Beklenen Airdrop Sybil Saldırısıyla Gölgelendi: Bu Altcoin Çöktü!

service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftanın öne çıkan airdrop etkinliklerinden NEXT, 38.000 dolarlık sybil saldırısıyla gölgelendi. Saldırı, altcoin projesinin web sitesinin çökmesine neden oldu.

Altcoin yatırımcıları NEXT airdrop etkinliğine akın etti

Rapora göre NEXT airdrop, kısa sürede 57.000 kadar benzersiz cüzdanın katılımını gördü. Airdrop, cüzdan başına bir taleple sınırlıydı. Fakat bir korsan bu engeli aşmayı başardı. Airdrop etkinliğinin başlamasından sadece dört saat oluşturduğu cüzdanla, kendisine yönelik 200’den fazla talebi filtreledi. Sybil (Sibel) saldırısı olarak bilinen yöntemle, 38.000 dolar kar elde etti.

Connext kurucu Arjun Bhuptani’da cüzdanın çok sayıda istek göndererek airdrop kullanıcı arayüzünü çevrimdışına aldığı bildirildi. Bulgulara göre saldırgan, airdrop ile elde ettiği tokenleri hızlıca ETH ve UDST’ye dönüştürdü. Altcoin airdrop etkinliğinden saatler içinde binlerce dolar kazandı.

No, it’s a Sybil bot.

This is also likely the reason why the claim UI is down – this bot spammed an absurd number of requests to tokensoft’s backend and took down their API

— Arjun | xERC20 arc 🏴 (@arjunbhuptani) September 5, 2023

Sybil saldırısı, bir bilgisayar veya ağ üzerinde sahte kimlikler oluşturarak veya taklit ederek gerçek birçok farklı entite gibi davranan bir saldırganın, sistemdeki diğer kullanıcıları manipüle etmeye veya yanıltmaya çalıştığı bir çeşit kötü niyetli siber saldırıdır. Bu tür saldırıların amacı genellikle ağda veya sistemdeki güveni sarsmak, kaynakları kötüye kullanmak veya başka zararlar vermek olabilir. Sybil saldırıları genellikle şu şekillerde gerçekleştirilebilir:

Birden fazla kimlik: Saldırgan, ağda birden fazla sahte kimlik oluşturur. Böylece, diğer kullanıcıları yanıltmak için bu sahte kimliklerle iletişim kurar. Dağıtık sistemlerde zarar verme: Dağıtık sistemlerde (örneğin, Blockchain ağları), Sybil saldırganları, konsensüs mekanizmalarını manipüle etmeye çalışabilir. Bu da ağın güvenliğini tehlikeye atar.

Connext Network, airdrop ile güçlü bir çıkış yaptı

Sybil saldırısıyla rağmen Connext, NEXT’in tokenomiklerini sonlandırdı. Toplam airdrop boyutu 105.631.496,18 altcoin olup, 57.801 airdrop cüzdanına dağıtıldı. Lansman sırasında 106.841.704,25 token dolaşımdaydi ve 62.600.196,08 altcoin topluluğa geçti.

Connext Network, güvenliği optimize etmek için yerel Blockchain köprüleriyle etkileşime giren bir protokoldür. Altcoin projesi, bugün Polygon, Arbitrum, Optimism ve Gnosis Chain’deki ilk kullanıcılar için airdrop dağıtımını tamamladı.

Kriptokoin.com olarak günün öne çıkan diğer önemli duyurularına bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.