Toncoin Nedir? TON Ne İşe Yarar?

Toncoin Nedir? TON Ne İşe Yarar?
Toncoin Nedir? TON Ne İşe Yarar?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toncoin nedir? Toncoin (TON), aslen Telegram’ın kurucuları tarafından icat edilen, ultra hızlı bir layer-1 Blockchain ağıdır. Kriptokoin.com olarak bu makalede Toncoin nedir, ne sunar, TON nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Gelin yüksek ölçeklenebilirlik ile çalışan bu ağı birlikte inceleyelim.

Toncoin nedir?

Gizlilik odaklı ve açık kaynaklı mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucuları tarafından piyasaya sürülen Toncoin (TON) bir layer-1 Blockchain ağıdır. Bu ağ, düşük gas ücretlerine, kullanıcı dostu uygulamalara ve yüksek ölçeklenebilirliğe sahiptir. Proje, web sitesine göre yüksek ölçeklenebilirliğin yanı sıra parçalanabilir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, temel olarak Web3 uygulamalarının geliştirilmesi için tasarlanmıştır. Ağustos 2021’de piyasaya sürülen TON, o günden bugüne devamlı olarak büyümüştür. Öyle ki bugün, piyasa değerine göre en büyük 31. projedir.

Toncoin, performans ve güvenlikten ödün vermeden büyümesini sağlayan esnek bir mimariye sahiptir. Web sitesine göre, protokol bugüne kadar milyonlarca işlem gerçekleştirmiştir. Proof-of-Stake konsensüs mekanizması ile çalışan ağ, hem Ethereum 2.0 hem de Solana’dan daha hızlı olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca, bahsi geçen ağları, verimlilik ve çok yönlülük konusunda da geçtiğini söylemektedir. Toncoin’in son derece hızlı olduğu bugüne birçok kez kanıtlanmıştır.

Toncoin ne sunar?

Merkeziyetsiz bir layer-1 Blockchain ağı olan Toncoin, ölçekelenebilriliğini “Blockchain sharding” teknolojisine borçludur. Bu, aynı ağda birden fazla Blockchain kullanmayı mümkün kılan bir yöntemdir. Buna göre Toncoin’deki her Blockchain’in kendine ait bir kullanım durumu mevcuttur. Biri yönetişimi sağlarken diğeri kayıt işlemlerini yürütebilmektedir. Şu anda TON’un ağı, master, work ve shard zincirlerinden oluşmaktadır. Bu, işi birden fazla zincire yaar ve yüksek hızlar elde edilmesini mümkün kılar.

Sharding, Zilliqa gibi diğer popüler projeler tarafından halihazırda kullanılmaktadır. Ayrıca, lider ağlar arasında yer alan Ethereum, bunu yakın gelecekte uygulamayı planlamaktadır. Sharding teknolojisinin yanı sıra Toncoin, Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasıyla da ölçekelenebilirliğini iyileştirir. Buna göre ağ, “stake” adı verilen bir süreç aracılığıyla ağ doğrulayıcılarını kullanır. Bu doğrulayıcılar, ağı güvence altına alır. PoS, diğer yöntemlere göre çok daha enerji verimli bir mekanizmadır.

TON nedir? Ne işe yarar?

Toncoin’in yerel kripto para birimi olan TON, bir altcoin’dir. Kullanıcılar, bu kripto para birimini Telegram uygulaması üzerinden alıp gönderebilmektedir.Bununla birlikte geliştiriciler, kendi merkeziyetsiz uygulamalarını üretmek için TON’u kullanabilir. Bununla birlikte kullanıcılar, ekosistem içerisindeki uygulamaları TON ödemesi karşılığında kullanabilir. Son olarak TON, yönetişim, staking gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir. Altcoin ile yapılan işlemlerde çok düşük gas maliyeti ortaya çıkar. Buna karşın, işlemler saniyeler içerisinde gerçekleşir.

Toncoin nedir? TON nasıl alınır?

Yazım sırasında 2 milyar doların üzerinde piyasa değeri bulunan Toncoin, OKX, MEXC, BingX ve FTX borsalarında listelenmektedir. İlgili yatırımcılar bu borsalardan birine erişmelidir. Ardından, üye olma ve TON için satın alma adımlarını izleyerek varlığı elde edebilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.