Sadece FTT, Solana Değil: Bu Altcoin’ler de Dump Görebilir!

Sadece FTT, Solana Değil: Bu Altcoin’ler de Dump Görebilir!
Sadece FTT, Solana Değil: Bu Altcoin’ler de Dump Görebilir!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX krizi sadece FTX Token (FTT) değil, ilişkili altcoin projelerini de dibe çekiyor. Bu ortamda Solana (SOL) da diğer ‘Sam coin’lerle ile birlikte hareket ediyor. Altcoin bir haftada %54 değer kaybetti.

Sam coin’lerle birlikte Solana da kızardı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para piyasası FTX-Binance etrafındaki olaylara kilitlenmiş durumda. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Alameda Research ve FTX’le bağlantılı altcoin’ler bu hafta ortalama %40 düştü. Bunlar arasında büyük altcoin’lerden olana Solana (SOL) da yer alıyor. SOL, rekor düzeydeki en kötü günlük performansını kaydetme yolunda ilerliyor. SOL’un fiyatı 9 Kasım’da, %40’tan fazla düşüşle 16 dolar civarına geriledi. Düşüş devam etti Solana, 14,50 doları gördü. Bu düşüşte öncelikle kripto odaklı hedge fonu Alameda Research ve kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ile olan ilişkisi etkili oldu.

SolanaSOL günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bankman-Fried, Alameda Research aracılığıyla Solana Blockchain’de erken bir yatırımcıydı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 8 Kasım’da girişimcinin tahmini serveti 15,6 milyar dolardan 1 milyar dolara düştü.

Bu silme işleminin merkezinde FTX’in neredeyse çöküşü yer alıyor. FTX’in rakip borsası ve ilk yatırımcısı Binance, 6 Kasım’da sahip olduğu 2 milyar FTX Token (FTT)’yi satmaya karar verdi. Buna karşılık, FTT’nin fiyatı %85’in üzerinde düştü ve 9 Kasım itibariyle yaklaşık 3,50 dolardan işlem görüyordu.

Risk altında olan Sam Coin’lerde durum ne?

Bu arada Alameda Research’ün 30 Haziran itibariyle yaklaşık 12 milyar dolarlık bilançosunun yarısının FTT olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, firmanın aynı gün içinde 8 milyar dolarlık borcu olduğu iddiaları gündeme düştü. Bu da FTT’nin büyük çöküşünden sonra potansiyel iflasına dair spekülasyonları artırdı.

FTT yeni Luna’dır. Bu sefer dip satın almak yok…

$FTT is the new Luna. Not buying the dip this time…

— KSICRYPTO (@ksicrypto) November 8, 2022

Sonuç olarak bu, Alameda Research, FTX ve Bankman-Fried veya sözde “Sam coin”ler ile kripto para birimleri üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırdı. Dolayısıyla, bir şekilde FTX ile ilişkili olan Solana (SOL), Serum (SRM), Aptos (APT), ApeCoin (APE), Bonfida (FIDA), Maps (MAPS) ve OX Coin, Helium (HNT) ve USD Coin (USDC) de risk altında.

Binance FTT rezervlerini boşaltmaya karar verdiğinden beri SOL’nin fiyatı %55’ten fazla düştü. Benzer şekilde, Solana Blockchain üzerinde çalışan merkezi olmayan bir borsa varlığı olan Serum (SRM) aynı dönemde %55 değer kaybetti.

SolanaSRM günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Binance’in FTT satma niyetini açıklamasının ardından bazı altcoin’ler ciddi etkilendi. Merkezi olmayan bir saklama projesi olan Ren (REN), değerlemesinde %33’lük bir düşüşe tanık oldu. Genel olarak, Raydium (RAY), Bonfida (FIDA) ve Maps (MAPS) dahil olmak üzere Sam coin’ler 6 Kasım’dan bu yana ortalama %40 düştü.

Solana için hâlâ umut var mı?

Bu arada, Lookonchain’in verilerine göre, 18,77 milyon SOL tokeninin, 10 Kasım’da stake’i dolacak. Dolayısıyla bu tokenler de dolaşıma girecek. Bu miktar yaklaşık 330 milyon dolara tekabül ediyor. Kripto analisti Yashu Gola’ya göre bunun, SOL’un fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturması mümkün.

1/ A total of 18,775,348 $SOL ($330M) will hit the market after 23 hours.

In Epoch 370, 18.77M $SOL has been unstaked.

When Epoch 370 is over, 18.77M $SOL can be withdrawn and sold to the market.https://t.co/T9cgdB9KnYhttps://t.co/pKtysd0a81 pic.twitter.com/qxiSqWuSeu

— Lookonchain (@lookonchain) November 9, 2022

Analist, teknik açıdan da SOL’u değerlendiriyor ve şu seviyelere dikkat çekiyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi SOL, azalan üçgen modelinin kırılma aşamasına girdi. Bu yüzden, 14,30 dolara düşmesi muhtemel. Analistin tahminleri doğru çıktı. Çünkü basın zamanında Solana, 14,56 dolardan işlem görüyordu.

SolanaSOL günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.