Listeye Dikkat: FTX İflasından Bu 12 Kripto Para Projesi Etkilendi!

Listeye Dikkat: FTX İflasından Bu 12 Kripto Para Projesi Etkilendi!
Listeye Dikkat: FTX İflasından Bu 12 Kripto Para Projesi Etkilendi!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

FTX çöküşünün daha geniş kripto para piyasası üzerinde ciddi bir etkisi oldu. Bununla birlikte, bazı şirketler etkinin yükünü taşıdı. Ayrıca, güç durumdaki kripto para borsasının getirdiği fırtınadan doğrudan etkilendi. FTX çöküşünden hangi şirketler etkilendi?

FTX çöküşünün etkilediği kripto para projeleri

Genesis

Kurumsal trade firması Genesis, 11 Kasım’da firmanın FTX’teki ticaret hesabında 175 milyon dolarlık kilitli fonu olduğunu duyurdu. Ancak şirket, bunun piyasa yapıcılığı faaliyetleri üzerinde bir etkisi olmadığını kaydetti. Ayrıca trade şirketi, bu riskin işletme için önemli olmadığını belirtti. Bu doğrultuda faaliyetlerinin önüne geçmeyeceğini açıkladı.

As part of our goal in providing transparency around this week’s market events, the Genesis derivatives business currently has ~$175M in locked funds in our FTX trading account. This does not impact our market-making activities.

— Genesis (@GenesisTrading) November 10, 2022

Şirketin kripto para borsası ile ticari ilişkileri olmasına rağmen, firma ayrıca FTX veya Alameda Research ile devam eden bir borç verme ilişkisi olmadığını da açıkladı.

Galaksi Dijital

Galaxy Digital, bir Blockchain finansal hizmetler şirketi. Şirket, kısa süre önce FTX’de 76,8 milyon dolarlık yatırımı olduğunu açıkladı. Tutar içinde firma, 47,5 milyon doların halihazırda çekilme sürecinde olduğunu vurguladı. Bu yatırıma rağmen, şirket hala 1,5 milyar dolarlık likiditeye sahip olduğunun altını çizdi. Buna, kayıplarını karşılayabilecek 1 milyar dolar değerinde nakit ve 235,8 milyon dolarlık stablecoin dahil.

Sequoia Capital

Girişim sermayesi şirketi Sequoia Capital, limited ortaklarına hitaben yazdığı bir mektupta, FTX ve FTX US şirketlerine yaptığı 213,5 milyon dolarlık yatırımının artık 0 dolar değerinde olduğunu açıkladı. Firma, FTX fiyaskosunun ödeme gücü riskini artırdığını kabul etti. Buna rağmen, girişim sermayesi şirketi, riskin sınırlı olduğunu kaydetti. Ayrıca, kazançlarıyla dengelendiğini iddia etti. Firma bir mektupta şunları yazdı:

150 milyon dolarlık kayıp, aynı fonda gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş kazançlarda ~ 7,5 milyar dolar ile dengelendi. Bu nedenle fon iyi durumda.

Firma ayrıca, ‘risk alma işinde’ olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda, bazı yatırımların olumlu, bazılarının ise olumsuz tarafları olacağını öne sürdü.

Kripto para

Galois Capital

Hedge fon Galois Capital, fonlarının bir kısmının FTX’te takılıp kaldığını itiraf etti. Financial Times’a göre firmanın sermayesinin yarısı hâlâ FTX’e bağlı. Firmanın Haziran ayı itibarıyla yönetimi altındaki varlıklarına bağlı olarak, miktarın yaklaşık 100 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

BlockFi

FTX çöküşü piyasaya vururken, kripto kredi firması BlockFi de FTX ve ilişkili kurumsal varlıklara önemli ölçüde yatırım yaptığını kabul etti. Ancak firma, varlıklarının çoğunluğunun FTX borsasında tutulduğu yönündeki söylentileri yalanladı. Bir açıklamada firma şunları yazdı:

BlockFi’nin kredilerini geri almak için çalışmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte, FTX’in iflas sürecinden geçmesi nedeniyle FTX’in bize borçlu olduğu yükümlülüklerin geri alınmasının gecikmesini bekliyoruz.

11 Kasım’da şirket, platformundaki faaliyetlerini sınırladı. Ayrıca, müşteri çekme işlemlerini durdurdu. Firma ayrıca müşterilerine BlockFi cüzdanlarına veya Faiz Hesaplarına para yatırmamalarını tavsiye etti.

Kripto para

Crypto.com

Crypto.com borsasının CEO’su Kris Marszalek kısa süre önce müşterilerine, borsanın FTX’e taşıdığı 1 milyar dolarlık varlığın tamamen kurtarıldığına dair güvence verdi. CEO, firma riskinin yalnızca 10 milyon doların altında olduğunun altını çizdi. Marszalek ayrıca kullanıcılara borsanın para çekme işlemlerini durdurmayacağını söyledi. Ayrıca, borsanın yerel tokenini kredileri için teminat olarak kullandığı iddialarını reddetti.

Wintermute

Wintermute, bir hack olayında 160 milyon dolar kaybettikten sonra manşetlere çıktı. Kripto piyasa yapışıcı şimdi de FTX borsasında bir miktar parasının kaldığını da kabul etti. Konuya ilişkin olarak şu paylaşımı yaptı:

FTX’te kalan paramız var. Bu ideal olmasa da, bu miktar risk toleranslarımız dahilinde. Ayıca, genel mali durumumuz üzerinde önemli bir etkisi yok.

5/ We do have remaining funds on FTX, and while this is not ideal, the amount is within our risk tolerances and does not have a significant impact on our overall financial position.

— Wintermute (@wintermute_t) November 9, 2022

Bununla birlikte şirket, FTX’te tuttuğu tutarı açıklamadı. Bu tutarın risk toleransı dahilinde olduğunu belirtti. Ayrıca, mali durumu üzerinde çok büyük bir etkisinin olmayacağı konusunda takipçilerine güvence verdi.

Multicoin Capital

Risk sermayesi şirketi Multicoin Capital’in FTX’te dondurulmuş yaklaşık 863 milyon dolarlık varlığa sahip olduğu bildiriliyor. The Block’a göre firma, Master Fund bünyesinde borsaya bağlı varlıkların %10’unun yönetimi altında olduğunu vurguladı.

CoinShares

Dijital varlık ticaret grubu CoinShares, Twitter’da yayınlanan bir duyuruda FTX borsasına sınırlı yatırım olduğunu açıkladı. Firma, toplam riskini 31,5 milyon dolara indirebildiğini kaydetti. Ayrıca, topluluğuna firmanın mali durumunun güçlü kaldığına dair güvence verdi.

1/ CoinShares confirms robust financial health and quantifies limited exposure to the FTX Exchange, while confirming that the Group has no exposure to FTX’s sister company, Alameda Research.

XBT Provider and CoinShares Physical ETPs remain fully hedged and collateralized. pic.twitter.com/FmQHrC3g4K

— CoinShares

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.