Lido Staked ETH (stETH) Nedir?

Lido Staked ETH (stETH) Nedir?
Lido Staked ETH (stETH) Nedir?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lido Staked ETH nedir? Lido Staked ETH (stETH), Lido platformu üzerinde stake edilen Ethereum’u (ETH) ifade eder. Kriptokoin.com olarak bu makalede Lido nedir, Lido Staked ETH nedir, stETH ne işe yarar gibi merak edilen soruları yanıtladık. Gelin Ethereum 2.0 için token stake etmeyi mümkün kılan bu projeyi birlikte inceleyelim.

Lido nedir?

Lido, kullanıcıların ETH staking karşılığında günlük stake ödülleri kazandığı bir protokoldür. Bu protokolde stake yapan kullanıcılar, ağ doğrulayıcısı olarak pasif gelir elde edebilmektedir. Lido’da bir havuza katılmak için gereken minimum token sınırı yoktur ve kullanıcılar istedikleri zaman ayrılabilirler. Varlıklarını bu protokol üzerinde stake eden kullanıcılar, taahhüt olarak stETH alır. Bu ETH fiyatını 1:1 oranında takip eden bir tokendir.

Lido Staked ETH (stETH) nedir?

stETH, Lido Staked Ether’in kısaltmasıdır. Kısaca, Ethereum ağında stake edilen ETH’yi ifade eder. Ancak kullanıcılar, stETH’de ETH’lerini Ethereum ağı üzerinde stake etmeyebilir. Bunun yerine, bir stake havuzu olan Lido’da ETH’yi stake eder. Bunun karşılığında her biri bir ETH’yi ifade eden stETH tokenlerini alırlar. stETH tokenleri ile Lido, bir merkez bankasının taahhüdü gibi hizmet verir. Bu tokenler, ETH’lerini stake eden veya kilitleyen kullanıcıları güvence altına almak içindir.

Staking işlemi Lido platformu içerisinde yapılır. Bu, Lido içerisindeki kullanıcılara, stake ettikleri ETH karşılığında bir taahhüt olarak verilmektedir. Yani tam anlamıyla bir senet gibidir. Öyle ki aralarındaki tek fark, stETH’nin garantörünün akıllı bir sözleşme sistemi ile çalışan Lido olmasıdır. ETH’lerini Lido’da stake etmek isteyen kullanıcılar, tokenlerini aslında bir akıllı sözleşmeye yatırırlar. Karşılığında, onlara eşdeğer miktarda stETH verilmektedir. Lido Staked ETH fiyatı, daima orjinal ETH’nin değerini takip eder.

Ethereum Merge gerçekleşti: stETH çağı bitti mi?

Lido, 2021 ve 2022’nin büyük bölümünde Ethereum yaratıcıları arasında popüler olmuştur. 2022’nin Eylül ayında Ethereum ağı Merge yükseltmesiyle Proof-of-Stake mekanizmasına geçmiştir. Buna göre kullanıcılar, artık doğrudan Ethereum üzerinde ETH’lerini stake edebilmektedir. Yani Lido gibi ETH staking havuzlarına duyulan ihtiyaç azalmıştır. Ancak, kullanıcılar hâlâ Lido havuzu üzerinden ETH’lerini stake edebilmektedir. Bu motivasyonun arkasında, Ethereum ağında yer alan iki problem bulunmaktadır.

Ethereum ağı içerisinde kullanıcıların ETH stake etmek için minimum 32 ETH kilitlemesi gerekmektedir. ETH’nin fiyatı göz önüne alındığında bu oldukça büyük bir rakamdır. Bununla birlikte, Ethereum’da stake edilen tokenler, çok uzun bir süre boyunca geri alınamamaktadır. Buna göre ekosistem, kullanıcılarına staking için 6 veya 12 ay vade sunmaktadır. Lido Staked ETH, her iki duruma da sahip değildir. Bu nedenle, hâlâ kullanıcıları kendine çekmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.