Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış

service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müflis kripto borsası FTX’in Borçluları tarafından yakın zamanda yapılan bir başvuru bugün gündeme düştü. Buna göre şirket fonlarının yöneticilere yapılan dahili nakit ödemelerde kullanımı söz konusu. Sadece bu kadar da değil. Ayrıca American Yacht Group gibi kuruluşlara doğrudan transferler için kullanıldığı da ortaya çıktı. Bu ifşaat, kripto para ticareti endüstrisindeki finansal uygulamalara ışık tutuyor.

Kripto şirketinin fonlarından yöneticiler fayda sağlamış

CEO John Ray III tarafından yönetilen dosyada ilginç detaylar var. Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a ait bir ticaret şirketi olan Alameda Research’ün yöneticilerine ışık tutuyor. Rapor, şirket fonlarının bu yöneticilere önemli miktarda kişisel nakit transferini ifşa ediyor. Dikkate değer işlemler arasında Sam Bankman-Fried‘e yapılan ödeme var. Bu ödeme basitçe “Nakit Ödeme” olarak etiketleniyor. Ayrıca rakam da çok yüksek. Buna göre 900 milyon doların üzerinde transfer var. Ayrıca 15,5 milyon dolarlık nakit transferi de var. Bütün bunlar kripto para dünyasında şüphe uyandırıyor.

Kripto para dünyası başka hareketleri de merak ediyor. Diğer taraftan eski Alameda CEO’su Caroline Ellison’a yapılan 3,5 milyon dolarlık tek bir transfer yer alıyor. Listede ayrıca, şirketten istifasını açıklamadan kısa bir süre önce bir tekne satın alan eski Alameda eş CEO’su Samuel Trabucco için American Yacht Group’a 2,5 milyon dolarlık bir ödeme yapıldığı görülüyor. Bu harcama dikkat çekiyor. Diğer taraftan şirket fonlarının kullanımına ilişkin soruları gündeme getiriyor.

Kilit personeller gündemde

Belgelerde ayrıca, her ikisi de suçunu kabul eden ve Sam Bankman-Fried aleyhinde ifade vermesi beklenen kurucu ortak Gary Wang ve eski mühendislik direktörü Nishad Singh de dahil olmak üzere diğer Alameda Research personelinden de bahsediliyor. Öte yandan eski FTX eş CEO’su Ryan Salame’nin bu konuda ifade vermesi beklenmiyor.

Sam Bankman-Fried hakkındaki iddialar da gelme devam ediyor. Buna göre Adalet Bakanlığı savcıları tarafından Sam Bankman-Fried’e karşı suçlamalar var. Kendisini “FTX müşteri mevduatlarını zimmetine geçirmekle” itham ediyorlar. Diğer taraftan milyarlarca dolar tutarındaki bu fonların, kendi kendini zenginleştirme, siyasi bağışlar ve Alameda’nın işletme maliyetlerini karşılamak gibi çeşitli amaçlarla kullanıldığı iddialar arasında. Bu iddialar, kripto para sektöründe müşteri fonlarının kötüye kullanımına ilişkin endişeleri artırıyor.

Alameda Research’ün mali zorlukları

Esas sahibi Bankman-Fried ve ortak sahibi Gary Wang olan Alameda Research, eş CEO’lar Caroline Ellison ve Samuel Trabucco tarafından yönetiliyordu. Hakkında herhangi bir suçlama bulunmayan Trabucco, şirketin çöküşünün ardından henüz kamuoyuna açıklama yapmadı.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda bu ifşaatlar dikkat çekiyor. Kripto para ticareti sektöründe şeffaf finansal uygulamaların ve hesap verebilirliğin öneminin altını çiziyor. Ayrıca, gelişmeye devam eden sektörün karşılaştığı düzenleyici zorlukların da keskin bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da,Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.