Satoshi Nakamoto Kimdir? Hakkında Merak Edilenler

Satoshi Nakamoto Kimdir, Şuan Nerede Yaşıyor?
Satoshi Nakamoto Kimdir, Şuan Nerede Yaşıyor?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçindekiler

İddialar tek olmadığı yönündeSaatlerini bile inceledilerABD’nin bildiği iddia ediliyor: CIA: Biliyor olabiliriz, bilmiyor olabiliriz…Kim olduğu bulunursa sonucu ağır olabilir

Satoshi Nakamoto ile ilgili olarak kripto para dünyasında kendisine yer edinmiş olup da, bu ismi duymayan bir kişi bulmak son derece zor. Bitcoin’in ve kripto paraların yaratıcısı olarak anılan bu isim, hem kripto para dünyasının, hem kripto para yatırımcılarının en fazla merakla aradığı isimlerin en başında bulunuyor. Nedeni ise kripto paraların yaratıcısı olması ve kim olduğunun, nerede yaşadığı ve kaç yaşında olduğunun bugüne kadar açıklanmamış olmasından kaynaklı. Halbuki Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu veya nerede yaşadığı ile ilgili bilgilere erişilmesi demek Bitcoin’i çok farklı bir yere götürmeyecek olsa da bu kişinin kim olduğu ve Bitcoin’i neden yarattığı, nasıl fiyatların dengelendiği ve oluştuğu konusunda tüm sorulara yanıt verebilecek olan dünyadaki tek insan olduğu inancı mevcut.

Bir yanda ise Satoshi Nakamoto ile ilgili olarak tek olmadığı, Bitcoin’in bir ortaklık kapsamında ortaya çıktığı ve başka kişiler ile ortak olarak Bitcoin’in ortaya çıkarıldığı yönünde bir görüş var. Bu görüş ne kadar doğru? Sorusunun yanıtı ise henüz maalesef dünyada hiçbir kimse tarafından bulunmuş değil.

2007 yılında çalışmalara başladığı, 2008 yılında ise çalışmasının ilk etabından itibaren başarı ile internette bu konuda paylaşımlar yaptığı iddia edilen Satoshi Nakamoto’nun 2009 yılında ise Bitcoin’i artık kendisinden hariç herkesin kullanabilecek olduğu bir düzeye getirdiği iddia edilmekte. 2009 yılından öncesi ile ilgili bir takım farklı bilgilerde ise kendisinin bu konuda kimliğini açık etmemek ve Bitcoin diye bir şeyin olduğundan insanları haberdar etmek için bir takım reklam çalışmaları yaptığı ve forum sayfalarında aktif olarak üyeliklere sahip olduğu, kimliğini ise VPN ve belirli programlar ile koruduğu iddia edilmiştir ve ediliyor.

İddialar tek olmadığı yönünde

Satoshi Nakamoto ile ilgili olarak 2013 yılına kadar birçok farklı iddia ortaya atıldı. 2013 yılında Bitcoin herkes için alım ve satım yapılabilecek düzeye geldi ve herkes Bitcoin hakkında bilgi sahibi olmaya asıl 2013 yılında başladı. Bitcoin dışında hiçbir kripto para biriminin olmadığı ilk yıllarından hemen sonra Bitcoin’e alternatif kripto para birimleri üretilmeye başlandı. Bu üretimi yapılan kripto para birimlerinin yaratıcıları kendilerini açıklarken, bazıları ise yine kendisini açıklamadı.

Kimse Ripple’ın sahibini merak etmezken (zaten biliniyor) Bitcoin’in yaratıcısını ise merak ediyor. Bunun nedeni ise kripto para diye adlandırılan sektörün yaratıcısının Satoshi Nakamoto olmasından kaynaklı olduğuna inanılıyor. İddialar öyle ki 2010 yılına kadar çalışmalarına ortak olarak bir ekiple devam eden bu kişi daha sonrasında ise ortak olarak devam ettiği ekiple yine çalışmalarını daha fazla sürdürmeye karar verdi ve bunun sonucunda Bitcoin’i tüm dünyadaki gizlilik ve güvenlik için en üst düzeye çıkarmak adına çalışmalar yaptı.

Japonya asıllı olduğu iddia edilmesine rağmen Asya bölgesinde ”Satoshi Nakamoto” adını taşıyan tek bir kişi olduğu ve doğuştan bu kimliğe sahip olan kişinin Bitcoin ile ilgili olarak yaratıcısı olabilecek olduğu izlenimi taşımadığı ve kendisine de gazeteciler tarafından ”Yaratıcısı siz misiniz?” diye sorulduğunda ”hayır değilim” benzeri yanıtlar aldıkları Japonya basınına yansıdı.

Yine Japonya merkezli kripto para sitelerinde yayınlanan araştırmalar ve açıklamalar gösterdi ki Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcılarının bu ismi kimliklerinin kendilerinin bulundukları ülkenin asla bulunmaması için bu şekilde gösterdikleri ve aslında Japonya ile ilgileri olmadığı yönünde oldu.

Bir diğer araştırmanın sonucu ise Bitcoin’in kodlama ve yazım dilinin İngiliz İngilizcesi olmasından dolayı Japonya ile ilgili iddiaların doğru olmadığı iddia edildi.

Saatlerini bile incelediler

P2P Foundation isimli forumda Bitcoin ile başlangıç yaptığı bilinen ve 37 yaşında olarak kendisini gösterdiği iddia edilen Satoshi Nakamoto, foruma giriş ve çıkış saatlerine bakıldığında ise Güney Amerika veya ABD’nin eyaletlerinden birisinde yaşadığı tahmin edildi. Araştırmalar, giriş ve çıkış saatlerine log kayıtlarından ve sitenin açık kayıtlarından kontroller yaptıklarında sonuçların Japonya veya Asya ülkesi için uygun bir saat diliminde olmadığı, tam aksine saatlerin Güney Amerika ve ABD’de yaşayan birisinin uyku ve yaşam saatlerine uygun dilimler olduğunu saptadılar.

37 yaşında ve İngilizce dil bilgisine sahip olduğu iddia edilen bu kişinin merak edilmesinin bir diğer nedeninin ise Bitcoin’i daha fazla kazandırabilecek bilgiler verebilecek düzeyde olması. İddialara göre Satoshi Nakamoto’nun bugün aktif olarak serveti 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu iddia edildiğinden dolayı tam 20 milyar dolar ve üzerinde bir servete eşit durumda. Bu onu dünyanın en zengin 50 insanın birisi yapmaya yeterken, bu kadar yüklü olan serveti kazandıktan sonra Satoshi Nakamoto’nun kendisini bu sektörden geri çekmiş olabilecek olduğu ve ekibinin de benzer şekilde kendi gizlilik ve maddi manevi güvenlikleri için isimlerini açıklamaktan çıkmış olabilecekleri tahmin ediliyor.

ABD’nin bildiği iddia ediliyor: CIA: Biliyor olabiliriz, bilmiyor olabiliriz…

Satoshi Nakamoto’nun ve ekibinin kimliğinin sadece ABD’nin istihbarat kurumlarından olan CIA ve FBI tarafından bilindiği ve bu sayede ABD’nin olası tehditler ve riskleri görmediği iddia ediliyor. Tam tersine olarak CIA ve FBI ise bu konuda kendilerine sorulan bir soruya ”biliyor olabiliriz, bilmiyor olabiliriz” olarak yanıt vermiş ve bu yanıt dolayısı ile kesin bir bilgi edinilememiştir.

Farklı bir iddia ise ABD’nin Satoshi Nakamoto ile birlikte her türlü bilgiye sahip olduğu ve bu sayede tüm kripto para ağını izleyerek, tüm dünyadaki ülkelerde nasıl işlemler yapıldığı ve kendilerine karşı nasıl adımlar atılabildiği konusunu izlediği yönündedir.

ABD merkezli bir paylaşım sitesinde ise sık sık Satoshi Nakamoto ile ilgili ve Bitcoin hakkındaki sorularda ”ABD kripto paraların yaratıcısı olabilir” yorumları yapılmakta olup, Washington  D.C yönetiminin dahi bu konuda sonradan bilgilendirilmiş olduğu ara ara iddia edilmiştir. Bitcoin’i neden yaratsın, zaten ekonomisi çok iyi? Sorularına ise bazı sosyal paylaşımcılar, ”ABD, kripto paraları hem kendi gizli ödemeleri, hem diğer ülkelerin yaptıkları gizli ödemeleri bulmak için yarattı. Tüm insanlığa açık olması da onu bir o kadar güvenilir kılma düşüncesine itti” diyerek yanıt vermektedirler.

İngiltere’nin keza aynı şekilde ABD ile ortak olarak bir takım bilgilere sahip olduğu iddia edilmiştir ancak İngiltere’de de bu konuda ortaya atılan sorular hiçbir zaman yanıt bulamamıştır.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve Rusya’da ise kripto paralar hakkında bilgi sahibi olan hükümetlerin olmadığı, istihbarat bilgilerini alamadıkları ve bundan dolayı kripto para borsaları konusunda ve kripto para ticareti konusunda SEC’den gelecek olan kararları merakla bekledikleri belirtilmektedir. Yasal olarak henüz kripto paraların yaratıcısı bilinmediğinden dolayı arkasında bir merkez ve yönetici olmadığının iddia edilmesi dolayısı ile güvenlik problemleri yaşanmasına doğal olarak bakılıyor.

Kim olduğu bulunursa sonucu ağır olabilir

Satoshi Nakamoto ile ilgili kim olduğu eğer ki bulunursa sonucunun ağır olabileceğini düşünen insan sayısı da bir o kadar fazladır. Bunun nedeni olarak bu gruptaki kişiler kripto paraların gizlilik ve güvenliğine damga vurabilecek olduğunu ve aniden tüm yatırımların gizliliği ve güvenliğinin suya düşecek olması dolayısı ile sektörü bitirecek olan olayın Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin ortaya çıkması ile olabilecek olduğu iddia edilmektedir.

Kendisini ”Satoshi Nakamoto, Bitcoin yöneticisi, Bitcoin ortağı, kripto para fonu yöneticisi” olarak tanıtanlara asla inanmayın.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.