Yeni Rug Pull Olayı Patladı: Bu Altcoin Sıfır’a Gitti!

Yeni Rug Pull Olayı Patladı: Bu Altcoin Sıfır’a Gitti!
Yeni Rug Pull Olayı Patladı: Bu Altcoin Sıfır’a Gitti!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BNB Blockchain’de rastgele altcoin istismarları ve ‘rug-pull’ yaygın hale geldi. Blockchain güvenlik platformu PeckShield, BNB Chain’de yeni bir dolandırıcılık olayı tespit etti. Rug-pull’un ortaya çıkışından sonra altcoin fiyatı dikey olarak sıfırlandı.

Halıyı çektiler, altcoin fiyatı sıfırlandı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto para piyasası hack ve dolandırıcılık olaylarıyla sıklıkla karşılaşıyor. Şimdi, bunlara biri daha eklenmiş oldu. Blockchain güvenlik platformu PeckShield, FLARE projesinden 17 milyon dolarlık bir rug-pull vakası tespit etti. Bununla birlikte dolandırıcılık olan projenin, Flare Networks ile sadece isim benzerliği var. Rug-pull öncesi 25 dolar seviyesinde olan altcoin fiyatı, sonrasında sıfırın altına gitti. PeckShield, ilgili altcoin projesinin fiyat grafiği ile birlikte şu paylaşımı yaptı:

FLARE terk dump’lanmış/patlatılmış gibi görünüyor.

It seems $FLARE is dumped/exploitedhttps://t.co/gXoVu1r2wG pic.twitter.com/ixUtknwW92

— PeckShield Inc. (@peckshield) November 13, 2022

PeckShield ayrıca, dolandırıcılık konusu olan 4.000 BNB’nin Tornado Cash aracılığıyla izinin kaybedilmeye çalışıldığını kaydetti.

Çalınan fon/zarar yaklaşık 17 milyon dolar. Bunların 4.000 BNB’si, TornadoCash aracılığıyla aklanıyor.

The stolen funds/loss is about ~$17M and 4,000 BNB of them are being washed via @TornadoCash https://t.co/u6HpyRsC8y pic.twitter.com/3Q4sv9i8ub

— PeckShield Inc. (@peckshield) November 13, 2022

Rug-pull hakkında bilmeniz gerekenler

Bir halı çekmede, bir takım fonlarla birlikte kaybolmadan önce projelerinin tokenleri pompalanır. Dolandırıcılar, daha sonra yatırımcılarına değersiz bir varlık bırakarak ortadan kaybolur. Hileli geliştiriciler yeni bir kripto tokeni oluşturduğunda, ilk olarak fiyatı yükseltmeye başlar. Projeyi terk etmeden önce mümkün olduğunca çok değer kazandırır. Ardından halı çekme gerçekleşir ve ilgili altcoin fiyatı sıfıra düşer. Yani, halı çekme işlemleri, bir tür ‘exit scam’ ve merkezi olmayan bir finans (DeFi) istismarıdır.

Kriptodaki bir halı çekmenin nasıl tespit edileceğini ve kripto halı çekmelerinin neden olduğunu öğrenmeden önce, üç farklı halı çekme türünü anlamaya yardımcı olur. Kriptoda üç ana halı çekme türü vardır: likidite çalma, satış emirlerini sınırlama ve damping.

Likidite hırsızlığı

Likidite hırsızlığı, token yaratıcıları likidite havuzundan tüm tokenleri çektiğinde gerçekleşir. Bunu yapmak, yatırımcılar tarafından para birimine enjekte edilen tüm değeri ortadan kaldırarak fiyatını sıfıra indirir. Bu ‘likidite çekimleri’ genellikle DeFi ortamlarında olur. Bir DeFi halı çekme, en yaygın exit-scam dolandırıcılığıdır.

Altcoin

Satış emirlerini sınırlamak

Bu tür, kötü niyetli bir geliştiricinin yatırımcıları dolandırmasının ince bir yoludur. Bu durumda geliştirici, tokenleri satabilecek tek taraf olmaları için kodlar. Geliştiriciler daha sonra bireysel yatırımcıların eşleştirilmiş para birimlerini kullanarak yeni kriptolarını satın almalarını bekler. Eşleştirilmiş para birimleri, biri diğerine karşı olmak üzere ticaret için eşleştirilmiş iki para birimidir. Yeterli pozitif fiyat hareketi olduğunda, pozisyonlarını terk ederler ve arkalarında değersiz bir token bırakırlar. Squid Token dolandırıcılığı, bu tür halı çekme eylemlerine örnektir.

Damping

Damping, geliştiriciler kendi büyük token arzlarını hızla sattığında gerçekleşir. Bunu yapmak, kripto paranın fiyatını düşürür. Kalan yatırımcıların değersiz tokenler tutmasını sağlar. “Dumping” genellikle sosyal medya platformlarında yoğun tanıtımların ardından ortaya çıkar. Ortaya çıkan ani artış ve satış, Pump-and-Dump Şeması olarak bilinir. Damping, diğer DeFi halı çekme dolandırıcılıklarından daha çok etik bir gri alandır. Genel olarak, kripto geliştiricilerinin kendi para birimlerini alıp satması etik dışı değildir. DeFi kripto para çekme işlemi söz konusu olduğunda “damping”, bir kripto paranın ne kadar ve ne kadar hızlı satıldığı sorusudur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.