FTX Hacklendi! SHIB ve Bu 6 Altcoin Borsadan Çıkarıldı!

FTX Hacklendi! SHIB ve Bu 6 Altcoin Borsadan Çıkarıldı!
FTX Hacklendi! SHIB ve Bu 6 Altcoin Borsadan Çıkarıldı!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto borsası FTX, bazı kullanıcı hesap bakiyelerinin tamamen boş olduğuna dair erken raporlarla gündemde. Borsadan SHIB dahil 7 altcoin’de milyonlarca dolar aktığı görülürken, borsanın hack saldırısına uğradığına yönelik bazı açıklamalar geliyor. İşte detaylar…

FTX, hack ile karşı karşıya: SHIB, AVAX çekildi

Şimdiye kadar, tek bir cüzdan adresine 500 milyon doların üzerinde transfer yapıldı. Cüzdan, FTX hesaplarını boşaltarak on milyonlarca dolar değerinde çeşitli token elde etti. Ardından FTX’ten aldığı token satmaya başladı. FTX topluluğuna odaklı Telegram grubunun (FTX Community Chat) yöneticisi, FTX’in saldırıya uğradığını söyledi. Telegram’da gönderilen bir mesajda “FTX saldırıya uğradı. Tüm fonlar gitmiş gibi görünüyor,” ifadelerini kullandı. Üstelik açıklamasına göre FTX mobil uygulaması ve web sitesi şu anda tehlikeli ve kötü amaçlı yazılımları ve Trojen virüslerini barındırıyor olabilir.

İşte FTX ve Alameda'nın Cüzdanındaki Altcoinler

Şu anda FTX cüzdanlarından çıkan fonlar arasında Ethereum (ETH), Solana (SOL), BNB, Chainlink (LINK), Avalanche (AVAX) ve Shiba Inu (SHIB) gibi kripto paralar yer alıyor. Sadece birkaç saat içinde yaklaşık 600 milyon dolarlık anormal transfer bildirildi. Ardından bazı para çekme işlemleri ile USDT fonları DAI olarak değiştirildi. FTX US Genel Danışmanı Ryne Miller bir tweet’te şunları söyledi:

Borsalar arasında FTX’le ilgili cüzdan hareketleriyle ilgili anormallikleri araştırıyoruz. Diğer hareketler net olmadığı için durum belirsiz. Daha fazla bilgi elde edersek paylaşacağız.

FED Enflasyonla Savaşırken İzlenecek 8 Altcoin!

On-chain “rug pull” mesajı dikkat çekti

Bu sırada admin birisinin, “Rug Pull All” fonksiyon adının hash’i olan 4 baytlık “0x3d24a1ff” ile alıcı hesabına on-chain bir mesaj gönderdiğini doğruladı. Bazıları, durumun tüm anahtarları almak amacıyla bir güncellemeyle başladığını düşünmekte. Bu nedenle olayın “içeriden bir iş olduğunu” iddia ediyor.

İşlemlerin detayları: Milyarlarca SHIB borsadan çıktı

Etherscan.io, gizemli cüzdanın, FTX US ve FTX’ten iki ayrı işlemle 5,74 milyon dolar değerinde, 593.92 milyar adet SHIB’i çıkardığını bildirdi. İlk işlemde, gizemli cüzdan, “FTX US” etiketli FTX ile ilişkili cüzdanlardan birinden 4.02 milyon dolar değerinde SHIB çıkardı. Bundan kısa bir süre sonra, bilinmeyen cüzdan, FTX ile bağlantılı “FTX Exchange” etiketli başka bir cüzdanla etkileşime girdi. Ardından 1.69 milyon dolar değerinde SHIB’i çekti.

CryptoQuant CEO’su, FTX’in resmi Telegram kanalından mesajlar paylaşarak FTX’in saldırıya uğradığını doğruladı.

Now it’s official https://t.co/6y74TgeTm9

— Ki Young Ju (@ki_young_ju) November 12, 2022

Austism Capital ise, borsadan 380 milyon doların çekildiğini bildirdi. Autism Capital’in tweet’ine göre FTX’in içindeki insanlar fonlarla kaçmaya çalışıyor.

🚨 ALERT: High probability insiders at FTX are currently trying to run off with funds. Both FTX and FTX US wallets have now been affected and commingled. The current amount being laundered is ~$380M.

Please share information below. Let's crowdsource this.

— Autism Capital 🧩 (@AutismCapital) November 12, 2022

FTX resmen iflas etti

Coin’lerin geri çekilmesi, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in istifa etmesinden sonra yaşandı. İstifa ise Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto devinin dün Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmasından sonra geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.