Merkezi Kripto Para Borsaları VS Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları

Merkezi Kripto Para Borsaları VS Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları
Merkezi Kripto Para Borsaları VS Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kripto para birimleri, bir süredir finans dünyasının sık tartıştığı konular arasında yerini almıştır. Kripto para borsaları yatırımcılar için belirli bir yer haline gelmiş ve kripto para sahibi olmak isteyen herkes tarafından daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Satoshi Nakamoto WhitePaper’ı Blockchain tabanlı Bitcoin’e çıkardığında, yepyeni bir dijital ihale endüstrisi doğdu. Para söz konusu olduğunda herhangi bir biçimde hemen ortaya çıkan sorulardan ilk 2’si ”nasıl alırım” ve ”nasıl yatırım yaparım?” olmaktadır.

Bu soruların her birine iki cevap var:

Kripto para birimini nasıl alabilirim?

Kısa cevap, olarak herhangi bir kripto para borsasından kripto para birimi satın alabilirsiniz. Bir kripto para borsasından kripto para satın almanın en kolay yöntemlerinden birisi de kripto para borsasına kayıp olmak ve bunun ardından kripto para satın almaktan geçer.

Kripto paralarımı nerede harcayabilirim?

Dijital para birimini kabul eden servis ve ürün sağlayıcılardan satın almak için kripto paralarınızı kullanabilirsiniz. Jetonlarınızı yerel fiat para birimi ile takas etmek veya başka bir jetona değiştirmek için bir kripto para biriminde  borsasında değiş tokuş yapabilirsiniz. Örneğin, Bitcoin’inizi Ethereum ile takas ederek her iki para birimini de takas edebilirsiniz.

Bu soruların her ikisine de ortak cevap, kripto değişim işleviyle ilgili olan bir cevap olacaktır. Kripto para sahibi iseniz elinizdeki kripto parayı her zaman değiştirme şansınız olduğunu bilmelisiniz.

Biraz kripto paraların mevcut durumunu inceleyelim ve nasıl kullanılması gerektiği, insanların kripto paraları nasıl tercih etmesi ve nelere dikkat etmesi gerektiklerini bir kez daha gözden geçirerek olası güvenlik tehditlerine karşı neler yapabilecek olduklarımızı hatırlayalım. Kripto para borsalarından kripto para satın almak herkes için güvenli olmayabilir. Yatırımcılar, milyonlarca dolarlık kripto para hesaplarının riskte olmasını elbette istemezler ve bunun için en güvenilir kripto para satın alma yöntemi nedir? Sorusuna yanıt aramak zorunda kalırlar. Bitcoin dünyadaki en çok ilgi gören kripto para olarak insanlar tarafından çok fazla kullanılıyor ve değişim için kripto para borsaları kullanıldığında hem bazı riskler, hem de bazı yüksek ücretlerde komisyon ödenmek zorunda kalabiliyor.

Yatırımcıların bunu yapmasını engelleyebilecek herhangi bir engel bulunmasa da bazı kripto para borsaları gün içerisinde sadece belirli limitlerde alım ve çekimlere izin verebilir. Bunun nedeni olarak ise kripto para borsalarında yaşanan fiyat istikrarının olabildiğince en iyi düzeyde sağlanmasından geçmektedir.

Kripto para birimi borsası nedir?

Bir kripto para birimi borsası bir borsaya benzer, ancak hisse senedi alım satımlarından ziyade kripto para birimi belirteçlerine odaklanır. Temel olarak, bir kripto borsası, kripto para birimi varlıklarını satın almak ve satmak isteyen müşterilerin dijital belirteçleri mevcut piyasa fiyatlarına dayanan değerlerle değiştirebilecekleri bir platform sunar.

Genellikle, değişim platformları işlemlerin veya işlemlerin aşağıdaki gibi şekillerde gerçekleşmesine izin verir:

Yerel para birimini kripto paraya dönüştürmek Kripto paradan kripto para işlemleridir.

Bazı kripto para borsaları, müşteriye kolaylık odaklı bir platform sunar, bazıları rekabetçi fiyatlandırma sunmayı umar, diğerleri ise profesyonel kripto para yatırımcılarının kullanabileceği bir platform sağlamak ister.

Kripto para değiş tokuşu türleri nelerdir?

Üç farklı tür kripto para birimi değişimi vardır:

Merkezi değişimler (CEX) Merkezi olmayan değişimler (DEX) Karmaşıklar

Merkezi bir kripto para birimi borsası (CEX) nedir?

Geleneksel bir kripto para birimi değişimi olarak bilinen bu, fiat-kripto para birimi veya kripto-kripto ihalesinden kripto-para birimi işlemlerini sunan merkezi bir kuruluş tarafından yönetilen kripto-para birimi platformudur.

Merkezi olmayan kripto para birimi borsası nedir?

Merkezi olmayan bir borsa aynı zamanda DEX olarak adlandırılabilmektedir, merkezi bir borsaya alternatif olarak hareket eder. Bu tür bir kripto para birimi platformu, bir müşterinin varlıklarını kontrol etmek için bir şirkete veya hizmete bağlı değildir. Bunun yerine, ticari işlemler veya kanıtlar, merkezi bir mevcudiyeti olmayan otomatik bir işlemle kontrol edilirler. Bu işlemler, eşler arası veya müşteriden müşteriye yapılan işlemlere denir. Bir müşteri olarak siz kripto para satışı yapacaksınız ve 100 bin dolar değerinde kripto parayı 95 bin dolara satmak istiyorsunuz ve fiyatınız belli, alıcı taraf size aracı sistem üzerinden ödeme yapar ve siz kripto paranızı gönderdiğinizde kripto para karşı tarafa ulaştığında o kişinin hesabına kripto paralar geçmeden önce sizin hesabınıza para aktarılır. İşlemlerin hepsi aynı anda onaylanarak güvenilir bir işlem yapılır.

Blockchain teknolojisini kullanarak, merkezi olmayan borsalar, herhangi bir merkezi rakam olmadan kripto para birimlerinin transferinde güvenli bir yol olmasını sağlamak için inşa edilmiştir. Temel olarak, platform, alışverişlerde token alışverişinde bulunmak isteyen müşterilere hizmet vermek için ticari siparişleri birbiriyle birleştiren bir hizmet görevi görür. Merkezi olmayan çoğu borsa, akıllı sözleşmelerle hizmet vermek için Ethereum’un blok zincirini kullanarak faaliyet gösteriyorlar.

Farkları neler?

Kripto para platformunun her iki sürümünde de kripto ticareti yapma yöntemi dahilinde artıları ve eksileri vardır.

Merkezileşmiş borsalar:

DEX’e kıyasla yüksek ticaret hacmi sunar Yüksek likidite sunar Fiat ve kripto para işlemlerine izin verir Yüksek işlevsellik DEX’e kıyasla saldırılara karşı daha savunmasız Hükümet düzenlemeleri uyarınca daha risklidirler (kapatılabilir) Merkezi olarak bir yönetim tarafından yönetilirler ve merkezi yönetim tüm platformda tek tam yetki sahibi olarak bilinmektedir

Merkezi olmayan borsalar:

CEX’e kıyasla daha düşük işlem hacmi sunar Yüksek likidite içermez Şu anda sadece kriptodan kriptoya işlem satıyor Sınırlı işlevsellik var Dağıtılmış düğümler sayesinde saldırılara karşı yüksek güvenlik sunar Hükümet, dağıtılmış küresel yasalar ve kararlar nedeniyle kripto para borsasını herhangi bir yasal suç olmadığı sürece veya sahtekarlık gibi bir işlem olmadığı sürece kapatma kararı alması mümkün olamaz Merkezi bir yönetim yok

Hibrit bir kripto para birimi borsası nedir?

Bir karma kripto para birimi borsası, hem merkezileşmiş hem de merkezi olmayan değiş tokuşların bir birleşiminden doğan bi terim olarak kripto para dünyasında çok fazla karışıklık yaratmıştır, adından da anlaşılacağı gibi karmaşıktır. Platform konseptlerinden en iyi şekilde yararlanan hibrit bir borsa, merkezi platformların düşük gecikme süresi ve hızlı işlem hızları ile bir araya gelen güvenilir bir yapı sunar her ikisinin karışımı olarak sunulan bu kripto para borsaları çok nadirdir.

Merkezi olmayan borsalar gibi, bir karmaşık kripto para borsası, ticaretin bütünlüğüne etki eden merkezi bir rakam bulunmadığından emin olmak için akıllı sözleşmelerden yararlanarak temelini sağlar. Temel olarak, bu güvenlik risklerini azaltır ve bir müşteriye güvenmek yerine bir müşterinin kripto paralarını güvende tutar ve aynı anda kendi kripto paralarının güvenliği için tüm önlemleri alarak hareket eder.

En iyi kripto para borsaları nelerdir?

En iyi kripto para borsaları hangileridir?

Binance Bit-Z Coinbase Huobi HitBTC

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.