Ethereum Merge Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler? İşte Şehir Efsaneleri ve Gerçekler!

Ethereum Merge Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler? İşte Şehir Efsaneleri ve Gerçekler!
Ethereum Merge Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler? İşte Şehir Efsaneleri ve Gerçekler!
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Blockchain’inin Proof of Work’ten Proof of Stake’e dönüşümünün 15 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor. Yıllar süren çalışmaların sonucu yakında meyvelerini verecek ve piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto parası sonsuza dek değişecek.

Böylesine karmaşık bir Blockchain yükseltmesi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, kripto dünyasının çoğunluğu şu anda yükseltmenin başarısı konusunda iyimser.

Şu sıralar kripto para dünyasında ETH Merge etkinliği hakkında hala bazı yanlış anlamalar da dolaşıyor. İşte doğru bilinen 5 yanlış.

Yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki “Ethereum Merge Nedir? Yazısını muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.

İçindekiler

Doğru Bilinen Yanlış 1: “Ethereum İşlem Ücretleri Düşecek”Doğru Bilinen Yanlış 2: “Staker’lar ETH Varlıklarını Merge’ün Ardından Hemen Satacak”Doğru Bilinen Yanlış 3: “Merge Hiçbir Zaman Gerçekleşmeyecek”Doğru Bilinen Yanlış 4: “Ethereum Madencileri ETH’de Bir Devrim Yapacak”Doğru Bilinen Yanlış 5: “DeFi Uygulamaları Artık Çalışmayacak”

Doğru Bilinen Yanlış 1: “Ethereum İşlem Ücretleri Düşecek”

Merge ilgili en büyük yanılgılardan biri, ETH’nin ölçeklendirme sorununun birleşme ile bir gecede çözüleceğidir. Ancak, bu doğru değil.

Ethereum Merge’ü, yüksek işlem maliyetleri sorununu hemen çözmeyecektir. Başlangıçta, ETH Merge yalnızca ETH Blockchain’inin konsensüs mekanizmasını değiştirecektir.

Ancak Mergegg, önümüzdeki yıllarda ölçeklendirme sorununu çözmeyi amaçlayan bir dizi başka yükseltmenin (Surge, Verge, Purge, Splurge) önünü açıyor.

Ancak Merge’den hemen sonra değişmesi muhtemel olan şey, Ethereum Katman 2 ölçeklendirme çözümlerinin daha ucuz hale gelecek olmasıdır.

Doğru Bilinen Yanlış 2: “Staker’lar ETH Varlıklarını Merge’ün Ardından Hemen Satacak”

ETH Merge güncellemesi Eylül ayında yapılacak olsa da ETH stake etme yani kitleme işlemi bundan çok daha önce başlamıştı.

Şu anda 13.38 milyondan fazla ETH stake edilmiş durumda ve bunların karşılığı 22 milyar doların biraz altında bir değere sahip. Şu anda bunlar transfer edilemiyor, bu da toplam ETH arzının kaçınılmaz olarak azaldığı anlamına geliyor.

Çoğu yatırımcının kafasında, Merge güncellemesi olduğu anda bu kilitlerin açılacağı ve aylar hatta yıllar önce sisteme kilitlenen bu ETH’lerin serbest kalacağı korkusu var.

Ethereum stakerları, Merge’den hemen sonra ETH varlıklarını satamayacaklar. Stakerlar ETH’lerine yalnızca yükseltmeden 6 ila 12 hafta sonra erişebilecekler. Ethereum geliştirme ekibi, ani bir satışı önlemek için bu önlemi bilerek aldı.

Doğru Bilinen Yanlış 3: “Merge Hiçbir Zaman Gerçekleşmeyecek”

Birçok ETH eleştirmeninin son yıllarda devam eden bir diğer argümanı da Ethereum Merge’ünün asla gerçekleşmeyeceği suçlamasıdır. Ancak bu argüman da, en son geçen günkü Ethereum Bellatrix güncellemesinin tanıtılmasıyla birlikte tarih oldu.

Bellatrix yükseltmesi, Merge’ün ilk aşamasına karşılık gelmekte ve Beacon Zinciri (Ethereum Proof of Stake Chain) üzerinde yükseltmeyi başlatmaktadır. Dün itibariyle Bellatrix artık tamamlanmış durumda ve 6 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Bundan sonra, Merge yükseltmesinin ikinci aşaması olan Paris, mevcut Ethereum Poof of Work (PoW) Blockchain’ini 10-20 Eylül tarihleri arasında Proof of Stake’e dönüştürecek.

ETH gelşitiricileri kesin tarihi Ethereum Blockchain’inde çoktan belirledi. Ancak sonuçta bu tarih madencilerin mevcut Proof of Work zincirindeki blokları ne kadar hızlı çıkardıklarına bağlı. Yani Merge’ün önünde hiçbir engel yok.

Doğru Bilinen Yanlış 4: “Ethereum Madencileri ETH’de Bir Devrim Yapacak”

Yükseltme Ethereum Blockchain’inin konsensüs mekanizmasını Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) değiştirecek. Basitçe ifade etmek gerekirse, ETH ağı gelecekte madenciler yerine yatırımcılar ve onların Ethereum’daki sermayeleri tarafından desteklenecektir.

Böylece, madenciler yerine doğrulayıcılar işlemleri onaylayacak, bunları bloklar halinde işleyecek ve ETH Blockchain’ine ekleyecektir.

Birçok ETH madencisinin zararına olan bu durum, milyarlarca dolarlık bir endüstrinin sonunu getirecek. Bu nedenle bazı yatırımcılar, madencilerin Merge’ü önlemek için ETH Blockchain’ini manipüle etmeye çalışacağından endişe ediyor.

Ancak bu endişe de yersizdir. Merge tarihi sabittir ve madencilerin bunu değiştirme imkanı neredeyse hiç yoktur. Teknik olarak Ethereum geliştiricileri, Merge’ü başlatmak için belirli bir blok numarası yerine Terminal Total Difficulty (TTD) olarak adlandırılan yöntemi kullanmayı kararlaştırdı.

Sonuç olarak, madenciler avantaj elde etmek için Merge zamanlamasını manipüle edemezler. Birleşmeyi etkilemek için sahip oldukları tek seçenek makinelerini kapatmaktır, ancak bu da kalan madencilik ödüllerinden vazgeçmek anlamına gelecektir.

Dahası, en büyük Ethereum madencilik havuzu Proof of Stake’e geçeceğini çoktan duyurdu. Dolayısıyla madencilerin birleşmeyi büyük ölçekte etkilemesi pek olası değil.

Doğru Bilinen Yanlış 5: “DeFi Uygulamaları Artık Çalışmayacak”

DeFi topluluğunu esas olarak ilgilendiren bir diğer konu da DeFi sektöründe bir çöküş endişesidir. Merge sırasında yüzlerce DeFi kaydı yeni Proof of Stake zincirine kopyalandığından, bazı yatırımcılar bu işlem sırasında sorunların ortaya çıkabileceğinden endişe ediyor.

Ancak teknik olarak Merge yalnızca blok doğrulayıcılarının farklı bir konsensüs mekanizmasına (Proof of Stake) dayanarak yeni bir blok oluşturmaya karar verildiği anlamına gelir.

Bu kod değişikliği yalnızca Ethereum protokolünü etkiler ve bireysel uygulamalar için geçerli değildir. Hem Katman 2 blok zincirleri hem de DeFi protokolleri, işlevleri açısından Merge’den hiçbir şekilde etkilenmez.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.