İşte Bu Hafta BTC, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Şey!

İşte Bu Hafta BTC, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Şey!
İşte Bu Hafta BTC, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Şey!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Geçen hafta borsa FTX’in patlamasından sonra önemli ölçüde zayıflayan Bitcoin ve altcoin’ler serpinti ile boğuşmaya devam ediyor. Bitcoin ciddi yara aldı. Ancak veriler, yatırımcıların BTC’de “düşüş satın alma” şansını yakaladığını gösterdiğinden büyük isimler inancını koruyor. Önümüzdeki günlerde BTC ve altcoin’lerin fiyat hareketini etkileyecek faktörlere bir göz atalım.

Taze FTX bulaşma riski için kripto parantezleri

Mevcut kripto piyasası ortamında çok az şey kesin olsa da, FTX ve sonrasının artık Bitcoin fiyat oynaklığının bir numaralı kaynağı olduğunu söylemek güvenli. Haftalık grafik her şeyi söylüyor. 13 Kasım’a kadar yedi gün boyunca 2020 Kasım ortasından bu yana en düşük haftalık kapanışa kadar -5,500 dolarlık ‘kırmızı’ bir mum gösteriyor.

BTC 1 haftalık mum grafiği / Kaynak: TradingView

Yazma sırasında, BTC hala bu yakın civarında. BTC bir gecede Bitstamp’ta sadece 15.780 dolara düştü. Daha sonra 16.300 dolar bir rahatlama sıçraması olarak yeniden ortaya çıkıyor.

BTC 1 saatlik mum grafiği / Kaynak: TradingView

FTX konusunda borsaya ve ilgili kuruluşlarda pozisyonu olan firmalar kendilerini belada bulduklarından hikaye henüz bitmedi. Bu nedenle, zincirleme etkiler giderek daha fazla kripto adını işsiz bırakıyor. Bu yüzden analistler, önümüzdeki günlerde ve haftalarda tekrar performanslar olacağını tahmin ediyor.

Bu arada, Crypto.com, KuCoin ve diğerlerinin likidite konusunda şüphe kaynağı haline gelmesiyle borsalar özellikle radarda. O gün, Crypto.com ve Gate.io’daki para çekme işlemlerinde ani bir artış oldu. Bu da yatırımcıların fonlarının kontrolünü ele geçirmeye çalışırken bir ‘bank run’ uyarılarına yol açtı. On-chain analitik firması CryptoQuant verileri, 13 Kasım’da Gate.io’dan ayrılan 1.500 BTC’yi gösteriyor. Ayrıca, 14 Kasım’da şu anda yaklaşık 800 BTC’de ve yükselişte.

Bitcoin çıkışları (Gate.io) grafiği / Kaynak: CryptoQuant

Daha genel olarak, veriler, BTC rezervlerinin tahmini 2,09 milyon BTC olduğunu gösterdi. Ayrıca, CryptoQuant, kargaşa nedeniyle gerçek durumu yansıtmayabileceğini belirtti. Rezervlerin bu kadar düşük olduğu son zaman 2018’in başlarındaydı.

Bitcoin borsa rezervleri grafiği / Kaynak: CryptoQuant

Musk, Bitcoin’e inandıkça BTC 15.700 dolardan sekiyor

Devam eden belirsizliğin arka planında, BTC fiyat tahminleri yapmak bu nedenle kolay bir iş değil. Hareketli ortalama yakınsama ayrışmasına (MACD) dönerek analist Matthew Hyland, BTC/USD 3 günlük grafiğinin düşüş eğilimini tekrarlamak üzere olduğu konusunda uyarıyor. Ayrıca, bunun da 2022’de göründüğü her iki seferde de kayıplara yol açtığını söylüyor. BU bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin 3-günlük MACD, Nisan ayından bu yana ilk kez yarın ayılara geçecek konumda. BTC’nin 3 Gün kapanmadan önce olumlu fiyat hareketi alması önlenebilir. Geçen yılki önceki iki kesişim, daha fazla aşağı yönlü fiyat hareketine neden oldu.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Matthew Hyland

Yine de Hyland, 2014 Mt. Gox hack’inden sonra Bitcoin’in ilk şoktan sonra bir makro fiyat dibi bulması neredeyse bir yıl sürdüğünü belirtiyor. “FTX kapanalı 11 gün bile olmadı” diye ekliyor.

Bu arada diğer analist Crypto Capo, piyasanın er ya da geç gelecek bir ‘nihai teslimiyet’ için hazır olduğunu ileri sürüyor. Bu, bir dizi tweet’te, önce bir ‘boğa tuzağı’, ardından kesin bir ret şeklinde geleceğini kaydediyor. Ayrıca, piyasayı yeni diplere göndereceğini söylüyor. Altcoin’ler için düşüşün “ortalama olarak %40-50” olacağını öngörüyor.

Daha kısa zaman dilimlerinde, analist Crypto Tony, iki yıldaki en düşük haftalık kapanışın bile destek olarak kalamayacağından korkuyor. Analist, 15.780 dolar gün içi düşük seviyelerinden toparlanma hakkında şu yorumu yapıyor:

Güzel bir kırılma, ancak salınımı 16.400 dolarda düşük tutamazsak, o zaman bu sadece bir sahte çıkış olur. Bu durumda, daha düşük bir test bekliyoruz.

Hareket, Twitter CEO’su Elon Musk’ın zımni destekte ortaya çıkmasıyla geldi. O gün bir Twitter tartışmasında “BTC başaracak, ancak uzun bir kış olabilir” diye yazdı.

Twitter tartışması / Kaynak: Twitter

Kısa vadeli bir fiyat katalizörü de, en büyük borsa Binance’den geldi. Binance, işletmeleri korumaya yardımcı olmak için özel bir kurtarma fonu oluşturmayı seçti.

Sessiz makro hafta, hisse senetleri korelasyonuna odaklanıyor

Kripto dışındaki resim, FTX’in endüstri için bir “siyah kuğu” olayı olarak işaretlediği boyutun altını daha da çiziyor. Bitcoin ve altcoin’ler günler içinde %25’ten fazla düşüşle meşgul. Bu ortamda, ABD borsaları ayın başlarındaki kayıplardan toparlandı.

BTCBTC, ETH ve hisse senetleri, altın korelasyon açıklamalı grafik / Kaynak: Santiment

Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz ayrıca Bitcoin’in Nasdaq’a karşı performansındaki genişleyen farka dikkat çekiyor. Bu bağlamda, şunları kaydediyor:

Bitcoin’in haftalık performansındaki boşluk, 2020’den beri Nasdaq’ın en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Kripto evreni, küresel hisse senetlerinin %1’ine eşdeğer küçüldü.

ABD dolarının gücü kendi başına bazı düzensiz hareketler yapıyor. Bu yüzden, bu azalan korelasyonun makro açıdan yararlı bir zamanda gelmesi mümkün. ABD doları endeksi (DXY), 107’yi geçme girişiminde bulundu ve başarısız oldu. Bunun sonucunda riskli varlıkların artması gerektiği inancı var.

Bununla birlikte, son zirvelere doğru herhangi bir dönüş ve resim hızla çok farklı görünebilir. Yine de gün içi DXY düşüşleri, endeksin Ağustos ortasından bu yana test edilmeyen desteğe dönüşünü gördü. Bu nedenle, Santiment’in belirttiği gibi, Bitcoin ve risk varlıkları arasında açık bir ayrışma var. Bu, geçen yıl boyunca devam eden bir korelasyonun kırılmasına yardımcı oluyor. Konuya ilişkin olarak Santiment, şu açıklamayı yaptı:

İşlem haftası kapanırken, haftanın hikayesi kripto ve hisse senetleri arasındaki belirgin ayrışma oldu. Talihsiz olaylardan sonra BTC yatırımcılarının güveni toparlanırsa, SP500 ile bir yükseliş farklılığı oluşur.

ABD doları endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği / Kaynak: TradingView

Bununla birlikte Stockmoney Lizards, uzun vadeli performans hakkında yorum yaptı. Bu doğrultuda DXY’nin 2021’den beri yerinde bir parabolik eğriyi kırdığını söyledi. Twitter yorumlarının bir kısmında “Düzeltme Bitcoin için iyi olacak” dedi.

DXY açıklamalı grafik / Kaynak: Stockmoney Lizards

BTC madenci satışları yavaşlarken ‘Dipte satın al’ ateşi yükseliyor

Mevcut birçok hodler, borsalardan kripto paraları çekmeye veya kayıpları nasıl gidereceklerini bulmaya çalışıyor. Bu nedenle, herkes hareketsiz durmuyor. On-chain veriler, BTC’nin geçen hafta birkaç yılın en düşük seviyelerine ulaşmasıyla birlikte hem büyük hem de küçük yatırımcıların “düşüş satın alma” fırsatını değerlendirdiğini gösteriyor. Glassnode’a göre, 1 ile 10 BTC içeren cüzdanlar çarpıcı bir artış gördü.

BTC1-10 BTC tablosu ile BTC adresleri / Kaynak: Glassnode

Eğilim, Bitcoin’in ‘mega balinaları’ olan en büyük hodler grubu arasında da oynuyor gibi. Glassnode’a göre, 10.000 BTC veya daha fazla cüzdan bakiyesine sahip bu varlıklar da büyüyor. Şu anda sayıları neredeyse 130 oldu. Sosyal medya yorumcusu Crypto Rover, “Balinalar daha önce hiç görülmemiş bir hızda biriktiriyor” diyor.

BTC10.000 BTC veya daha fazla olan Bitcoin adresleri grafiği / Kaynak: Glassnode

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, şu anda kesin olarak birikim modunda olmayan bir grup ise madenciler. Madenciler, geçen hafta rezervlerinde keskin bir düşüşün gördü. CryptoQuant, madencilerin tuttuğu BTC’lerin hala düşüş eğiliminde olduğunu söylüyor. Buna rağmen, rezervler 2022’nin başlangıcından daha yüksek. Son satışlar madencilerin genel pozisyonunun önemsiz bir bölümünü oluşturuyor.

BTCBitcoin madenci rezerv grafiği / Kaynak: CryptoQuant

BTC duygu verileri bir nebze umut veriyor

Tahmin edileceği üzere, genel kripto piyasası hissiyatı FTX sayesinde büyük bir darbe aldı. Ancak gerçekten o kadar kötü mü? Crypto Fear & Greed Index’e göre, muhtemelen endüstri aslında adım adım kötü haberlerin çoğunu alıyor.

Hafta sonu boyunca, endeksin puanı 20/100’lük yerel bir dip noktaya dokundu. Böylece, piyasa ruh halini kesin olarak ‘aşırı korku’ olarak nitelendirdi. Bu, 6 Kasım’da görülen 40/100 zirvesine kıyasla %50’lik bir düşüşü temsil ediyor. Ayrıca, üç ayın en yüksek hissiyatına işaret ediyor.

Bununla birlikte, 2022, Korku ve Açgözlülük yıl boyunca sadece 6/100’e ulaşan çok daha düşük puanlar gördü. Düşüşün daha da artması durumunda uzmanlara göre, mevcut seviyelerden %50’lik yeni bir düşüş bile, normalde BTC için makro fiyat diplerini işaret eden alana (10/100 civarında) duyarlılık getirecektir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi / Kaynak: Alternatif.me

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.