NFT

Web’in mucidinden Web3 çıkışı: Yok sayın

Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri! 6 Kasım 2022
Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri! 6 Kasım 2022
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

World Wide Web’i (www) 1989’da icat etmesiyle tanınan İngiliz bilgisayar bilimcisi Tim Berners-Lee yaptığı açıklamada, blok zincirini internetin bir sonraki versiyonunu inşa etmek için uygun bir çözüm olarak görmediğini söyledi.

Lizbon’daki Web Summit etkinliğinde konuşan Berners-Lee, yeni teknolojileri açıklığa kavuşturmanın önemine vurgu yaparken tartışılan terimlerin, gerçekte ne anlama geldiğinin anlaşılması gerektiğini belirtti.

“Aslında Web3, web değildir”

Berners-Lee konuşmasında, “Aslında Web3 isminin Ethereum çalışanları tarafından blok zinciri ile yaptıkları işler için alınmış olması gerçekten utanç verici. Aslında Web3, web değildir.” çıkışında bulundu.

Web3, teknoloji dünyasında, internetin bugünkünden daha merkeziyetsiz ve Amazon, Microsoft ile Google gibi birkaç güçlü oyuncunun hakimiyetinde olmayan varsayımsal bir gelecek versiyonunu ifade eden puslu bir terim.
Blok zinciri, kripto paralar ve NFT’ler dahil olmak üzere birkaç teknolojiyi de içeriyor.

“Web3’ü görmezden gelin”

Blok zinciri protokollerinin bazı durumlarda iyi olabileceğini belirten “Web’in Babası”, Solid yazılım için iyi olmadıklarını savundu ve “Çok yavaşlar, çok maliyetliler ve çok kamusallar. Kişisel veri depolama hızlı, ucuz ve güvenli olmalıdır.” dedi.

Sözlerine, “Blok zinciri üzerine inşa edilen Web3’ü görmezden gelin.” diyerek devam eden Berners-Lee, insanların Web3 ile interneti yeniden şekillendirmeye yönelik kendi önerisi olan “Web 3.0 “ı sıklıkla birbirine karıştırdığını söyledi.

Kaynak: sizlere uzmancoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.