Kripto Paraların Yaygın Olarak Kabul Edilmemesinin Sebepleri

Kripto Paraların Yaygın Olarak Kabul Edilmemesinin Sebepleri
Kripto Paraların Yaygın Olarak Kabul Edilmemesinin Sebepleri
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kripto paraların neden dolayı yaygın olarak kabul edilmediği hakkında sürekli olarak ortaya farklı nedenler atılıyor ve farklı nedenler ile kripto paraların yaygın bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmemesinin nedeni her sene farklı kurallar ve konular ile güncelleniyor. Kripto paralar bakıldığında ödeme yöntemi olarak tasarlanmış olsa da bir süre sonra yatırımcılar tarafından bir yatırım olarak değerlendirilmesi ve kritik kazançlar elde eden yatırımcıların piyasada en fazla tercih edilebilecek yatırım araçlarından bir tanesi olarak Bitcoin’i görmeye başlaması bir ödeme aracı olarak kullanılması gereken elektronik para biriminin farklı şekilde kullanılmasına sebep oldu.

Bitcoin bu yönü ile yatırımcılara ciddi kazanç getirebilen ödeme ve yatırım aracı olarak her iki şekilde de tercih edilebilecek bir elektronik para olarak kabul gördü. Ödeme yöntemi olarak kripto paraların kullanılmasının önünde olan birinci engel hükümetlerin belirlemedikleri yasal kararlar oldu. Ödeme aracı olarak bir kredi kartını kullanan kişi olası bir durumda hakkını yasal zeminde alabilecek olduğunu bilirken, kripto para ile ödemesi durumunda ise hakkını geri alamayacak olduğu endişesine kapıldı.

Mağazalar, şirketler ve online ödeme merkezleri ise kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması halinde yasal olarak bir vergi alınmıyor olmasından dolayı gelecekte karşılarına çok büyük vergi cezaları çıkabilecek olduğu ve vergi kaçırma suçlaması dolayısı ile yargıya hesap verebilecek oldukları endişesine kapıldılar. Vergi cezalarının uygulandığı İsrail’de kripto para kazançlarından %25 oranında vergi vermek zorunda olan kripto para kazancına sahip herkes işletme sahipleri tarafından kripto para ile ödeme yöntemlerinin kullanılmasını engelleyen bir neden oldu.

İşletmeler, kripto para kullanmaları durumunda sonucunun ne olabileceğini belirten bir yasa olmaması ve vergi konusunda kendilerine yönelik vergi kaçırıyor olabilecek oldukları suçlamalarının yöneltilebilecek olduğunu düşünerek ödeme yöntemleri arasına 2018 yılında Bitcoin veya farklı bir kripto para birimini eklemediler. Bitcoin ile alışveriş yapılmasına izin veren mağazaların sayısı çok sınırlı kalırken, VPN servislerinin büyük kısmı ise kripto paralar ile ödeme kabul ettiklerini ve ödeme alabilecek olduklarını belirttiler ve ödeme yöntemleri arasına kripto para birimlerini eklediler. Bitcoin yasal olarak bir ödeme aracı olmadığından ve ne kadar vergi verilmesi gerektiği konusunda işletmelere yol gösterici bir belge ve yasa olmamasından dolayı ABD’de de çok fazla tercih edilen ödeme yöntemleri arasına maalesef giremedi.

Komisyon oranları

Bitcoin veya farklı bir kripto para ile ödeme almak isteyen işletmeler aracıların kapısını çaldıklarında, BitPay gibi aracılar komisyon oranı olarak yüksek komisyon ücretleri çıkardılar. En son yapılan araştırmalarda nasıl komisyon ödemelerinin düşürülebilecek olduğu konusunda henüz çözüm bulunamadığı ve kripto para ile ödeme yapmak isteyen ve bu yöntem ile seçenek sunmak isteyen işyeri sahiplerinin bir süre daha komisyon oranlarının piyasada artan aracı sayısına bağlı olarak düşüşünü beklemesinin tek çare olacak olduğu iddia edildi.

BitPay veya farklı bir aracının sistemini kullanarak Bitcoin ile ödeme yöntemi sunmak isteyen bazı şirketler ve internet siteleri ise yeterli ilginin gösterilmeyecek olduğundan dolayı endişe ettiler. En son geçtiğimiz aylarda Reddit, kripto para ile Gold üyelik alımını kaldırdıklarını bir süreliğine belirli nedenlerle durdurduklarını açıklamıştı. Bitcoin ile ödeme yöntemini geri ne zaman ekleyecek oldukları hakkında resmi olarak açıklama yapmayan Reddit, kripto para ile ödeme yöntemini tekrar ekleyeceklerini ancak bunun belirli bir zaman alacak işlem olacak olduğunu açıklamıştı.

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak tercih etmek istemeyen Reddit kullanıcıları bile bu ödeme yöntemi ile ilgili olumlu sözler kullanmışlar ve gizli bir ödeme aracı olduğundan dolayı gizlilik problemleri yaşayan herkesin Bitcoin ile Gold üyelik alabilecek olduğunu ve Reddit yönetiminin bu hakkı komisyon oranları yüksek olsa da sunması gerektiğini açıkladı.

Kayıt endişesi

Kripto paralar ile yapılan ödemeler belirli bir sistem aracılığı ile kayıt atında tutulabilecek olsa da mail, adres bilgisi ve kişi bilgilerinin kayıt edilmiyor olmasından dolayı işletmeler kimin ne zaman ve hangi ödeme yöntemi ile alım yaptığını karıştırmak istemiyor. Bazı VPN şirketleri bunu aracılar ile çözerken, karanlık internet olarak bahse konu olan Dark Web’te ise kripto paralar ile yapılan ödemelerde aracı sistemler kullanılmadığından dolayı direkt satıcının hesabına ödeme yapılıyor ve hiçbir veri kaydedilmiyor, kişilerin IP adresine göre belirli bir bilgisini tutan log kayıtları olsa da kayıt endişesi her zaman Bitcoin ile yapılan ödemelerde varolacağa benziyor.

Bir şirketin tüm müşterilerinin yaptığı ödemeleri kayıt etmek istemesi kadar doğal bir istek normal karşılanmalı. Müşterinin adı, soyadı, adres bilgisi ve mail adresi ve hangi ödeme yöntemini kullandığı bilgilerinin kayıtlı tutulması o müşteri ile ilgili yasal bir konu olması durumunda şirketin kendi haklarını korumasını sağlayabilecek bir önlem olur. Bitcoin ile yapılan ödemelerde ise kişi bilgisine erişmek mümkün olmayacağından, sosyal medyada veya farklı bir şirketin hizmetini kullanan kişi yasal olarak riskli bir işlem yaptığında şirket bu kişinin ödeme yöntemine ulaşamayacak olduğundan dolayı ciddi bir risk olarak görülmektedir. Kripto para ile ödeme yöntemlerinin nasıl giderilecek olduğu konusunda ise birçok farklı şirketin aylardır devam eden çalışmaları bulunduğundan dolayı gelecekte kripto para ile yapılan ödemelerde kayıt risklerinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak bazı önlemlerin alınabilecek olduğu tahmin edilmekte.

Değişen fiyatlar

Kripto paraların değişen fiyatları dolayısı ile sürekli olarak yeni bir fiyat belirlemek gerekebiliyor. Bir ürün için 1.000 dolar isteyen bir satıcı kripto para karşılığını yazmak zorunda olduğunda 30 BTC diyemiyor veya 35 BTC diye yanına belirtemiyor. Sürekli anlık olarak güncellenen rakamlar ise bazen satıcılar, bazen ise alıcılar için büyük bir risk nedeni.

Kripto paralar ile ödemeyi tercih eden ve kripto para birimleri ile ödeme yöntemi sunmak isteyen birçok kişinin önündeki en büyük engel sürekli olarak değişen fiyatlar ve sürekli olarak değişen fiyatların takip edilmesi zorluğu engellerini aşmak gerek. Bu engellerin nasıl aşılacak olduğu ise Bitcoin fiyatına bağlı olarak değişecek ve gelecekte fiyatların dengeye girmesi ve sürekli saniyelik olarak değişmesi yerine saatlik veya haftalık olarak değişebilecek veya saatlik değişimlerde az biraz değişimler görmesi ödeme yöntemleri arasında kripto para birimi Bitcoin’in olmasını sağlayacaktır. Bitcoin hakkında gelecek beklentisi olan kripto para analistlerinin bir kısmı, Bitcoin kullanımının yaygın olması için yatırım aracı olarak değil, ödeme aracı olarak kullanılması gerektiğini ve asıl başarının bu sayede sağlanabilecek olduğunu düşünüyorlar.

Bitcoin ile ödeme yapmak isteyen bazı kişilere alternatif olarak ödeme yöntemi sunan şirketler gelecekte oluşabilir. Bitcoin ile ödeme almak, ödeme yapmak veya farklı alternatifler sunmak için belirli aracıların kullanılması yerine mevcut cüzdan numarasına anlık olarak ödeme yapılmasını sağlayabilecek alternatiflerin üretilmesi mümkün. Bunların nasıl üretilecek olduğu konusunda ise gelecek süreçte yaşanabilecek olaylar, fiyatların nasıl güncelleneceği ve hangi noktaya gelecek olduğu konuları belirleyici olacak. Bitcoin’i bekleyen gelecek, aynı zamanda ödeme yöntemleri arasında Bitcoin’in girip girmeyecek olduğunu da belirleyecek bir sonuç ilişkisi olacak.

Bitcoin ile ödeme yaparken dikkatli olmalı ve kime ödeme yaptığınızı kontrol etmelisiniz.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.