FTX’ten Sonra Şok İddia: Bu 3 Bitcoin Borsası Çökebilir!

FTX’ten Sonra Şok İddia: Bu 3 Bitcoin Borsası Çökebilir!
FTX’ten Sonra Şok İddia: Bu 3 Bitcoin Borsası Çökebilir!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX olaylarının ardından üç Bitcoin ve altcoin borsası dikkatleri çekti. Huobi, Gate.io ve Crypto.com, yatırımcıların odağında yer aldı. İşte sebebi…

Bitcoin ve altcoin borsaları mercek altında

FTX çöküşünün ışığında, Binance CEO’su CZ’nin rezerv kanıtlarını ifşa etme girişimi, diğer piyasa oyuncularını da aynısını yapmaya zorladı. Borsalar fon kanıtlarını beyan etmeye başlarken platformların önceki işlemleri de dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi yaklaşık 300.000 ETH, Crypto.com cüzdanından Gate.io’ya aktarıldı. Birçok kişi bunun ardındaki sebebi sorgularken borsa, bu işlemin yanlışlıkla yapıldığını söyledi.

Crypto.com CEO’su, işlemin tesadüfi olduğunu söyledi. Bunun bir hata olduğunu ve Ethereum’un başka bir Crypto.com soğuk cüzdanına aktarılmasının planlandığını da sözlerine ekledi. ETH de yanlışlıkla Gateio’da beyaz listeye alınmış bir adrese aktarıldı. Sonrasında, Gateio’nun Crypto.com’a söz konusu coin’leri yeniden yolladığını açıkladı.

Huobi’nin işlemleri de dikkat çekti

Rezervlerin kanıtlanmasından önce veya sonra büyük transferlerde yer aldığı bildirilen bir başka borsa da Huobi. Huobi 34 olarak etiketlenen Huobi cüzdanlarından biri, anlık rezerv kanıtı görüntüsünün hemen ardından 10.000 ETH aktardı. Anlık görüntü sırasında söz konusu cüzdanda 14.858 ETH varken şu anda sadece 4.044 ETH kaldı.

Huobi, transferin kurumsal bir yatırımcının işlemi doğrultusunda yapıldığına işaret etti. Borsanın Binance ve OKX’e 10 bin ETH’lik transfer gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ekip, tüm rezervlerin artık geri kazanıldığını ve normal şekilde çalıştığını bildirdi.  12 Kasım itibariyle, platformda rezervlerin toplam tahmini değerinin 3.5 milyar dolar olduğu belirtildi. Güney Kore merkezli Blockchain analiz firması CryptoQuant’tan alınan veriler, söz konusu çıkışın gerçekleştiği saatlerde Huobi’den toplam 12.000 ETH’nin (15.14 milyon dolar) ayrıldığını gösteriyor.

Borsalar kanıt yayınlıyor

FTX çöküşünden beri, kripto borsaları, kullanıcılara fonlarının başka yatırımlara yönlendirilmediğinden emin olmak için rezerv kanıtı yayınlamak için çabalıyor. 10 Kasım’da önde gelen kripto borsası Binance, soğuk cüzdan ve rezervlerinin listesini yayınlayarak 69 milyar dolarlık kripto rezervini açıkladı. Huobi, kullanıcı güvenini daha da artırmak için 30 gün içinde üçüncü bir tarafça yürütülen başka bir Merkel Tree Rezerv Kanıtı denetimi yayınlamaya söz verdi.

Sadece FTT Değil: FTX Batarken Bu 2 Altcoin'i de Etkiledi!

Binance CEO’su CZ, borsalar tarafından rezervlerin olası manipüle edilmesiyle ilgili devam eden iddialar arasında tüm kripto yatırımcıları için bir uyarı yayınladı. Yatırımcılara, herhangi bir borsa tarafından rezerv kanıtının yayınlanmasından önce veya sonra gerçekleşen büyük fon hareketlerinin açık bir soru işareti olduğunu bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.