Elon Musk Bombayı Patlattı: FTX CEO’su ile SEC Başkanı…

Elon Musk Bombayı Patlattı: FTX CEO’su ile SEC Başkanı…
Elon Musk Bombayı Patlattı: FTX CEO’su ile SEC Başkanı…
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk, Sam Bankman-Fried ve FTX’e yönelik bir tweet attı. Düzenleyicilerin Sam Bankman-Fried’ın peşinden neden gitmediğine dair kendi düşüncelerini paylaştı. İşte detaylar…

Elon Musk, FTX konusunda tweet atmaya başladı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX büyük bir likidite sıkışmasının ardından iflas etti. Likidite sıkışıklığına neden olan şey, birçok yatırımcının borsadan yüklü miktarlar çekmeye çalışması oldu. Bu yüklü çekimleri de FTX’in elindeki kullanıcı fonlarını farklı yerlere yatırması tetikledi. İnsanlar, FTX’teki varlıklarını çekip borsadan kaçmak istiyordu.

SBF was a major Dem donor, so no investigation

— Elon Musk (@elonmusk) November 13, 2022

Kripto para alanında olan bitene genellikle sessiz kalmayan Elon Musk, bu sefer FTX konusunda birkaç gün yorum yapmaktan kaçındı. Ta ki Cumartesi gününe kadar. Musk, FTX olaylarının Twitter’dan yakından takip ettiğini duyurdu. Ardından bir Twitter Space yayınına katılıp Sam Bankman-Fried’ı zaten gözünün tutmadığı minvalinde açıklamalar yapmıştı.

SEC Başkanı ve FTX için büyük iddia

Şimdi ise, konuya yönelik daha çok paylaşım yapmaya başladı. Musk’a göre Sam Bankman-Fried, Demokratlara büyük bağışlar yapan bir kişiydi. Musk, bu nedenle SBF’e şu anda soruşturma açılmadığını iddia etti.  Ardından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’le SBF ilişkisini anlatan görsel yayınladı. Hem Gensler’ın SEC Başkanı olmadan önce MIT’de profesör olması, hem SBF’in MIT mezunu olmasına dikkat çekildi.

🤔 pic.twitter.com/XpH56PxLgm

— Elon Musk (@elonmusk) November 13, 2022

FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün CEO’su Caroline Ellison ve Glenn Ellison da görselde yer aldı. Caroline’ın bir zamanlar MIT’de ekonomi hocası olan babası Glenn Ellison, Gensler’ın eski patronuydu.  Bunun dışında Musk, Sam Bankman-Fried’ın annesi Barbara Fried’ın Demokrat parti ile alakası olduğunu iddia eden bir tweet’e emoji bıraktı.

🤔

— Elon Musk (@elonmusk) November 13, 2022

Düzenleyiciler açıklama yapıyor

Henüz net bir karara varmadıkları doğru olsa da, düzenleyicilerin FTX çöküşünden bahsettiklerini belirtmek lazım. 13 Kasım’da kripto borsası FTX’in çöküşünü ele alan bir açıklama Senatör Brad Sherman’dan geldi. Sherman, borsadaki patlamanın düzenleyicilerin acil ve agresif önlem alma ihtiyacını gösterdiğini söyledi. Sherman, kripto para endüstrisindeki üyelerin mali etkisi olmadan gerçekleştirilebileceğini umduğu federal mevzuat seçeneklerini incelemek için Kongre meslektaşlarıyla birlikte çalışma planlarını açıkladı.

Senatör, “SEC’in kripto endüstrisinin faaliyet gösterdiği düzenleyici gri alana son vermek için kararlı adımlar atmasının artık her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyorum” diye ekledi. Sherman da eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve Demokrat Parti’ye yapılan siyasi bağışlara atıfta bulundu. Diğer yandan, 2022’de Cumhuriyetçilere bağış yapan FTX’in eş CEO’su Ryan Salame’den de bahsetti. Bankman-Fried’in son 2022 ABD ara seçimlerine 39.8 milyon dolar bağışladığı da bildirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.