Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?

Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?
Sır Çözüldü! FTX İflas mı Ediyor? Binance Neden FTT Satıyor?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto endüstrisi, FTX ve Binance arasında yeni bir büyük savaşa tanık oluyor. Veriler, FTX’in büyük çıkışlar nedeniyle başının belaya girebileceğini gösteriyor.

CZ’nin oyun planı mı, fair play mi?

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, FTX ve onun altında yatan token FTT’yi çevreleyen kriz, dünyanın ticaret faaliyetindeki en büyük borsalardan biri birkaç gün öncesine göre daha şüpheli göründüğü için kripto para birimi topluluğunda yoğunlaşıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya göre, FTX’e yaptıkları erken yatırımdan 2,1 milyar dolarlık BUSD ve FTT tokenleri elde ettiler. SBF’nin etik dışı uygulamaları sonucunda dijital varlıklarını satmayı planlıyorlar. Önümüzdeki bir ile iki ay içinde, 600 milyon dolar değerindeki varlıkları açık piyasada dağıtmayı planlıyorlar.

CZ’nin iddialarına rağmen, Bankman-Fried liderliğindeki FTX aleyhine verilen karar, çok sayıda müşterinin paralarını bir finansal kurumdan çekmesi ve sonuçta başarısız olmasına neden olan bir ‘Banka Run’ın parçası olarak kabul ediliyor. Plan şu ana kadar çalışıyor. Dune Analytics’ten alınan verilere göre, FTX’in 24 saatlik NetFlow’u negatif. Başka bir deyişle, yatırılandan daha fazla token çıkışı var. Platformdaki Netflow 26 milyon dolar ekside.

FTX

Stablecoin USDC, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Netflow’a hakim oldu. İflas söylentileri ile bu metrik aşağı doğru kaymaya başladı. Daha uzun zaman dilimlerinde, FTX haftalık -86 milyon dolarlık net akış ve – 230 milyon dolarlık 30 günlük net akış kaydetti. Bu yüzden, ‘Bank Run’ daha da kötüleşiyor.

FTX

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried havayı temizliyor

Sam Bankman-Fried, Twitter’da son olaylara yanıt verdi. Bir rakibin onları ‘yanlış söylentilerle’ itibarsızlaştırmaya çalıştığını iddia etti. Patron, takipçilerine FTX’in bu konuda ‘iyi’ ve çözücü olduğuna dair güvence verdi. Bankman-Fried şunları yazdı:

FTX, tüm müşteri varlıklarını kapsayacak kadar yeterli. Müşteri varlıklarına (hazinelere bile) yatırım yapmayız. Tüm para çekme işlemlerini gerçekleştirdik ve işlemeye devam edeceğiz. Bu bizi yavaşlatsa bile, sıkı bir şekilde düzenlenir. 1 milyar dolar fazla nakitle GAAP denetimlerimiz var. Müşteri varlıklarını koruma konusunda uzun bir geçmişe sahibiz. Bu bugün de geçerliliğini koruyor.

FTX

FTX olayı nasıl gelişti?

Birkaç yıl önce Binance, bugün en büyük rakibi olan FTX’in kuluçkalanmasına yardımcı oldu. Geçen yıl öz sermaye pozisyonundan çıktılar ve düzenli yatırımları için 2,1 milyar dolar aldılar. Ancak bu nakit olarak ödenmedi. Bunun yerine stablecoin BUSD ile en önemlisi FTX’in yerel tokeni  FTT arasındaki ödeme payını aldılar.

Kriz, FTT tokeninde alınan ödemeye odaklanıyor. Binance CEO’su CZ, Twitter’da “Güneş ışığına çıkan son ifşalar nedeniyle, defterlerimizde kalan tüm FTT’leri tasfiye etmeye karar verdik” dedi. Ayrıca, şu açıklamayı yaptı:

Bunu piyasa etkisini en aza indirecek şekilde yapmaya çalışacağız. Piyasa koşulları ve sınırlı likidite nedeniyle, bunun tamamlanmasının birkaç ay süreceğini tahmin ediyoruz.

As part of Binance’s exit from FTX equity last year, Binance received roughly $2.1 billion USD equivalent in cash (BUSD and FTT). Due to recent revelations that have came to light, we have decided to liquidate any remaining FTT on our books. 1/4

— CZ

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.