Solana Mucidi Büyük Haberler Sonrası Konuştu: Işık Hızında!

Solana Mucidi Büyük Haberler Sonrası Konuştu: Işık Hızında!
Solana Mucidi Büyük Haberler Sonrası Konuştu: Işık Hızında!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana, Libson’daki Breakpoint 2022’deki yıllık toplantısı sırasında Google ortaklığını, akıllı telefonları ve Web3 mağazasını tanıttı. Büyük haberlerin ardından, Solana kurucularından Anatoly Yakovenko, 20 binden fazla validatör ile “ışık hızında konsensus” hedeflediklerini paylaşıyor.

Solana ve Web3’ün geleceği

Lizbon’daki Breakpoint sırasında Yakovenko, Web2 ile Web3 arasındaki dijital sahiplik arasındaki farklardan bahsetti. Solana kurucusu, Solana cep telefonu ödeme deneyimini “ApplePay benzeri bir deneyim” olarak nitelendiriyor. Ayrıca, Amazon veya Apple’dan satın alınan film ve diğer dijital ürünlerin “gerçek dijital mülkiyet” olmadığının, yalnızca bir “kiralama” olduğunu söyledi.

Yakovenko, daha sonra, Solana’nın büyümesinin tamamen “hilesiz” olduğunu belirtti. Ayrıca, Solana Vakfı’nın hiç kimseden validatör veya Blockhain kapatmasını istemediğini söyledi. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Solana’nın en büyük node operatörlerinden biri olan Hetzner Online GmbH, 5 Kasım’da 1.000’den fazla node’unu durdurmuştu.

Solana’nın sorunları

Yakovenko, Solana’nın desteklediği farklı programlama dillerini tartışırken her zaman “Solana’nın Linux kadar birleştirilebilir olması” amacının olduğunu belirtti. Yakovenko’ya göre “şu anda çözülmekte olan zor sorunlar” listesi şunları içeriyor;

Deterministik türbin Sıfır kopya çalışma zamanı Yeniden oynatma optimizasyonları Tx zamanlaması Tohum kasaları Artan validatör sayıları Otomatik denetimler

Yakovenko ayrıca, Solana’nın yapay zeka yeteneğinin projeye katılması konusunda son derece etkili olduğunu söylüyor. Bu yeni teknolojiden “bilgisayar bilimi okurken temelde bilim kurgu” olarak bahsetti. Solana Labs CEO’su, ağın gelecekte ihtiyaç duyacağı istemci sayısına atıfta bulunarak, “200.000 değilse 20.000 olması gerekecek” yorumunu yaptı.

“Işık hızında konsensus gerekli” 

Yakovenko, Web2 trafiğinin tekdüze olmadığını” savunuyor. Kendisine göre, Solana sayesinde, “gerçek program yürütmenin fork seçiminin arkasında tam bir çağ yürütmesini sağlayabiliriz”. Kurucu ayrıca, Solana’nın Web2 ile rekabet edebilmesi için kullanıcı gecikmesini yaklaşık 50 ms’ye düşürmesi gerektiğini belirtiyor. Sonuç olarak, Yakovenko, hedefin ağ katılımını ve dünyadaki validatör sayısını artırarak “ışık hızında konsensusa” ulaşmak olduğunu açıkladı.

Konsensus neden Solana ve Web3 için bu kadar önemli?

Konsensüs, dağıtık ağlar ve Blockchain sistemlerinde hataya dayanıklı bir mekanizmadır. Diğer özelliklerin yanı sıra özellikle kayıt tutmada kullanılmaktadır. Örneğin, Bitcoin’in Blockchain’in de, ağdaki tüm node operatörleri PoW mekanizmasına tabidir. Burada, zararsız olduklarını ispatlamak için oldukça yüksek hesaplama gücü gerektiren bir bulmayı çözmeleri gerekiyor. Solana, Cardano ve Ethereum gibi ağlar bu fikir birliğine PoS mekanizması ile varıyorlar. Yakovenko ise “anında” Web3 deneyimi için ağların özellikle 50 ms içinde konsensusa varmaları gerektiğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.