NFT

Rise Nedir? RISE Coin Ne İşe Yarar?

Rise Nedir? RISE Coin Ne İşe Yarar?
Rise Nedir? RISE Coin Ne İşe Yarar?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rise nedir? Proof-of-Stake konsensüs mekanizması ile çalışan Rise, merkeziyetsiz uygulamalara güç sağlayan bir Blockchain platformudur. Kriptokoin.com olarak hazırladığımız bu makalede Rise’ı inceleyeceğiz. Projeyi merak eden yatırımcılar bu makalede Rise nedir, ne sunar, RISE coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını bulabilir. Şimdi gelin PoS konsensüs mekanizmasıyla çalışan bu Blockchain ağını birlikte inceleyelim.

Rise nedir?

2016 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen Rise, merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler) destekleyen bir Blockchain platformudur. Bu platformda geliştiriciler, kendi dApp’lerini yaratabilmekte ve barındırabilmektedir. Delegated Proof-of-Stake konsensüs mekanizması ile çalışan ağ, topluluğun seçtiği bazı kullanıcılar tarafından sürdürülmektedir. Buna göre topluluk, cüzdanları aracılığıyla 199 delege seçer. Bu kişiler, ağ düğümlerini çalıştırmakla görevlidir. Düğümlerin çalışması, ağın işlemesi anlamına geldiği için ekosistemin güvenliği bu kişilere bağlıdır.

Bunlara ek olarak Rise, yazılım geliştiricilerine bir dizi SDK sunar. Yazılım geliştirme kitleri (SDK’lar) ile bu geliştiriciler, kendi dApp’lerini üretme avantajı elde eder. Geliştiriciler ayrıca JavaScript, Python, C# ve JAVA gibi birden çok programlama dilinde Uygulama Programlama Arayüzlerine (API’ler) erişim sağlar. Bu API’ler ile oluşturulan dApp’ler platform ile etkileşim kurabilmektedir. dApp’lere ek olarak bu geliştiriciler, akıllı sözleşme teknolojisi sayesinde kendi tokenlerini de yaratma avantajına sahiptir.

Rise’ın özellikleri nelerdir?

Rise platformu, bilgisayar ve akıllı telefon gibi birden fazla cihazı destekler. Ayrıca, kullanımı son derece kolay bir web arayüzüne sahiptir. Bundaki amaç, herkesin Rise’ı kullanabilmesini sağlamaktır, sadece geliştiricilerin değil. Bununla birlikte ekosistem, geliştiricilere, şirketlere, teknoloji girişimlerine, yatırımcılara ve diğer herkese dApp’ler, akıllı sözleşmeler, yan zincirler ve tokenler oluşturmasını destekler. Bunu ise, Delegated Proof-of-Stake (DPoS) algoritması tarafından desteklenen bir platformla yapar.

DPoS, klasik Proof-of-Stake mekanizmasının bir türüdür. Bitcoin gibi Proof-of-Work algoritmasını benimseyen varlıkların karşılaştığı sorunları içermez. Buna göre Bitcoin, sık sık yüksek maliyetler ve verimsiz güç tüketimi nedeniyle eleştirilerin odağı olmaktadır. Rise’da böyle bir problem yoktur. Ağ, işlemleri son derece hızlı işlerken, aynı zamanda düşük enerji tüketir. DPoS normal PoS mekanizmasından farklıdır. Bu sistemde token sahipleri delege seçer. Bu delegeler, düğümleri çalıştırarak kripto para ödülleri kazanır.

RISE coin nedir? Ne işe yarar?

RISE coin, Rise platformunun yerel kripto para birimidir. Bu altcoin, dApp ve akıllı sözleşmelere odaklanan ağ içerisinde bir dizi kullanım durumuyla öne çıkmaktadır. Buna göre token sahipleri, platformun yönetimine ve delege seçimine katılım sağlayabilir. Aynı zamanda delege olup düğümleri çalıştırarak RISE coin ödülleri de kazanabilirler. Bununla birlikte geliştiriciler, token ve dApp oluşturmalarını mümkün kılan SDK ve akıllı sözleşmeleri kripto para ödemesi ile çalıştırır. Platformun aldığı gas ücretleri, staking yapan kullanıcıları ödüllendirmek için kullanılmaktadır.

RISE coin nasıl alınır?

RISE coin şu anda sadece XT.com borsasında işlem gören bir altcoin’dir. Bu nedenle altcoin’i satın almak isteyen yatırımcıların bu borsaya erişmelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.