerilim yaşandı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX’in yerel tokenı FTT’nin LUNA çöküşüne benzer bir düşüş yaşama ihtimaline işaret etti. İşte detaylar…

Binance CEO’su FTX ve FTT hakkında konuştu

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi kripto kışı, bazı büyük kripto firmaları için bir likidite krizine neden oldu. Terra (LUNA) çöküşünün ardından Three Arrow Capitals, Celsius ve Voyager gibi şirketler kripto pazarında büyük darbeler aldı. Kripto topluluğu şimdi FTX ve Alameda’nın büyük bir likidite krizi ve iflasla karşı karşıya kalabileceğinden korkuyor. İkinci en zengin kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, hem FTX’in hem de Alameda’nın kurucusudur.

Alameda’yı çevreleyen likidite krizi gündeme geldi. Alameda, FTX tokenlerine büyük ölçüde maruz kalıyor. Raporlar, 30 Haziran’da Alameda’nın sahip olduğu 14,6 milyar dolarlık varlığın 3,66 milyar dolarının kilitsiz FTT tokenlerinin olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Binance’in CEO’su, şirketin tüm FTT varlıklarını kademeli olarak satacağını duyurdu. 584 milyon dolarlık FTT zaten Binance borsasına transfer edildi.

Binance CEO'su 'Satıyoruz' Dedi

CZ, tasfiyenin piyasa etkisini azaltmak istediğini iddia ediyor. Bununla birlikte, bir CNBC kripto traderı olan Ran Neuner, FTX ve Alameda’ya maksimum hasar vermek için tokenleri elinde tutuyor olabileceğine inanıyor. Ayrıca Alameda’nın FTX tokenlerinden yararlandığını da ortaya koyuyor. Yeterli satış baskısı varsa, marj çağrısı veya tasfiye ile karşı karşıya kalabilirler. FTT son 7 günde yüzde 12’ye yakın düştü.

Bankman-Fried, gelişmelere cevap verdi

Gelişmenin ardından FTX CEO’su Sam Bankman-Fried Binance’in FTT (FTX) varlıklarını satmasına yanıt verdi. Alameda Research veya Binance’in FTT’yi satmasına dair gelişmelere işaret etmeksizin, büyük endüstri oyuncuları arasında işbirliği istedi.  CZ, herhangi bir piyasa etkisini azaltmak için FTT’yi kademeli olarak tasfiye edeceğini açıkladı. Üstelik bunun FTX’e zarar verme girişimi olmadığını da vurguluyor. Benzer şekilde SBF, CZ’nin kripto topluluğuna katkısına saygı duyduğunu iddia ediyor. Kilit pazar liderlerinin “savaşmamasının, Blockchain oluşturmasının” gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca Binance CEO’su, “FTT’lerin tasfiyesi, sadece LUNA’dan sonra öğrendiğimiz [post-exit] risk yönetimidir. Daha önce destek verdik ama boşandıktan sonra beraber olmuş gibi yapmayacağız. Biz kimseye karşı değiliz. Ancak diğer sektör oyuncularına karşı arkalarından lobi yapan insanları desteklemeyeceğiz,” dedi.

Liquidating our FTT is just post-exit risk management, learning from LUNA. We gave support before, but we won't pretend to make love after divorce. We are not against anyone. But we won't support people who lobby against other industry players behind their backs. Onwards.

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) November 6, 2022

Alameda, FTT’yi almayı teklif etti

UTXO Management’ta kıdemli bir analist olan Dylan LeClair, Alameda’nın karşı karşıya olduğu likidite krizini de ortaya koyuyor. Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, Binance’den FTT’yi 22 dolardan satın almayı teklif etti. Alameda Research, FTX tokenleri FTT’ye önemli ölçüde maruz kalıyor. 30 Haziran’da Alameda, 14,6 milyar dolarlık varlıkları elinde tutuyordu

14.6 milyar dolardan, kilidi açılmış FTT tokenları 3.66 milyar doları oluşturuyor. Bu, Alameda’nın FTX’te yüksek derecede yatırımı olduğu anlamına gelir. Bu durum, bunun aynı zamanda finansal uygulanabilirliği hakkında soruları gündeme getiriyor. LeClair, bunun, şirketin piyasa fiyatının 22 doların altına düşmesine izin vermeme hedefinden kaynaklandığına inanıyor. Bu, olası bir Alameda ve FTX iflasına ilişkin endişeleri artırıyor.

Swan Bitcoin’in CEO’su Cory Klippsten, Binance’in borsaya 560 milyon doların üzerinde FTT transfer ettiği haberiyle ilgili endişelerini dile getirdi. FTX’in büyük iflas sorunları olduğuna inanıyor ve teknik olarak iflas ettiğini düşünüyor. Büyük bir kripto influencer’ı olan Lark Davis, takipçilerine kriptolarını FTX’ten çıkarmalarını vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.