Panik Düğmesine Basıldı: Bu Altcoin İşlemleri Kapatılıyor!

Panik Düğmesine Basıldı: Bu Altcoin İşlemleri Kapatılıyor!
Panik Düğmesine Basıldı: Bu Altcoin İşlemleri Kapatılıyor!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX krizi, borsanın kendi kripto parası FTX Token’ın (FTT) yanı sıra, Solana’yı (SOL) derinden etkiledi. Solana’daki yüksek volatilite, platformların SOL işlemlerine kısıtlama getirmesine neden oldu. SOL işlemlerinde kısıtlamaya işaret eden son ticaret platformu dYdX oldu. İşte SOL volatilitesi ve altcoin işlemlerine dair duyurular…

Solana’da rekor volatilite: Panik altcoin’i esir aldı

Uzun zamandır beklenen kripto volatilite patlaması geldi ve Solana’nın SOL tokenı için paniğe işaret ediyor. Veri sağlayıcısı Amberdata’ya göre, SOL’un yedi günlük zımni volatilitesi, yıllık yüzde 270’e yükseldi. Bu metrik, beklenen fiyat değişimine dair beklenen seviyeleri ölçer. SOL’un yedi günlük call/put-call eğrisi, -%99’a düştü. Bu, yükseliş çağrılarına karşılık düşüş eğilimi için rekor talebin bir işareti. Yatırımcılar genellikle bir fiyat düşüşü beklerken satın alım gerçekleştirir.

Amberdata’daki türevler direktörü Gregoire Magadini, “SOL piyasasında panik var,” dedi. Zımni volatilitedeki artışa dikkat çekti. Traderların, SOL’nin değeri ve büyük tasfiye potansiyeli konusunda gergin olduğunu belirtirken, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

SOL bir teminat varlığı. FTX/Alameda’nın nakit bulması gerektiği için tasfiye edilmesi muhtemel. Bu nedenle, opsiyon piyasası SOL’da BTC’ye karşı daha fazla volatiliteye işaret ediyor.

Solana işlemleri kısıtlanıyor: En son duyuru dYdX’ten geldi

Bu sırada merkeziyetsiz borsa dYdX, Solana işlemlerini “close only” moduna yerleştirdi. Bu, kullanıcıların yalnızca kalıcı vadeli işlem sözleşmelerindeki pozisyonlarını kapatacakları ve yenilerini açamayacakları anlamına geliyor. dYdX, hamleyi yapma nedeni olarak “piyasa volatilitesini” gösterdi.

Due to extreme market volatility, SOL-USD will be put into close-only. No new positions can be opened at this time.

— dYdX (@dYdX) November 9, 2022

Yüksek volatilitesi ve düşen fiyatlar nedeniyle Solana işlemlerini kısıtlayan tek işlem platformu dYdX değil. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi merkezi borsa Crypto.com, Solana merkezli stablecoin mevduatlarını ve çekim işlemlerini durdurdu. Ayrıca OKX borsası, Solana vadeli işlemlerini ve yeni opsiyonları listelemeyi durduracağını açıkladı.

Altcoin, dört günde yüzde 58 düştü

Sorunlu borsa FTX’in kardeş şirketi Alameda’nın Solana varlıklarını tasfiye ettiğine dair söylentiler SOL’u şimdiden bir serbest düşüşe gönderdi. Token dört gün içinde yüzde 58 düşerek yaklaşık 10 dolara geriledi. Yazım sırasında hafif bir toparlanma ile 15 dolardan el değiştiriyor.   Ek olarak, gelen arz tufanı hem spot hem de türev piyasalarda yatırımcıları korkutmuş gibi görünüyor.

Blockchain’e güvenlik sağlayan Solana doğrulayıcıları, kripto para biriminin toplam arzının yüzde 5,4’ünü oluşturan yaklaşık 800 milyon dolarlık SOL varlıklarının kilidini açmaya hazırlandı. Ayrıca, arz yönlü baskıları güçlü tutarak kısa vadede token emisyonlarının devam etmesi beklenmekte. TIE Research, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

SOL’un doğrulayıcılardan sürekli olarak çekilmesine ek olarak, token için emisyon ve kilit açma takibimiz, 11 gün içinde yaklaşan bir çekirdek ekip tahsisi hakkını işaret etti. Bu kilit açımı, 2.558.000 SOL’un piyasaya girdiğini gösteriyor. İkincil piyasada potansiyel satış için minimum 32.214.758 SOL’un gelmesini bekliyoruz. Bu sayı, doğrulayıcının daha fazla devre dışı bırakılmasının bir sonucu olarak artacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.