10 Uzman Tahmini: FTX Sonrası Yeni Çöküş mü Geliyor?

10 Uzman Tahmini: FTX Sonrası Yeni Çöküş mü Geliyor?
10 Uzman Tahmini: FTX Sonrası Yeni Çöküş mü Geliyor?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

FTX likidite krizi ve SBF’nin CEO’luk görevinden istifa etmesi, bu hafta kripto piyasasında düşüşlere neden oldu. Sıradakinin kim ve hangi şirket olduğu ise merak ediliyor. Kriptokoin.com olarak, kripto para piyasalarına yön veren uzman isimlerin yorumlarını sizlere aktarıyoruz.

FTX krizi bağlantılı olduğu şirketleri etkiliyor

Değeri 30 milyar doların üzerinde olan kripto para borsası Cuma günü iflas başvurusunda bulundu. FTX’te yaşananlar, şirketin mali durumunu ortaya çıkardı. Her ayrıntı sonrasında kripto endüstrisine olan güvende darbe almış oldu. İlk hareketlilik Binance’in Salı günü yaptığı açıklamada, rakibi FTX’i kurtarmak için potansiyel bir anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı. Ancak iflas söylentileri, borsa müşterilerini yalnızca 72 saat içinde 6 milyar dolar çekmeleriyle sonuçlandı.

Popüler Altcoin Projesinde Kriz

Sonrasında Binance, FTX’in bilançosunu gözden geçirdiklerini söyledi ve anlaşmadan vazgeçti. Olayın ardından, düzenleyicilerin FTX’e olan ilgisini daha da arttı. Borsadaki kriz tüm kripto para birimlerinde düşüşleri de beraberinde getirdi. İnsanlar, 2008’deki çöküşü mali krizi başlatan Lehman Brothers ile karşılaştırma yapmalarını sağladı.

10 uzman isim FTX krizi hakkında konuştu

Borsa hakkında konuşan isimlerden biri Larry Summers, eski ABD Hazine Bakanı. Harvard ekonomi profesörü, olan Summers konu ile ilgili şunları söylüyor:

Son birkaç gün içinde kripto endüstrisinde neler olup bittiği insanları korkutacak ve düzenleyicileri harekete geçirecek.

ftx

Summers, FTX’in Lehman tipi bir çöküşe yol açma riskinin olup olmadığını da değerlendiriyor.

Düşük bir oran. Çünkü bankacılık sistemi eskisinden daha iyi kapitalize edilmiş durumda. Fed son derece tetikte. Özellikle pandeminin ilk dönemlerinde olanlardan sonra, likiditeyi sızdırma konusunda daha fazla emsalimiz ve istekliliğimiz var.

Milyarder yatırımcı ve Icahn Enterprises başkanı Carl Icahn da fikirlerini sundu:

Bence daha da ilerleyebilir. Bu, ekonomimizde sahip olduğunuz tehlikelerden sadece biri.

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian ise FTX krizi ile ilgili sorumsuz kaldıraç miktarına değiniyor:

İyi haber şu ki, bankaların aksine ödeme ve uzlaştırma sisteminin bir parçası değiller, bu yüzden büyük sistemik etkiler konusunda endişelenmemize gerek yok. Alınan sorumsuz kaldıraç miktarı, varlıkların çapraz mülkiyeti. Bu tür şeyler olmamalı. Gördükleri şeyin onları gece uyanık tutacağını sanıyorum.

Siegel, FTX çöküşünün bu nedenle Lehman olayına benzemediğini söylüyor

Wharton profesörü Jeremy Siegel, Lehman çöküşüne benzerlik gösterip göstermediği sorulduğunda şunları söylüyor:

Bazı insanların dediği gibi, ‘Gerçekten düşerse bu bir Lehman anı mı?’ Hayır! Çünkü aslında değerin yarısından fazlası zaten düştü. Açıkçası, finansal sistem çok iyi hayatta kaldı. Gerçekten önemli olan bir şey var. Lehman battığında, para piyasası yatırım fonlarında param vardı. Bankalarda ve diğer her emtiada param vardı. Ve kendi kendime, ‘Tanrıya şükür, Fed bu varlıkları destekliyor’ dedim. Kripto piyasasında ise buna sahip değiliz.

Binance CEO’su iflas hakkında ağır konuştu

Binance CEO’su Changpeng Zhao “CZ”, kripto para endüstrisinin yıllarca geriye gittiğini söyledi:

FTX’in iflasıyla birlikte kademeli olarak etkiler göreceğiz. Özellikle çöküşün ardından FTX ekosistemi ile bağlantısı olanlar olumsuz etkilenecek. Ayrıca kripto para ekosistemi yıllarca geriye gitmiş durumda. İnsanların güveni kayboldu.

Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz özellikle yaşananların güveni zedelediğini belirtiyor. Novogratz ifadelerinde şunları dile getirdi:

Güvenmek için ne kaldı. Piyasalar tamamen sisteme güven ve diğer karşı taraflara güven ile ilgilidir. Ayrıca güven konusu eski bir hikayedir. Özetle, bermuda şortlu, dağınık saçlı genç, karizmatik bir adam dünyanın en iyi 20 yatırımcısını cezbetti. Düzenleyicileri kendine çekti ve bir nevi tüm sistemin önde gelen adamıydı. Bazı açılardan bakarsak sorunlar devam edecek. İnsanların coin satın alması, satması, ödünç vermesi ve tanıtması için oluşturulan altyapı için çok daha kötü oldu. Bu nedenle aksilikler olacak. Ancak tüm bunlar kripto endüstrisinin sonu değil.

Bitcoin maksimalisti Michael Saylor, düzenleyicilerin hızlandıracağını söylüyor

Bitcoin boğası ve Microstrategy’nin kurucusu Michael Saylor ise, SBF’nin ve iflas eden borsanın kripto piyasasında düzenlemeleri hızlandıracağını belirtiyor:

Sektörün büyümesi gerektiğini düşünüyorum ve düzenleyiciler bu alana giriyor. Tüm bunlarla birlikte düzenleyicilerin elini güçlendirecek ve müdahalelerini hızlandıracak.

FTX’te küçük bir hisse sahibi olan fintech Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire’da konuşan isimler arasında yer aldı. Allaire, konu ile ilgili olarak düşüncelerini aktardı:

Bütün bu piyasa döngüsü (aşağı), bize piyasadaki derin meseleleri yansıtmak için birçok fırsat verdi. Şeffaflık eksikliği, karşı taraf görünürlüğündeki eksiklik. Spekülatif token’lara bağlı proje hazineleri ve bilançoları temel nedenler. Son olarak, 10 yıldır bu sektörün içinde olan biriyim. 2008’deki Lehman Bros anına tepki olarak ortaya çıkan bir teknoloji. Ancak, kendi batan versiyonunun ortaya çıkmasına neden olması hayal kırıklığı yaratıyor. Daha iyisini yapabiliriz.

ftx

Son olarak ise Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JP Morgan stratejistleri ise şunları söylüyor:

Muhtemelen yeni bir marj çağrısı, kaldıraç azaltma ve kripto şirketi/platform başarısızlıkları başlıyor. Daha güçlü bilançolara sahip kuruluşların sayısı, düşük sermayeli ve yüksek kaldıraçlı olanları kurtarmaktır. Kripto ekosisteminde küçülmeler görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.