Binance ve TRON CEO’su Açıklama Yapıyor: Birkaç Yıl…

Binance ve TRON CEO’su Açıklama Yapıyor: Birkaç Yıl…
Binance ve TRON CEO’su Açıklama Yapıyor: Birkaç Yıl…
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük kripto borsalarından FTX, kullanıcılarının fonlarını usulsüz şekilde kullanırken yakalandıktan sonra bir gecede çöktü. İflasın etkisi piyasa içinde yıkıcıydı. Binance CEO’su CZ, çöküşün sektörü birkaç yıl geriye götürdüğünü söylüyor.

Binance CEO’su, iflasın ardından piyasanın durumunu değerlendirdi

Kripto borsası FTX, 2022’de iflas başvurusunda bulunan Terra (LUNA), 3AC, Celsius ve Voyager’ın arasına katıldı. İşletmelerin ve yatırımcıların uğradığı multi-milyar dolarlık kayıplar, piyasanın itibarında yıkıma yol açtı. Sağ kalan borsalardan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, yakın gelecekte daha büyük bir düzenleyici inceleme dönemi öngörüyor. Son olayların piyasa için yıkıcı olduğuna ve yatırımcı güvenini ortadan kaldırdığına inanıyor. Endonezya Fintech Zirvesi 2022’de konuşan CZ, iflas döneminin piyasadan birkaç yılı sildiğini söylüyor:

Bence temelde birkaç yıl geriye gittik. Düzenleyiciler haklı olarak bu sektörü çok ama çok daha sıkı bir şekilde inceleyecek ve bu da dürüst olmak gerekirse muhtemelen iyi bir şey.

Binance CEO'su FTX'in Karanlık Tarafını Anlattı

Kriptodaki düzenlemeler, özellikle Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) etrafında dönüyordu. Ancak CZ, düzenlemelerin iş modelleri ve rezerv kanıtı gibi değişim işlemlerine odaklanması gerektiğini bir kez daha vurguluyor. Sonuç olarak, borsa operasyonları hakkında daha sıkı düzenleyici incelemenin yakın olduğunu söylüyor.

“Oluşturduğunuz bir token’ı asla teminat olarak kullanmayın”

FTX’in çöküşü, kripto ekosistemlerindeki risklerin nasıl ele alınacağına dair tartışmalar için bir uyanma çağrısıydı. CZ, olayların su yüzüne çıktığı günlerde, şirketlerin kendi ürettikleri token’leri teminat olarak kullanmaması gerektiğinin “ders” olduğunu söyledi. Konferansta özellikle FTX hakkında konuşurken şunları ifade etti:

Son üç gün sadece sorunların açığa çıkmasıdır. Sorunlar çok daha uzun sürdü. Bu sorun son üç günde yaratılmadı.

Two big lessons:

1: Never use a token you created as collateral.

2: Don’t borrow if you run a crypto business. Don't use capital “efficiently”. Have a large reserve.

Binance has never used BNB for collateral, and we have never taken on debt.

Stay #SAFU.🙏

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) November 8, 2022

CZ, FTX ile ilgili en büyük kırmızı bayrağın Alameda Research’ün FTX Token’larıyla dolu finansalları olduğuna dikkat çekiyor. Binance daha sonra buna dayanarak elindeki FTX Token’leri satma kararı aldı. Ertesi gün, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, “birkaç cepheden mantıklı gelmeyen” bir anlaşma ile CZ’ye ulaştı. Aynı zamanda, CZ, kullanıcıları korumak için tezgah üstü (OTC) bir anlaşma yapmayı umuyordu:

Asıl niyet, kullanıcıları kurtarmaktı, ancak daha sonra, özellikle ABD Düzenleyici Kurumlar soruşturmaları olmak üzere, kullanıcı fonlarının zimmete geçirildiği haberleri (bizi fark ettirdi) artık buna dokunamayız.

Binance CZ, soğuk cüzdanların daha erişilebilir olması gerektiğini söylüyor

CZ, şeffaflığı artırmanın ve düzenleyici kurumları kripto denetimleri ve soğuk cüzdan bilgileri konusunda eğitmenin sektörü çok daha sağlıklı hale getireceğini söylüyor. Ayrıca, özel anahtarları ve diğer güvenlik işlevlerini kaydetmek için kolay araçlara duyulan ihtiyacı vurguladı. Ancak kripto ekosisteminin dev adımlarla değil, kademeli adımlarla büyüyeceğini savundu.

Coinbase ve Binance Bu Altcoin'i Listeliyor

Yatırımcı güvenini yeniden kazanmada proaktif bir yaklaşım benimseyen Binance, sıcak ve soğuk cüzdan adresleri için borsanın on-chain aktivitesi hakkında ayrıntıları gösteren “Varlık Kanıtı” (Proof of Assets) başlıklı yeni bir sayfa yayınladı. Binance yaptığı resmi açıklamada şunları söyledi:

Amacımız, platformumuzu kullananların farkında olmalarına ve finansal hedeflerine uygun bilinçli kararlar vermelerine olanak tanımaktır.

Tron kurucusu Justin Sun, “boğa piyasası yakında geliyor” dedi

Justin Sun, FTX çöküşünde SBF’ye destek veren isimler arasındaydı. Borsada sıkışan kullanıcılara yardım etmek için Tron ağında işlem yapmaları için harekete geçti. İflas netleştikten ve etkisi piyasa bulaştıktan sonra, 12 Kasım’da “boğa piyasası yakında geliyor” dedi. Tron kurucusunun öne çıkan açıklamalarının bir kısmı şu şekilde:

Akranlarımın acısı için hala kurtarma ve yardım etme ruhu içindeyim. FTX’in TRX, BTT, JST, SUN ve HT yatırımcılarının bir kısmı başarıyla kurtarıldı. İleride FTX iflas ve yeniden yapılanma sürecine girdiği için takip devam edecek. İflas ve yeniden yapılanma tarafıyla iletişim kurun ve kullanıcıları kurtarma vaadi asla değişmeyecek…Şu anda sektörde çok fazla emsal yok (boğa piyasası yakında geliyor), umarım kalan insanlar geleneksel finans örneğini takip edebilir

今天是入职火币第三十六天,孙哥又写日记了。众所周知,币圈发生了大事,FTX倒闭了,有人说是孙哥冥灯,进军哪个领域,哪个领域就立刻大跌,崩盘,其实孙哥也无能为力,毕竟火币和波场也不能不发展,未来随着咱们业务发展越来越好,不得不进入很多新领域,希望我未来总有一天能进军房地产吧(1/12)

— H.E. Justin Sun🌞🇬🇩🇩🇲🔥 (@justinsuntron) November 12, 2022

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, iflas eden FTX CEO’sunun şu anda Arjantin’e uçtuğu tahmin ediliyor. Kaynaklara göre FTX krizinde en az 1 milyar dolarlık müşteri fonu kayıp durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.