ETF’lerin ertelenmesi Bitcoin’e darbe vurdu! Uzmanlar ne diyor?

service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kripto para piyasasındaki gidişatı belirleyen temel unsurlardan biri ETF’ler, dün akşam itibarıyla sektörü adeta salladı. Yakın süreçte ardı ardına ETF başvurularında bulunan birçok şirket Bitcoin’i (BTC) ipten alarak bir nevi sırtlamıştı. O dönem çok kritik bir fiyat bölgesinde seyrederek direnci aşamayan BTC, ETF haberlerinin gücüyle beraber 25.200 doları hacimli bir şekilde kırıp, 31.800 doları test etmişti.

Günümüze geldiğimizdeyse bu ivme neredeyse tamamen kayboldu. 31.800 dolardan bu yana düşüş trendinde fiyatlayan BTC, Grayscale’in SEC’i mağlup etmesiyle biraz pozitif hava yakalamış olsa da bu durum çok kısa süreli oldu. Dün akşam saatlerinde WisdomTree, Invesco, Galaxy, Valkyrie, Fidelity, VanEck, BitWise ve BlackRock’ın ETF başvurularını ertelediğini açıklayan SEC, ‘Ne olursa olsun ben buradayım’ dedi.

SEC’in Grayscale’e yenilgisinden aldığı güçle geçtiğimiz günlerde 28.150 dolara yükselen BTC, yine SEC etkisiyle rotasını aşağıya çevirdi. Henüz tam olarak kazanmış sayılmasa da ETF konusunda bir adım öne geçen SEC, BTC’deki karamsar havayı da beraberinde getirdi.

Bitcoin’deki düşüş kaçınılmaz oldu

28.150 dolardan başlayan satış baskısını da işin içine katarsak, SEC’in bu kararı kripto endüstrisine dair pek çok veriyi sarstı. 27.500 dolardan hacimli satış gören BTC, yalnızca birkaç saat içersinde yüzde 7,02 değer kaybederek 25.650 dolara iğne attı. Güncel olarak 26.000 dolardan işlem gören kripto paraların lideri, henüz hangi fiyat yapısını sergileyeceğine dair karar vermemiş durumda. Peki sektördeki son yaşanılan olaylar hakkında uzman görüşleri neler? Kripto para analizleriyle öne çıkan Kyrr.io kurucusu Karasu ve Coinkolik yazarlarımızdan Ekin Albayrak, bizlerle görüşlerini paylaştı.

Ekran Resmi 2023 09 01 15.28.46

Kyrr.io kurucusu Karasu, ETF başvurularının ertelenmesine dair görüşünü BTC’nin teknik görünümüne dayanarak dile getirdi. ETF’ler her ne kadar ertlenmiş olsa da Nisan ayından beri devam eden 24.800 – 31.000 dolar aralığını baz alan fenomen isim, 24.800 doların korunduğu sürece panik yapılmaması tarafında.

Daha çok büyük zaman dilimindeki fiyat hareketlerine odaklandığını belirten Karasu, 24.000 – 24.800 dolar aralığındaki fiyat hareketlerinin büyük bir tehlike yaratabileceğini belirtti. Buna ek olarak 24.000 doları altında kalındığı sürece sert satışların gerçekleşebileceğini şu şekilde ifade etti:

BTC tarafında Nisan ayından gelen fiyat yapısı 31.000 ile 24.800 dolar bandını korumakta. Bitcoin tarafında nisan ayından gelen fiyatın 31.000 ile 24.800 band aralığı hala devam etmekte. Benim özelikle baz aldığım aralık HTF. HFT’deki fiyatlanmanın 24.000 doların altında kalması, piyasada sert satış dalgalanmalarına zemin hazırlayacaktır. Piyasayı tekrardan pozitif bir hale çevirecek bölüm ise aşağıdaki grafikte belirttiğim gibi 29.800 dolardır. Bu seviyenin aşılması, piyasaya yeni bir soluk getirecektir.

Karasu’nun 1 günlük zaman dilimindeki BTC/USDT grafiği:

UdCMApT2

Coinkolik yazarlarından Ekin Albayrak piyasanın son zamanlarındaki karışıklığını değerlendirdi. Kripto para piyasasının aradığı gücün, SEC’nin 6 şirketin spot BTC ETF başvuru kararını ertelemesi ile darbe aldığını dile getirdi. Özellikle Grayscale SEC davasından çıkan karar sonrası analistlerin ETF başvurularını onaylanma ihtimalini artırdığını söyleyen Albayrak, beklenilenin gerçekleşmediğini ifade etti:

Anlaşılan o ki Gensler, doların henüz kontrolden çıkmasını yani kripto para piyasalarına akmasını istemiyor. Gensler, 2 Eylül’de Senato Bankacılık Komitesi’nde ve ardından 27 Eylül’de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi olmak üzere iki kez ifade vermeye hazırlanıyor. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin üst düzey temsilcisi Patrick McHenry, hangi dijital varlıkların SEC’in yetki alanına girdiğinine dair Gensler’ın yönergelerinin eksikliğine vurgu yaparak, dijital varlık düzenlemesine yaklaşımını aşırı agresif olmakla eleştiriyor. Eylül ayında gözümüz bu 2 görüşmede olacak.

Temel analiz tarafındaki problemli sürecin teknik tarafa yansımasını değerlendiren Albayrak, Bitcoin hakkındaki görüşlerini belirtti.

Grayscale’nin SEC zaferinden sonra mavi çizgi ile belirttiğim 26.858 doların üzerinde günlük kapanış gösteren BTC, 28.000 dolar seviyesini çıkmıştı. Ancak dün SEC’nin tüm bekleyen spot ETF başvurularını ertelemesiyle Bitcoin tekrar 25.700 dolar seviyelerine geri döndü. Pozitif bir emare için tekrar 26.858 dolar seviyesinde günlük mum kapanışları görmeliyiz aksi takdirde yönümüz aşağı doğru göz kırpıyor. BTC’nin günlükte bir destek seviyesi olan 25.560 – 25.720 dolar seviyelerini kaybetmemesi gerekiyor. Bölge kaybedilirse bir alt seviyeler olan 21.900 – 23.550 dolar seviyelere doğru hareket edebilir.

Ekin Albayrak’ın 1 günlük zaman dilimindeki BTC/USDT grafiği:

Ekran Resmi 2023 09 01 15.34.13

Sosyal metrikler tavan yaptı

SEC’in birer birer ETF’leri ertelemesiyle birlikte pek çok sosyal metrik zirve yaptı. Google Trends’lerden alınan verilere göre, haber akışı saatinde Türkiye’de aranan “ETF” kelimesi 100 puana ulaşarak en yüksek değer ulaştı. 25 Ağustos’tan beri giderek artan ETF Google araması, 29 Ağustos’da çok büyük bir değere ulaşsa da dün akşam ki ETF bombadırmanının etkisiyle zirveyi gördü.

Ekran Resmi 2023 09 01 10.14.38

Bunun yanı sıra yalnızca ETF kelimesi değil, ilgili birçok kelime de Google Trends’te “Artış Gösteren” kategorisine dahil oldu. Türkiye Google çapında trendlere en net şekilde dahil olan söz dizisi “bitcoin etf onayı ne zaman” oldu. Ardından da “etf başvurusu nedir” geldi. Yine aynı şekilde ETF konu başlığıyla ilgili Google aramaları, yüzde 90’dan yüzde 170’e kadar artış gösterdi.

Ekran Resmi 2023 09 01 10.13.34

Kaynak: sizlere www.coinkolik.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.