100 bin yatırımcıyı kandırarak 82 bin Bitcoin topladılar

100 bin yatırımcıyı kandırarak 82 bin Bitcoin topladılar
100 bin yatırımcıyı kandırarak 82 bin Bitcoin topladılar
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün 82 binden fazla Bitcoin toplayan kripto saadet zinciriyle alakalı 4 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

SEC konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu kişilerin isimlerini de açıkladı. Buna göre, Douver Torres Braga, Joff Paradise, Keleionalani Akana Taylor ve Jonathan Tetreault, dünya çapında 100 binden fazla yatırımcıdan bahse konu dönemde 295 milyon dolar değerinde 82 binden fazla Bitcoin topladı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu kişilerin dolandırıcılık faaliyetleri yürütülen ve bir kripto saadet zinciri olan Trade Coin Club’da çeşitli görevlerde bulunduğunu bildirdi.

“Kripto işlem botu” diye kandırdılar

SEC’nin şikayetine göre Braga, 2016’dan 2018’e kadar faaliyet gösteren ve sözde kâr vadettiği iddia edilen bir kripto varlık işlem botu programı olan Trade Coin Club’ı oluşturdu.

SEC, Braga ve Paradise’ın yatırımcıları, botun her saniye “milyonlarca mikro işlem” yaptığına ve yatırımcıların günlük minimum yüzde 0.35 getiri elde edeceğine dair yanlış beyanlarla cezbettiğini iddia ediyor.

Ayrıca Braga’nın yatırımcı fonlarını kendi çıkarları için ve Paradise, Taylor ile Tetreault da dahil olmak üzere dünya çapındaki Trade Coin Club destekçileri ağına ödeme yapmak amacıyla hortumladığı iddia ediliyor.

SEC ayrıca Trade Coin Club’ın bir saadet zinciri olarak faaliyet gösterdiğini, yatırımcıların para çekme işlemlerinin bir bot tarafından veya başka bir şekilde herhangi bir kripto varlık alım satım faaliyetinden değil, tamamen yatırımcılar tarafından yapılan mevduatlardan geldiğini iddia ediyor.

Şikâyette ayrıca Braga’nın yatırılan tutarların en az 8 bin 396 Bitcoin’ini (o sırada 55 milyon dolar değerinde), Paradise’ın 238 Bitcoin’ini (o sırada 1,4 milyon dolardan fazla değerinde), Taylor’ın 735 Bitcoin’ini (o sırada 2,6 milyon dolardan fazla değerinde) ve Tetreault’un 158 Bitcoin’ini (o sırada 625 bin dolardan fazla değerinde) kişisel olarak aldığı iddia ediliyor.

İcra Dairesi Kripto Varlıklar ve Siber Birim Şefi David Hirsch, Braga’nın kurduğu Trade Coin Club’ın dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılardan yüz milyonlarca dolar çaldığını ve yatırımcıları kendisini zenginleştirmek için kullandığını ileri sürdü.

Hirsch, “Piyasalarımızın adil ve güvenli olmasını sağlamak için, menkul kıymet dolandırıcılığı yapan kişilerin takibinde bize yardımcı olacak blok zinciri izleme ve analitik araçları kullanmaya devam edeceğiz.” dedi.
Çok sayıda ceza talep ediliyor

Şikâyette, Braga’nın dolandırıcılıkla mücadele ve menkul kıymet tescil hükümlerini, Paradise’ın dolandırıcılıkla mücadele, menkul kıymet tescili ve finans uzmanı tescil hükümlerini, Taylor’ın ise federal menkul kıymetler yasalarının menkul kıymetler ve finans uzmanı tescil hükümlerini ihlal ettiği iddia ediliyor.

SEC şikayetinde ihtiyati tedbir, tazminat ve hukuki cezalar talep ediyor. SEC, Jonathan Tetreault’un federal menkul kıymetler yasalarının menkul kıymetler ve finans uzmanı kayıt hükümlerini ihlal ettiğini iddia eden ikinci bir şikâyette bulundu. Tetreault, iddiaları kabul veya reddetmeksizin SEC’nin kendisine yönelik suçlamalarını çözmek için bir anlaşmaya vardı. Anlaşma ise mahkemenin onayına bağlı.

➤ Bitcoin Haberleri

Kaynak: sizlere uzmancoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.