Facebook’un Kripto Parası Libra Nedir? Detaylı İnceleme

Facebook’un Kripto Parası Libra Nedir? Detaylı İnceleme
Facebook’un Kripto Parası Libra Nedir? Detaylı İnceleme
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook’un kripto parası şüphesiz 2019 senesinde kripto para piyasasının en çok konuştuğu ve merakla beklediği olaylardan bir tanesiydi. Nihayet bugün Libra ismiyle tanıtılan kripto para, belirlenen yol haritasına göre 2020 yılında piyasa sürülecek ve kullanıma başlanacak. Gelin hep beraber Libra hakkında genel bir değerlendirme yapalım ve hakkında sorulan sorulara yanıt bulalım.

Libra Nedir?

Libra, Blockchain altyapısını kullanarak tüm dünyada ödeme yöntemi olarak kullanılacak bir kripto para birimidir.

Libra’nın Özellikleri Nelerdir?

Şirketin açıklamalarına göre Libra, dünya çapında bankalara ulaşamayan milyarlarca insan için geliştirilmiş, ulaşılması kolay ve güvenilir olan bir kripto para birimi olacak. Milyarlarca kullanıcının kullandığı Whatsapp, Instagram, Facebook gibi platformlarda bu kripto para kullanılabilecek ve kullanıcılar kolay bir şekilde para transferi gerçekleştirebilecek. Libra stablecoin (sabit fiyatlı) olacak. Yani değeri USD ya da EUR gibi para birimleriyle 1:1 oranında işlem görecek. Bu da demek oluyor ki borsalarda alım satım yapılarak yükseliş ve düşüşünden yatırım yapılamayacak. Çünkü aynı Tether gibi Libra da sabit fiyatlı olacak. Bu yüzden Bitcoin’e rakip bir kripto para olmadığını söyleyebiliriz. “Nerede, ne zaman ve kim olursanız olun kolayca bir şekilde paraya ulaşabilirsiniz” mantığı ile piyasaya sürülecek olan Libra’nın iş ortakları arasında Uber, Mastercard, Visa, Ebay, Spotify, Paypal gibi dünya devi şirketler bulunuyor. Yani muhtemelen bu ve buna benzer birçok şirkette Libra ile ödeme yapılabilecek. Bu da Libra’nın kesinlikle dünyada yaygın bir şekilde kullanılacak bir sistem olduğunu ifade ediyor. Libra’nın birkaç farklı itibarı para birimi ile destekleneceği açıklandı. Bunların USD, EURO veya altın olabilmesi tahmin ediliyor. Ayrıca Libra, LibraBFT adlı kendi açık kaynak kodlu Blockchain zincirini kullanacak. Asıl amacının “günlerce süren ve yüksek komisyon ücretleri ile gerçekleştirilen para transferlerini çok kısa sürede ve daha masrafsız bir şekilde gerçekleştirmek” olduğu ifade ediliyor. Yine 2020 yılında piyasaya sürülecek olan Calibra isimli cüzdanda Libra Coin’ler saklanabilecek. Libra Bitcoin gibi merkezsiz bir yapıda olmayacak. Facebook’un Blockchain ekosisteminde kontrollü ve şirkete bağlı bir şekilde hizmet verecek. Bu yönü Ripple şirketine bağlı olan XRP’ye benziyor diyebiliriz. Whitepaper’i incelediğimizde ise şirketin; “devlet ya da kurumlar ile istenildiği durumlarda hesap bilgileri paylaşılabilir ve gerekli durumlarda hesabınız kapatılabilir.” şeklinde açıklaması var. Tüm bunlardan da anlayacağımız gibi Libra’nın madenciliği yapılmayacak. Libra’nın İş Ortağı Olduğu Şirketler

Özetlemek gerekirse, “Libra Bitcoin’i bitirecek mi?” tarzındaki sözler gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Libra tamamen bir ödeme yöntemi olarak gelecek ve Bitcoin gibi merkezsiz bir yapıda olmadığı gibi, değeri dolar karşısında ciddi oranda yükselen bir kripto para da olmayacak. Çünkü fiyatı dolar ya da başka bir para birimi ile 1’e 1 oranında endeksli olacak.

Dünya İçin Bir Tehdit Mi?

Dünyada milyarlarca insana ulaşan ve bu insanların, adreslerini, kimlik bilgilerini, ilişkilerini, arkadaşlarını hatta karakter analizlerini bile yapabilen sosyal medya devi Facebook, birçok şirketi de arkasına alarak yeni bir ödeme ağı geliştiriyor. Bu da demek oluyor ki sosyal medya mecraları sayesinde milyarlarca insanın karakterine varıncaya kadar birçok datasını elinde bulunduran Facebook, çıkardığı bu ödeme yöntemi ile insanların harcadığı parayı bile artık takip edebilecek ve kontrolü altında tutabilecek. Yani Facebook daha önce hiçbir bankanın ulaşamadığı kadar kullanıcıyı içinde bulunduran büyük bir ödeme ağı kurmayı ve bunu yönetmeyi amaçlıyor.

Libra’nın duyurulmasından sonra bazı ülke yetkililerinin bu kripto paraya olan karşı tutumu tam da bu yüzden. Libra dünyadaki finansal sistemi alt üst edebilir ve itibarı para birimlerine tehdit oluşturabilir.

Kripto Para Piyasası İçin Olumlu Mu?

Libra projesi kripto para piyasası için oldukça olumlu bir gelişme diyebiliriz. Zira kripto paraların altında yatan Blockchain altyapısını kullanan şirket sayısı ve kripto paraları kullanan ve bu konuda bilinçlenen insan sayısı Libra etkisi ile her geçen gün artacaktır. Şu an piyasada çok büyük bir proje olmasına bağlı olarak “Libra Bitcoin’e veya diğer kripto para birimlerine tehdit oluşturacak” iddiası dolaşıyor olsa da bunun asılsız bir iddia olduğunu yukarıda ifade etmeye çalıştık.

2020 yılında kullanılmaya başlanacak olan Libra projesinin, kripto para piyasasına ve dünya ekonomisine nasıl bir etki yaşatacağını ilerleyen dönemlerde hep beraber göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Libra ile ilgili son haberlere ve gelişmelere bu adresten ulaşabilirsiniz.. bitcoinsistemi.com/libra

*Yazılan içerik, araştırmalar sonucunda ve Libra’nın şu anda kamuoyu ile paylaştıklarına dayanılarak yazılmıştır. Şirket ilerleyen günlerde bu açıklamaların dışında projeyi daha farklı şekilde şekillendirebilir. Bitcoinsistemi.com yazılanların doğruluğunu taahhüt etmez.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.