Son 1 Yılda Neler Yaşandı? – Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, EOS

Son 1 Yılda Neler Yaşandı? – Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, EOS
Son 1 Yılda Neler Yaşandı? – Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, EOS
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kripto paralar 1 yıl içerisinde çok büyük değişimler geçirdi. Evrim geçirdiğini söylesek az bile kalabilir. 20 bin dolar seviyesinde rekor kıran Bitcoin, 800 milyar dolar seviyesinden düşen piyasa hacmi oranı, 24 saat içerisinde 25 milyar dolardan daha büyük oranda düşüşler ve daha nicesi sadece 1 yıl içerisinde yaşandı.

Bitcoin

Bitcoin 1 yıl önce 17 Aralık 2017 tarihinde rekorunu kırdı ve bu tarihten itibaren sıkıntılı dönemler geçirdi. Bitcoin fiyatındaki değişimler 1 yıl öncesine dayanırken 17 Aralık tarihinde rekor 19.020 dolar düzeyinde kırıldı, bazı borsalarda ise bu oran daha yüksekti. Bitcoin fiyatındaki rekorun kırıldığı gün sadece Bitcoin piyasa hacmi 318.5 milyar dolar seviyesine yükselmişti. Bu bugün tüm kripto para piyasasının toplam hacmi olan 123 milyar dolar seviyesinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

1 yıl içerisinde en düşük seviye olarak 3.600 dolar seviyelerine gerileyen Bitcoin, yıl içerisinde ise ortalama olarak 6.000 ila 8.000 dolar arasında fiyat çizgisindeydi. Yıl içerisinde düşüşler ve yükselişlerin aralığı çok fazla olmazken, Kasım ayında hard fork sonrasında fiyatlarda düşüşlerin başlaması ile piyasa hacminde tarihi düşüşler görüldü ve Bitcoin’in piyasa hacmi 70 milyar dolar seviyesinin altına inerek, en büyük gerilemelerden bir tanesini tek başına yaşamış oldu.

Bu noktada kripto paraların arasında lider olarak görülen ve en fazla değere sahip olan Bitcoin, tekrar düzelecek mi veya düzelebilecek mi? Bunu zaman gösterecek iken, yatırımcıların 1 yıllık sürede çok büyük düşüşler yaşamaları oldukça fazla kayıpların sebebi olarak gösterildi.

XRP

XRP 1 yıl içerisinde şaşırtıcı derecede sıra değişimi yaşadı. 2. sıra olarak belirtmemiz, kripto para piyasalarında yaşanan düşüşler ve fiyatların düşüşü ile birlikte XRP fiyatında yaşanan ciddi değişimden kaynaklı. Bitcoin fiyatındaki değişim sonrası ve öncesinde fiyat değişimlerini en sık yaşayanlardan birisi olan XRP, bu yıl içerisinde 2 kez sıra değiştirdi ve 2. sıraya yükseldi. Ethereum büyük çoğunlukta 2. en büyük kripto para iken, XRP bu sırayı uzunca bir süredir idame ettiriyor ve 2. sırayı bırakmaya hiç istekli değil.

Bir yıl içerisinde en yüksek değerini 4 Ocak tarihinde 3.35 dolar olarak yaşayan XRP, bu tarihten sonra ise düşmeye başladı ve tekrar rekor kıramadı. Bugün 0.36 dolar seviyesinde olması ve 2018’de geçtiğimiz 3 ay içerisinde kendi başına en fazla yükselen kripto paralardan bir tanesi olması dolayısı ile XRP’nin yıl içerisindeki ortalama değeri 0.58 dolar civarındaydı. Yıl içerisinde en düşük seviye olarak 0.26 dolar seviyesini gören XRP’nin bu düşüşlerinin ne kadar kısa süreli olsa da yatırımcılarını kısa vadeli olarak kayıplar yaşatması, hakkında olumsuzluk yaşanmasına sebep olmadı.

Piyasa hacmi açısından XRP fiyatına rağmen oldukça güçlüydü. Yıl içerisinde 129 milyar dolar piyasa hacmi ile rekor kıran XRP, en düşük piyasa hacmi seviyesini ise 10.5 milyar dolar civarında yaşadı. Bitcoin Cash hard forkundan hemen önce fiyatının 0.58 dolar seviyesine yükselmesi ile adından söz ettiren XRP, daha sonra ise BCH’nin hard fork olayından bağımsız olarak piyasada en etkili olanlar arasına girmeyi tekrar başardı.

Bugün piyasa hacmi 14 milyar dolar düzeyinde olan XRP’nin Ripple tarafından yapılacak olan açıklamalara bağlı olarak hızlı bir şekilde 1 milyar dolar ve düzeyinde değer kazanması mümkün.

Ethereum

Fiyatındaki değişimlerin en fazla olduğu ve bu yıl içerisinde son 30 günün en fazla tepki görenleri arasında ilk sırada bulunan Ethereum (ETH) yatırımcılarına imkansızlıklardan daha beter düşüşler getirdi. Yıl içerisinde son 3 ay sürekli düşüş eğiliminde olması ve kendisine güvenen yatırımcıların güvenlerini boşa çıkardığı yönünde tepki gören kripto para Ethereum, son 3 ay içerisinde milyarlarca dolarlık piyasa hacmi ve ciddi oranda yatırımcı kaybetti. Yatırımcılar, 2. sıranın (eski sırası) en büyüğü olan Ethereum’un kurucu ortaklardan olan Vitalik Buterin’in çalışmalarına bağlı olarak değer kaybetmesinin nedenini ise piyasada güçsüz olması ve tercih edilmemesine bağladı.

Bugüne kadar tercih edilme sırasında 2. sırada olan, bir süredir ise 3. sıraya gerilemiş olan Ethereum hakkında analistler ”geleceğin kripto para birimi” olup olamayacak olduğu konusunda belirli bir takım destekler gerektiğini ve Bitcoin’i kısa veya uzun vadede yenmesinin çok mümkün olamayabilecek olduğunu açıkladılar.

Ethereum son derece fazla kayıp yaşattı. Biz güvendiğimiz kripto para olarak BTC’yi bile listeden çıkaranlar olarak sadece ETH’ye güvenmiştik. Güvenimizi sarsan bu kripto para birimini bir daha neden ve nasıl tercih edebiliriz? Bize 12 ay içerisinde en fazla zararı Bitcoin yaşattıysa, bunun arkasından ise Ethereum yaşattı.

Ethereum fiyatındaki değişimlerin nedeni nedir, neden dolayı düştüğünü bilemiyorum ama bunda yatırımcıların suçu olmadığı kesin. Yatırımcılar kazanmak için piyasaya giriyorlar ve piyasada en fazla tercih edilen kripto para birimlerinden birisine yatırım yapıyorlar. Bu bazen Ethereum olur, bazen Bitcoin olur, bazen ise hiç bilmediğiniz kripto para birimi olur. Hepsi yıl içerisinde birkaç kez de olsa yükseliş görür ama Ethereum son aylarda yükseliş görmeyi bize unutturdu ve tam aksine büyük oranlarda düşüş yaşamamıza sebep oldu. – Amerikan bir yatırımcı.

Ethereum 1 yıl içerisinde en yüksek seviyesini 13 Ocak 2018’de 1.398.12 dolar ile gördü. Bu tarihten sonra yükselişlerini geride bıraktı ve düşüş eğilimine girdi. Ethereum fiyatındaki en yüksek piyasa hacmi ise 13 Ocak 2018’de 135 milyar dolar seviyesi ile olurken, bu tarihte yatırımcıların büyük bir kısmı kripto paraların etkisinin yükseliş dolayısı ile fazla olmasından dolayı Ethereum fiyatında yükselme olduğunu savundular.

Ethereum tarihinin en büyük düşüşünü ise bugün 111 dolar ile yaşadı. 1 yıl içerisinde en düşük seviye olan 111 dolar seviyesi, yatırımcıların büyük oranlarda kayıplar yaşamasına sebep olmakla kalmadı, 2. sıradan 3. sıraya gerileyen ETH’nin piyasa hacminde milyarlarca dolarlık değer kaybı yaşanmasına sebep oldu. 1 yıl önce bugün 400 dolar seviyesinde olan Ethereum’u geldiğimiz bu noktadan sonra tekrar 400 dolar seviyelerini görebilmesi kripto para piyasalarındaki değişimlere bağlı iken, yatırımcıların bundan sonraki süreçte Ethereum’a güvenip güvenmeyecek olduğu konusu ise tamamen fiyat artışlarına bağlı.

11.5 milyar dolar piyasa hacmi ile 12 ay içerisinde en düşük piyasa hacmini bugün görmüş olan Ethereum, piyasa hacmine bakıldığında 11.5 milyar dolar ile çok büyük düşük yaşamış olduğunu da kanıtlamış durumda. Yatırımcılarının bu yönde tepkisini daha fazla görebilecek olan ve 4. sıraya çok uzun vadede düşüşler devam ederse (4. sıranın ortalama değeri 4 milyar dolar ile BCH’de) düşebilecek olduğu hakkında yapılan yorumlara rağmen Vitalik Buterin tarafından açıklama yapılmaması yatırımcıları daha büyük üzen konular arasında.

Ayrıca ülkemizde de genelde kripto para madencilerinin tercih ettiği “Ethereum madenciliği”, ETH fiyatının düşmesine bağlı olarak madencilere ciddi zararlar ettirmiş durumda.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash… Yılın en büyük kaybedenleri ve tüm kayıpların ana sebebi olarak görülen kripto para birimi. Bitcoin Cash, grafiklerde kendisinden söz ettiren ve düşüşler ile adından söz edilmesine mecburen sebep olan bir kripto para birimi. Bunun nedeni ise tüm piyasayı çökertmiş olduğuna yönelik olarak yapılan açıklamalardan kaynaklı. Bitcoin fiyatı dahil tüm kripto paralardaki düşüşün sebebi olan hard forkun piyasada milyarlarca doların silinmesine sebep olması, yatırımcıların tek tek kripto paralar hakkında olumsuz düşünmelerine ve satışlar yapılması ve alımların tamamına yakın oranda durması ile sürdü. Yıl içerisinde en düşük seviyelerini son 7 gün içerisinde bugün gören Bitcoin Cash, en büyük değer artışını ise 20 Aralık 2017 tarihinde rekor kırdığı gün itibari ile gördü.

20 Aralık 2017 tarihinde 4.091 dolar ile fiyat rekoru kıran kripto para birimi, o dönemde piyasa hacmi açısından da tarihi olarak rekor kırdı. BCH hacmi o tarihte 69 milyar dolar seviyesini gördü ki bugün en düşük piyasa hacmini gördüğü gün olarak 3.5 milyar dolar seviyesinde piyasa hacmine sahip.

BCH Hard Forku neden yapıldı ve neden düşüşe sebep oldu?

Bitcoin Cash hard forkunun tetiklenmesi ile ilgili nedenler hash oranları ve piyasada 2 karşıt grubun yaşadıkları olaylar sonrasında ortaya çıktı. Bitcoin Cash hard forkunun yapılmasına sebep olan isim olarak Roger Ver gösterilirken, Ver ise kendisinin hard fork konusunda ısrarcı olmadığını ve gerçek kripto para birimi olarak BCH’yi gördüğü açıklamasında bulunmuştu.

SV ekibini suçlayan Roger Ver, kendisinin yıl içerisinde yaşanan düşüşler dolayısı ile suçlu olmadığını açıkladı.

EOS

EOS ise hepsinden daha geç rekor kırdı ve yıl içerisinde en büyük 5. kripto para birimi olarak adından yükselişlerin 3 kez olmasından dolayı söz ettirdi. En büyük piyasa hacmi ve fiyat rekorunu 29 Nisan 2018 tarihinde kıran EOS, 21.46 dolar fiyat, 17.6 milyar dolar piyasa hacmi ile o tarihte en büyük rekorunu kırmıştı.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.