NFT

Sphere Nedir? SPHR Ne İşe Yarar?

Sphere Nedir? SPHR Ne İşe Yarar?
Sphere Nedir? SPHR Ne İşe Yarar?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sphere nedir? Sphere, kendi Blockchain ağı üzerinde çalışan Proof-of-Stake konsenüs mekanizmasına sahip, merkeziyetsiz bir ödeme ağıdır. Kriptokoin.com olarak bu makalede Sphere nedir, ne sunar, SPHR nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Gelin, PoS tabanlı bu kripto para projesini birlikte mercek altına alalım.

Sphere nedir?

Sphere, Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizması ile güvence altına alınan bir Blockchain projesidir. Bu proje, merkeziyetsiz bir şekilde çalışır. Temelde kullanıcılarına, bir eşler arası ödeme ağı hizmeti sunar.  Ödeme platformu, verimli ve güvenli bir ticaret aracı olarak hareket etmek için tasarlanmıştır. Aynı zamanda yatırımcılar ve uzun vadeli sahiplerini ödüllendiren SPHR isimli bir kripto para birimine sahiptir.

Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasıyla çalışan ağ hakkında internette pek bilgi bulunmamaktadır. Projenin web sitesi, herhangi bir whitepaper bağlantısına sahip değildir. Ayrıca, projenin herhangi bir blogu veya sık sorulan sorular bölümü de yoktur. Aslında 2015 yılında piyasaya çıkan Sphere, Ethereum tabanlı bir sosyal medya ağıydı. Merkeziyetsiz bir şekilde çalışan bu ağda kulalnıcılar, diğer kullanıcılarla etkileşim kurabiliyordu. Ancak, 2019 yılında proje, merkeziyetsiz ödeme ağı olarak yeniden markalaştı.

Sphere ne sunar?

2015 yılında Sphere, sosyal paylaşım alanında kullanıcı verilerinin yalnızca şirketlere fayda sağlamasına karşın ortaya çıktı. Proje, bu amaçla kendine ait bir sosyal medya platformu geliştirdi. Bu platform, kullanıcıları verileri ve etkileşimleri karşılığında kripto para ile ödüllendiriyordu. Ethereum tabanlı platform, zaman içerisinde popülaritesini büyük ölçüde kaybetti. Bunun ardından 2019 yılında projenin arkasındaki ekip, Sphere’i bir ödeme ağı olarak yeniden markalaştırdı. Bu markalaşma ile Sphere, Ethereum’dan Ubiq Network’e geçti.

SPHR nedir? Ne işe yarar?

Her ne kadar web sitesi, Sphere’i bir ödeme ağı olarak tanımlasa da, bu konuda pek bir bilgi yok. Projenin yerel ERC-20 tokeni olan SPHR’nin ne gibi kullanım durumlarına sahip olduğu belirsizliğini koruyor. Halihazırda CoinMarketCap, SPHR coin’i “izlenmeyen varlıklar” sınıfında tutuyor. SPHR coin, şu anda birkaç borsada alınıp satılıyor ve kullanıcılar, bu kripto parayı stake ederek yeni token ödülleri kazanabiliyor. Ancak staking dışında SPHR’nin ne işe yaradığı konusunda sorular büyük ölçüde cevapsız kalıyor.

Sphere nedir? SPHR nasıl alınır?

Web sitesine göre Sphere şu anda Bittrex ve Upbit Korea borsalarında işlem görüyor. Eğer kripto para birimini satın almak istiyorsanız, bu borsalardan birine üye olmanız gerekiyor. Bunun ardından, borsa üzerinden SPHR satın alma adımlarını izleyerek kripto parayı elde edebiliyorsunuz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar kapalı.