Bitcoin zararları ve kötü yönleri neler?

Bitcoin zararları ve kötü yönleri neler?
Bitcoin zararları ve kötü yönleri neler?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin dünyaya verdiği zararlar ve insanlara verdiği zararların göz ardı ediliyor olması hiç zararsız olmadığını göstermiyor. Tam aksine kripto para yasaklarının pek fazla konuşulmamasının nedeni bu alanda ilgisi olan kişilerin sadece kazanç ve fiyatlar üzerinden açıklamalar yapıyor olması ve bu konuda araştırmaların daha çok kripto paraların geleceği için yapılıyor olması mevcut zararlarının es geçilmesine ve görmezden gelinmesine neden oluyor. Gerçekte ise kripto paralar dünyaya oldukça fazla büyük zararlar verirken, insanlığa verdiği maddi ve manevi zararlarında etkileri tartışılamayacak kadar büyük olabiliyor.

Kimi zaman insan haklarının ihlale uğramasına, kimi zaman maddi hasarlara sebep olması ile insanların ekonomilerine zarar veren kripto paralar bilinçli olarak kullanıldığında ise zararsız hale gelebiliyor. Bitcoin sahiplerinin gizli işlerde, ajanlık faaliyetleri ve gizlilik içeren bir takım ticari işlerde kripto paraları kullanarak güvenlik güçlerinden kaçması ise zararlardan birkaç tanesini oldukça ortaya koymaya yetiyor, artıyor.

Kripto paraların dünyaya verdiği zarar büyük

Kripto paraların dünyaya verdiği zarar 2 çeşit oluyor. Birinci büyük hasar madencilik dolayısı ile küresel iklim şartlarının aşırı hızlı bir şekilde değişmesine ve enerji tüketim oranlarının artarak daha fazla üretim yapılması hali il doğanın daha fazla zarar görmesine sebep olması ile ortaya çıkıyor. 2. hasar ise kripto paralar dolayısı ile dünyada daha fazla insanın hayatını kaybetmesi (bugüne kadar kripto para kaynaklı yangınlarda hasar gören ve ölen insanlar dahil) olarak gösterilmekte. Bu ne kadar şimdilik küçük bir etki alanını kaplayan bir konu olsa dahi gelecekte dünyada daha fazla kripto para ihtiyacı ve yatırımcısı olacak olduğu düşünüldüğünde etkilerin ve zararların çok daha fazla olabilecek olduğunu gösteren bir gelişme.

Dünyaya verilen bu zararların daha çok küresel ısınma dolayısı ile olması ve madencilik üretiminin onlarca derece sıcaklık artışının artmasına sebep olması sonucunda dünyaya yayılan ısı dalgasının küresel ısınmaya toplamda %1 ve civarında dahi olsa etki yapabilecek güçte olması hükümetler bünyesinde daha fazla para harcanmasına, daha büyük oranlarda küresel ısınmaya ve hali ile ölümlere sebep olabilecek sıcaklıkların daha kısa vadede ortaya çıkmasına sebep olabilecek ender ve beklenen gelişmelerden bir tanesi.

Maddi zararlar daha büyük

Maddi görünen zararlar ise daha büyük oranda insanları etkiliyor. Bitcoin sahibi olup kesin kazanacak olduğuna inandırılan insan sayısının dünyada binler ile anılıyor olması ve bu sayının bölgesel olarak çok fazla olabildiği göz önüne alındığında maddi ekonomik zararların etkisi oldukça fazla olabilmekte.

İnsanların kripto paralar konusunda bilgi sahibi olmadan yatırımlar yapması ve yaptıkları yatırımların kendilerine kesin geri dönüş sağlayacak olduklarını düşünerek hareket etmeleri daha büyük oranlarda kayıplar yaşamalarına sebep olabiliyor. Bu ise ekonomik olarak kimi zaman bir ailenin dağılmasına, kimi zaman ise intihara varana kadar sonuçlanabiliyor. Dünyada kripto paralar dolayısı ile zarar eden ve intihar eden insanların olabilecek olduğu, bugüne kadar tıbbi raporlara böyle bir kayıt geçmese dahi gizli tutuluyor olabilecek olduğuna dair bir takım hayalperest iddialar var.

Bitcoin veya kripto paralar bilinçli kullanımda kazançlı

Tüm bu zararlar eğer ki kripto paralardan kazanç oranı yüksek olursa bir köşeye çekilebilir zararlar. Dünyaya ve insanlığa verdiği zararlar fazla görünse dahi Bitcoin ve kripto paraların dünya ve insanlara verdiği zararların kat be kat fazlası her gün daha büyük oranlarda zaten kendi kendine bir takım nedenler ve yaşam döngüsü dolayısı ile insanlar tarafından veriliyor. Bilinçli olarak hareket edilmesi durumunda, kripto paralardan yüksek oranlarda kazanç sağlanması yatırımcıların hem kendileri, hem dünya için zarar değil yarar kazanabilecek oldukları da düşünüldüğü zaman önemli noktanın dikkatli hareket etmek sonucunda zararların tolere edilebilecek olduğunu gösteriyor.

Zaman zaman BTC hakkında madencilik alanının dünyaya kömür ve doğalgazdan daha fazla zarar verdiğine yönelik iddialar olsa dahi bu iddialar kesinlikle doğru olmayan iddialar olarak bilinmeli. Madencilik anlamının 2 farklı açıklaması olduğu ve kömür madenciliği ile Bitcoin madenciliğinin tamamen farklı ve insana zarar vermeyecek şekilde üretim yapıldığı düşünüldüğünde bir çok büyük zararlara sebep olunması mümkün değil.

Yararlı bilgiler

▶ Bitcoin dünyaya verdiği zararlar konusunda kesin kanıtlanmış olan bir veri bulunmamaktadır.

Kripto para madenciliğinin hem insan, hem dünyaya verdiği zararlar konusunda birçok farklı açıklama ve ilk etap araştırması devam ediyor olsa bile bu konuda kesin hüküm olmadığı için siyasi olarak bu konuda yasa çıkarılması demokratik ülkelerde mümkün olmasa da Çin’de hava kirliliğine sebep olduğu gerekçesi ile büyük oranlarda madencilik yapan kişi ve kişilere karşı yerel Çin yönetimleri tarafından çok yüksek hapis ve para cezaları uygulanıyor. Daha önce buna dair birkaç farklı örnek Çin basınında yayınlanırken, bu örneklerin gelecekte daha fazla artması bekleniyor.

▶ Güney Kore ve Japonya’da kripto para madenciliği dolayısı ile çevreye zarar verilmesi durumunda gelecekte ”çevre vergisi” adı altında vergiler alınabilecek olduğuna dair siyasilerin yasa hazırlaması vatandaşlarca talep ediliyor.

▶ İzlanda ve bir takım doğal enerji kaynaklarının daha çok kullanıldığı ülkelerde kripto para madenciliği daha zararsız hale gelebiliyor. Tamamen yenilenebilir enerji ile üretim yapılması ve doğaya zararın yenilenebilir enerji açısından sıfır olması, hatta daha fazla yararlarının olması da bu konuda yenilenebilir enerji kaynaklarının ne kadar büyük öneme sahip olduğunu doğruluyor.

▶ Türkiye ve Ortadoğu bölgesinde ise madencilik konusunda bazı vergilendirme çalışmalarına dair iddialar aralıklarla hurafe olarak ortaya çıkıyor olsada bölgesel olarak madenciliğin çok az oranda yapılıyor olması ve bölgede enerji fiyatlarının Türkiye’de ve birkaç ülkede yüksek olmasından dolayı yapılmamasının bunda etkili olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: sizlere www.bitcoinsistemi.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.