Son Dakika: FTX CEO’su Konuşuyor! Ticaret Duruyor!

Son Dakika: FTX CEO’su Konuşuyor! Ticaret Duruyor!
Son Dakika: FTX CEO’su Konuşuyor! Ticaret Duruyor!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), ticaret firması Alameda Research’ün alım satım yapmayı bıraktığını duyurdu.

SBF destekli Alameda Research kapanıyor

Alameda Research, Eylül 2017’de Sam Bankman-Fried tarafından kurulmuş nicel bir ticaret firmasıdır. Kapanma haberi geçtiğimiz dakikalarda kurucunun Twitter hesabından geldi. SBF, kripto borsasının kullanıcılara yatırımcılardan önce geri ödeme yapması gereken “her kuruşunu” kullanacağına söz verdi. Perşembe günü bir tweet dizisinde kripto para topluluğundan işleri “batırdığı” için özür diledi:

…Birincisi, öyle ya da böyle, Alameda Research ticareti sona erdiriyor. Twitter’da gördüğüm tuhaf şeylerin hiçbirini yapmıyorlar ve hiç de büyük bir şey değiller. Öyle ya da böyle, yakında artık FTX’te işlem yapmayacaklar.

1) I'm sorry. That's the biggest thing.

I fucked up, and should have done better.

— SBF (@SBF_FTX) November 10, 2022

30 yaşındaki eski milyarder, Alameda’nın “ticareti durduracağını” bildirdi. Ayrıca, Alameda’nın piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether’i shortladığına ve istikrarsızlaştırmaya çalıştığına dair söylentileri de yalanladı. Perşembe sabahı, USDT fiyatı 0,97 dolara ve hatta kripto borsası Kraken’de 0,93 dolara kadar düştü.

FTX’e ait bir Tether cüzdanı donduruldu

Balina izleme botu Whale Alert, SBF’nin açıklamalarının ortasında FTX’e ait 46 milyon USDT’nin bir cüzdanın dondurulduğunu bildirdi. USDT’nin arkasındaki şirket Tether, dondurma işlemini ABD kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine yaptığını açıkladı.

❄ An address with a balance of 46,360,701 #USDT (46,274,472 USD) has just been frozen!https://t.co/W958MBbhA9

— Whale Alert (@whale_alert) November 10, 2022

Stablecoin ihraççısı, kolluk kuvvetlerinden gelen bir talebin ardından Tron ağında 46 milyon dolarlık USDT’yi dondurduklarını bildirdi. Bir Tether yöneticisi, konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Kolluk kuvvetlerinden, soruşturma devam ederken varlıkları geçici olarak dondurmak için talepler almaya başladık

USDT, FTX’in para çekme işlemlerini durdurma kararının ardından çöküş yayılmaya başladığından, bugün erken saatlerde dolar sabitliğini kaybetti. Şu anda 1 doların sadece bir kısmına geri döndü.

FTX, USDT shortladı mı?

Söylentilere göre SBF’nin arkasında bulunduğu Alameda Research, borçlarının bir kısmını telafi etmek için USDT shortladı. Twitter’dan Hsaka’ya göre, short işlem AAVE platformunda USDC stablecoin’i tedarik ederek ve böylece USDT’yi ödünç alarak gerçekleşti. Ayrıca, platform Curve üzerinde USDT’yi USDC’ye çeviriyor ve işlem Etherscan’den onaylanıyor. Söylenti doğruysa, Tether rezervlerinin öncekinden daha fazla USDT yakması gerekecek. Ancak FTX CEO’su, yukarıdaki tweet’lerinde böyle bir işlem yapmadıklarını söyledi.

FTX Japan, operasyonlarını durduruyor

Japonya düzenleyicileri, borsa işlemleri askıya aldıktan sonra tüm operasyonlarını durdurması üzerinde emir verdi. Japonya’nın Finansal Hizmetler ajansı, Sam Bankman-Fried’in kripto borsasının yerel koluna Aralık ayına kadar operasyonları durdurmasını ve bir “iş geliştirme planı” hazırlamasını emretti.

Düzenleyici, FTX Japonya’nın platformunu durdurmasını ve yeni müşteri kabul etmeyi durdurmasını istiyor. Borsanın Japonya kolunun bunun için 9 Aralık 2022’ye kadar zamanı olacak. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyor olacağız…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.