FTX Çöküşü BTC, SOL, SHIB’in Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

FTX Çöküşü BTC, SOL, SHIB’in Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?
FTX Çöküşü BTC, SOL, SHIB’in Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Sam Bankman-Fried’in kripto borsası FTX birkaç gün içinde çöktü ve Bölüm 11 iflas işlemlerine başladı. FTX fiyaskosu, bu yıl kripto dünyasını sarsan bir dizi çöküşün sonuncusu. Uzmanlara göre girdabın, çok eksik olan düzenlemeler için çabaları teşvik etmesi mümkün. Böylece, en azından yatırımcılar için bir uyarı görevi görmüş olacak.

Kripto kışı daha da kötüye gidiyor ve FTX onun son kurbanı

Sam Bankman-Fried’in sahibi olduğu kripto para borsası, 32 milyar dolarlık bir değerlemeyle övünüyordu. Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bir yıldan kısa bir süre içinde, kendisini rakip Binance’e satmaya çalışmak zorunda kalan bir ‘likidite sıkışıklığı’ ile karşı karşıya kaldı. Binance, “yardım etme yeteneğimizin veya kontrolümüzün ötesinde” diyerek, anlaşmadan vazgeçti. Daha sonra, FTX başka bir yerde nakit infüzyonu bulmaya çalıştı, ancak başarısız oldu. Sonuç olarak, FTX Cuma günü, Bölüm 11 iflas işlemlerine başladığını söyledi. Bankman-Fried CEO görevinden de ayrıldı.

Çöküş geniş kapsamlı. Yine Bankman-Fried’e ait olan trade firması Alameda Research’ün bilançosunda FTX’in yerel tokeninin yoğun olmasının körüklediği bulaşma korkuları geçen hafta ortaya çıktı. CoinMarketCap’e göre, genel kripto sektörünün değeri bir günde %12 düşerek 911 milyar dolara geriledi. JPMorgan stratejistleri, FTX fiyaskosunun muhtemelen sektörü dönüştüreceğini söylüyor. Bu bağlamda, kriptonun son patlamasını geleceği anlamları açıklıyorlar.

FTX

Düzenleme çalışmaları hızlanacak mı?

Kripto, kısmen doğası gereği, çok az gözetime sahipti. Kriptoyu düzenlemek, borsaların kendilerinin proaktif katılımını gerektiriyor. Albert Fingerhut Finans ve İş Dönüşümü Profesörü ve NYU Stern School of Business’ta finans departmanı başkanı David Yermack, şunları söylüyor:

Kriptoyu düzenleyiciden ayırmak bir tasarım seçimiydi. Ama bunun maliyetleri ve faydaları var. Maliyetlerden biri, bu tür olaylara karşı savunmasız olması. Merkezi bir node yok, liderlik yok, yönetim kurulu yok, hükümetin verileri sağlamak ve mahkemeden gelebilecek emirleri almak ve aslında birinin hesaplarını dondurmak veya varlıklarına haciz koymak için ulaşabileceği kimse yok. Hükümetin düzenlemek isteyebileceği bir şey. Ancak sektördeki bazı oyuncuların işbirliği olmadan gerçekleşmeyecek.

FTX

Piyasada yaygın spekülasyonlar var, ancak düzenleyiciler yetişmedi. Servet ve yatırım hakkında yazan Bankrate analisti James Royal ise şu açıklamayı yapıyor:

Düzenleyiciler hala ne yapacaklarını ve nasıl hareket edeceklerini anlamaya çalışıyorlar. Uzun zaman oldu ve kripto trade’i yapan herkes için gerçek bir vahşi batı var.

Büyük bankaların insanların kripto ticareti yapmasına izin verme olasılığı daha düşük olabilir Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley gibi finans kurumları, kripto vadeli işlemleri veya türevleri ticareti gibi hizmetlerle geçen yıl kripto patlamasından yararlanmaya çalıştı. Ancak James Royal, kripto kışının, muhtemelen bankalara bu hizmetleri sunmayı yeniden gözden geçirmeleri ve bunun yerine kendilerini uzaklaştırmaya çalışmaları için baskı uygulayacağını söylüyor.

FTX

Kripto borsalarının FTX bulaşma riskini izlemesi gerekiyor

Diğer borsaların ve şirketlerin, devam eden bulaşma için yüksek alarmda olmaları gerekiyor. David Yermack, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İnsanların burada ne olduğunu gördükleri için diğer platformlardaki varlıklarını geri çekmeye başladıkları ve bunun başka nerede olabileceğini merak ettikleri bir bulaşma mümkün. İstikrarlarını sorgulamak için hiçbir şey yapmamış, sadece seyirci olan, ancak yine de içine çekilen borsalar olabilir.

Kriptoya yatırımın tehlikeleri konusunda uyarıcı bir hikaye!

Bu yüzden, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Halihazırda yatırım yapmış kişiler varlıklarını korumak için adımlar atmalı. James Royal ise şu hususlara dikkat çekiyor:

Bu borsaların nasıl fon tuttuğu konusunda çok fazla kafa karışıklığı, belirsizlik ve şeffaflık eksikliği var. Bir borsada kripto tutuyorsanız, nasıl tutulduğunu ve borsanız iflas ederse ne tür bir rücu hakkınız olduğunu anlamanız gerekir. Ateş fırtınası, ilk etapta kriptoya yatırım yapmanın tehlikeleri konusunda uyarıcı bir hikaye olmalı. Bir yatırımcı olarak, bir hafta sonunda buharlaşabilirse neye yatırım yaptığınızı ciddi olarak sorgulamanız gerekir. Fiyatlar tamamen kriptonun geleceğine dair duygu ve inanca dayanıyor… Bu inanç ortadan kalkarsa, elinizde hiçbir şey kalmaz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak: sizlere kriptokoin.com farkıyla sunulmuştur.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.