FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!

FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!
FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto borsası FTX’in dramatik çöküşü nedeniyle önde gelen ABD milletvekilleri harekete geçti. FTX krizi, daha fazla düzenleme ve daha hızlı yasama eylemi için çağrıların artmasına neden oldu. İşte ABD’li senatörlerin konuya yönelik açıklamaları…

FTX çöküşü, ABD’li senatörleri harekete geçirdi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX CEO’su Sam Bankman-Fried bu haftanın başlarında borsasında “likidite sıkıntısı” olduğunu açıklamıştı. Daha sonraki raporlar, FTX’in Bankman-Fried tarafından kurulan başka bir şirket olan Alameda Research ile müşteri fonları getirdiğini öne sürdü. Şu anda FTX’in yaklaşık 10 milyar dolarlık bir açığı var ve borsasında para çekme işlemlerini dondurdu. Borsanın ABD kolu olan FTX US, benzer şekilde önümüzdeki günlerde ticareti dondurabileceği konusunda uyardı.

FTX'den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

Bazı ABD milletvekilleri ise durumla ilgili endişelerini dile getiren açıklamalar yayınladılar. Senato Bankacılık Komitesine başkanlık eden Senatör Sherrod Brown yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FTX’in son çöküşü, kripto para birimlerinin başarısız olabileceğine dair yüksek sesli bir uyarı ve tıpkı bir finansal krize yol açan OTC türevlerde gördüğümüz gibi, bu başarısızlıkların tüketiciler ve finansal varlık sistemimizin diğer kısımları üzerinde dalgalanma etkisi olabilir. Kripto piyasasının devam eden kargaşası, kripto paraların ve ekonomimizdeki rollerini nasıl düzenleyeceğimizi dikkatlice düşünmemize neden oluyor. Mali gözlemcilerimizin FTX’in çöküşüne neyin yol açtığını araştırması çok önemlidir, böylece meydana gelen suistimalleri tam olarak anlayabiliriz. Kripto piyasalarındaki kötü oyuncuları sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğim. Tüketicileri ve ABD piyasalarının ve bankacılık sisteminin istikrarını korumak için ileriye dönük en iyi yolu bulmaya kararlıyım.

Senatörler, düzenleyici açıdan eksikliğe dikkat çekti

Senato Bankacılık Komitesinin kıdemli üyesi Senatör Patrick Toomey, ise attığı bir tweet’te konuya değindi. Toomey “Kripto sektörü çok fazla belirsizlikle çalışıyor. Çünkü düzenleyiciler net rehberlik sağlamayı reddediyor. Ayrıca milletvekilleri harekete geçmeyi reddediyor” dedi.

It seems FTX’s foreign exchange was acting in ways that put customer funds at significant risk.

Given that traditional financial exchanges generally operate much differently, I imagine many FTX customers were not well informed (if at all) about the firm’s debatable actions.

— Senator Pat Toomey (@SenToomey) November 10, 2022

Diğer yandan, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine başkanlık eden Maxine Waters, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FTX.com’un son düşüşü, kripto para birimi şirketlerinin çöküşünü ve bu başarısızlıkların tüketiciler ve yatırımcılar üzerindeki etkilerini içeren bir dizi olayın en son örneğidir. FTX’in ABD kolunun faaliyette olduğu bildirilse de, FTX’in FTT tokenları artık değersiz ve daha da kötüsü FTX.com müşterileri fonlarına erişemiyor. Kripto para birimlerinin güçlü federal gözetim ve korumalar olmadan faaliyet göstermesinin önemli sonuçları olduğu açık. Dört yıldır, benim liderliğimde, Finansal Hizmetler Komitesi kripto para piyasasının incelenmesi ve araştırılmasında öncülük etti. […] Bu haftaki haberler, mevzuata olan acil ihtiyacı daha da vurguluyor.

FTX Yeni Anlaşma Duyurdu: Bu Altcoin Fırladı!

Patrick McHenry: FTX ve Binance’ten daha fazla şey öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin kıdemli üyesi olan Patrick McHenry, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yıllardır Kongre’nin ticaret platformları da dahil olmak üzere kripto varlık ekosistemi için net bir düzenleyici çerçeve geliştirmesini savundum. Son olaylar, Kongre eyleminin gerekliliğini göstermektedir. Kongre’nin vatandaşların yeterli korumaya sahip olmasını sağlarken aynı zamanda ABD’de inovasyonun gelişmesine izin veren bir çerçeve oluşturması zorunludur. Önümüzdeki günlerde müşterileri korumak için atacakları adımlar hakkında FTX ve Binance’den daha fazla şey öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Tam Liste: FTX'in Portföyündeki Bu 150 Altcoin Tehlike Altında!

Senato Tarım Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör John Boozman, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu hafta meydana gelen olaylar, kripto varlık endüstrisinin daha fazla federal gözetimine duyulan ihtiyacı güçlendiriyor. 2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası’nın taslağını hazırlamaya başladığımızdan beri hedefimiz buydu. Meslektaşlarımız, mali düzenleyiciler, akademisyenler ve çok çeşitli sektör katılımcılarıyla yakın işbirliği içinde çalışarak, insanlara şeffaflık ve hesap verebilirlik getirmeyi amaçlayan sağlam bir yasa tasarısı sunduk. Yasama çalışmalarımız devam ederken, CFTC manipülasyonu ve kötüye kullanımı düzenleme yeteneğine zaten sahip. Gerektiğinde bu yetkileri aktif olarak kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Binance'den Sonra O Borsa FTX ile Görüşüyor

Kripto para yanlısı Cynthia Lummis de açıklama yaptı

Kripto paralara yönelik pozitif tutumuyla tanınan ve Senato Bankacılık Komitesinde yer alan Senatör Cynthia Lummis, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FTX ve Binance arasında meydana gelen son olaylar, ABD’deki kripto varlık borsaları için net kurallara neden ihtiyacımız olduğunun en açık örneğidir. Piyasa manipülasyonu, borç verme faaliyeti ve müşteri fonlarının ve varlıklarının uygun şekilde korunup korunmadığı, meslektaşlarım ve benim önümüzdeki günlerde düşünmemiz gereken birçok konudan sadece birkaçı. Lummis-Gillibrand Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası’nda sağlanan şeffaf ve adil borsa düzenlemesi, sorumlu inovasyonu teşvik etmeye devam ederken müşterilerin korunmasını sağlamak için çok önemlidir.

Warren’ın tweet’i tepki çekti

Senato Bankacılık Komitesi’nde yer alan Senatör Elizabeth Warren “En büyük kripto platformlarından birinin çöküşü, endüstrinin ne kadar “göz boyadığını” gösteriyor” ifadelerini kullandı. Konuya yönelik çaba göstermesi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) zorlamaya devam edeceğini söyledi.

The collapse of one of the largest crypto platforms shows how much of the industry appears to be smoke and mirrors. We need more aggressive enforcement and I'm going to keep pushing @SECGov to enforce the law to protect consumers and financial stability.https://t.co/uOPi8MV25J

— Elizabeth Warren (@SenWarren) November 10, 2022

Warren’ın tweet’i, özellikle, Coinbase CEO’su Brian Armstrong da dahil olmak üzere birçok kripto yöneticisinin tepkisine neden oldu. Armstrong, ABD’li düzenleyicilerin, şirketlerin uyması için net kurallar sağlamayarak kripto traderlarını alandan uzaklaştırdığını bir süredir söylüyordu.  Bu sıradaSEC Başkanı Gary Gensler sayısız vesileyle kripto borsalarının ulusal menkul kıymet borsaları olarak kayıt olması gerektiğine inandığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.